• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мрежно поврзување помош

  • Ја почнал/а темата
  • #1

hakerman

Intern
17 јуни 2007
12
0
Имам модем од он нет што ги даваа порано. Искра тел со 4 излези. Преку него делам конекција но незнам како да го конфигурирам за да се гледаат двата компјутери. Поздрав
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
hakerman, како мислеш да се гледаат ? Пробај како што ти кажа hijackhacker и види дали еден сео друг се пингаат и да, треба сите да се во иста workgroup
 

parabellum

Intern
2 мај 2007
60
2
Исто така провери дали модемот има DHCP и дали е активиран. Ако нема тогаш подеси ги IP адресите да бидат од ист subnet, на пример:
PC1: 192.168.0.100
PC2: 192.168.0.101
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,878
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно