• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MRT 1 HD - DVB-T

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како што гласи насловот, дали емитуваат на DVB-T хд верзија од каналот (ради европско)?

Некогаш се појавува собраниски канал ХД, некогаш и некои други, некогаш не. МТВ 1 и 2 никогаш како ХД. Ако емитуваат преку кој предавател е? Пошто Водно сигурно не е.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
173
87
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Не знам сега, но порано пренесуваа. Не треба да има разлика во програми освен регионални. Порано ги пренесуваше One.
 
18 септември 2020
48
33
Има МРТ 1 ХД на ДВБ-Т, само не се уклучува сега, незнам поради кои причини. Ја имаш МРТ 1, без ова ХД и супер слика пак дава мене ми е задоволувачки за уживањето кое го пружи. Предавател е А1 Македонија, односно поранешен ОНЕ -кој обезбеди бесплатна дигитална телевизија насекаде низ Македонија. Ако имаш 1080 p некој ДВБ-Т ресивер тогаш супер е сликата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Има МРТ 1 ХД на ДВБ-Т, само не се уклучува сега, незнам поради кои причини. Ја имаш МРТ 1, без ова ХД и супер слика пак дава мене ми е задоволувачки за уживањето кое го пружи. Предавател е А1 Македонија, односно поранешен ОНЕ -кој обезбеди бесплатна дигитална телевизија насекаде низ Македонија. Ако имаш 1080 p некој ДВБ-Т ресивер тогаш супер е сликата.
Мене не ми е задоволувачки. Имам и 4к на BT Sport, срамота е државна телевизија да нема HD локално.

Инаку незнам он/нет/а1 што договори имале ама репетиторите се државни и мултиплексерите инсталирани за DVB-T. Сум работел на Црн Врв и Пелистер и транспортниот центар на кров на мртв. А1 најверојатно има некој договор за пренос на сигналот, предавателите не се нивни.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
466
589
Скопје
Две различни ДВБ-Т мрежи се, МРД има своја мрежа, свој мултиплекс само за своите неколку програми (free to air), со свои предаватели/репетитори со се. МРД мислам имаше порано и МТВ1ХД, дали и зошто сега го нема не би можел да коментирам...

А1 има свои мултиплекси и своја ДВБ-Т мрежа за бившо Boom TV, сега А1лајт, кое има комерцијални програми, а меѓу другите ги пренесува и националните канали исто така free to air... колку знам не се ХД.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Две различни ДВБ-Т мрежи се, МРД има своја мрежа, свој мултиплекс само за своите неколку програми (free to air), со свои предаватели/репетитори со се. МРД мислам имаше порано и МТВ1ХД, дали и зошто сега го нема не би можел да коментирам...

А1 има свои мултиплекси и своја ДВБ-Т мрежа за бившо Boom TV, сега А1лајт, кое има комерцијални програми, а меѓу другите ги пренесува и националните канали исто така free to air... колку знам не се ХД.
Да, го нема и S/Q е кај мене доста послабо на А1 отколку МРД, на МРД го има останат во листа од порано но го нема кога ќе се тјунираш на таа фрекфенција. Црна слика no info.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,709
1,198
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Да, го нема и S/Q е кај мене доста послабо на А1 отколку МРД, на МРД го има останат во листа од порано но го нема кога ќе се тјунираш на таа фрекфенција. Црна слика no info.
да прескенираш за секој случај?

постаро, но можеби релевантно
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве пробувам малце сум незгодно свртен, накај водно можам само да наместам. Ќе пробам со собна антена.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Исти проблем, ако успееш да го решиш кажи.
Јас тестирав и со Јаги антена... нејЧиТ :D
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,709
1,198
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Да, го нема и S/Q е кај мене доста послабо на А1 отколку МРД,
btw, како гледаш дали е преку A1 или MRD? некако на мојов Samsung телевизор не дава многу информации за каналот.

иначе да, се гледа MRT1 HD, во тафталиџе, собна антена.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,425
11,724
youtu.be
Можно е тјунерот да не подржува HD канали, провери во спецификации.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно