Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мрежни и Струен кабел низ едно црево до орман?

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.373
7.574
mikrotikmacedonia.online
Дечки, имам потреба да вметнам кабел за струја низ отворот кој што води во мрежниот орман. Проблем е што низ истиот отвор (гибливо црево (цол и нешто е широко) поминуваат и мрежните кабли кои ке бидат терминирани во печ панелот, кој што ме е монтиран на сандачето сеуште поради други причини. Два од мрежните кабли ке бидат поврзани на PoE свич. Мрежните кабли се Cat6a U/FTP Draka 99%. Знам дека не треба да се мешаат во толку тесен отвор мрежни и струјни кабли ради "Интегритет на податоците" и ред други ствари. Цревото од врвот на плочата, до влезот на сандачето каде што ке бидат разделени е околу еден метар, колку што би биле во на доста кратко растојание. Дали некој имал искуство со вакво нешто? Печ каблите во сандачето внатре се 99% Cat6a S/FTP чист бакар не CCA! Draka каблите истотака се чист бакар.
 

Атачменти

 • 20240607_183634.jpg
  20240607_183634.jpg
  1 MB · Прегледи: 42
 • 20240607_183704.jpg
  20240607_183704.jpg
  3,5 MB · Прегледи: 42
 • 20240607_183444.jpg
  20240607_183444.jpg
  1,4 MB · Прегледи: 41

Bosko71

Intern
18 август 2022
51
41
Дечки, имам потреба да вметнам кабел за струја низ отворот кој што води во мрежниот орман. Проблем е што низ истиот отвор (гибливо црево (цол и нешто е широко) поминуваат и мрежните кабли кои ке бидат терминирани во печ панелот, кој што ме е монтиран на сандачето сеуште поради други причини. Два од мрежните кабли ке бидат поврзани на PoE свич. Мрежните кабли се Cat6a U/FTP Draka 99%. Знам дека не треба да се мешаат во толку тесен отвор мрежни и струјни кабли ради "Интегритет на податоците" и ред други ствари. Цревото од врвот на плочата, до влезот на сандачето каде што ке бидат разделени е околу еден метар, колку што би биле во на доста кратко растојание. Дали некој имал искуство со вакво нешто? Печ каблите во сандачето внатре се 99% Cat6a S/FTP чист бакар не CCA! Draka каблите истотака се чист бакар.
Слободно стави ги, од искуство ти кажувам. Сме местеле во фабрики и cat5 кабли и све функционирало без проблем. Дома имам сличен сетап и никаков проблем немам.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Дечки, имам потреба да вметнам кабел за струја низ отворот кој што води во мрежниот орман. Проблем е што низ истиот отвор (гибливо црево (цол и нешто е широко) поминуваат и мрежните кабли кои ке бидат терминирани во печ панелот, кој што ме е монтиран на сандачето сеуште поради други причини. Два од мрежните кабли ке бидат поврзани на PoE свич. Мрежните кабли се Cat6a U/FTP Draka 99%. Знам дека не треба да се мешаат во толку тесен отвор мрежни и струјни кабли ради "Интегритет на податоците" и ред други ствари. Цревото од врвот на плочата, до влезот на сандачето каде што ке бидат разделени е околу еден метар, колку што би биле во на доста кратко растојание. Дали некој имал искуство со вакво нешто? Печ каблите во сандачето внатре се 99% Cat6a S/FTP чист бакар не CCA! Draka каблите истотака се чист бакар.
Ако баш мораш и немаш баш никакво друго решение стави ги. Инаку по пропис најмалце 30-50см растојание помеѓу кабли со низок напони и податоци и кабли со висок напон. Има едни тенки метални како грклан црева, или некоја потенка метална шипка да земеш и да ги фукнеш лан каблите у неа па заедно низ тоа цревото твое. Сум правел и Направи сам финта кај што немав друго. Употребив црево од туш, извадив тоа гуменото од внатре и сите приклучоци и само тоа металот увртен како шилд го употребив.

п.с. на помали брзини, и порано не се осеќаше многу, ама со гигабитниве сега како и зависно од кабел, струја низ кабелот, индуцирано ЕМФ итн, знае да зеза. Значи не дека нема да работи, ама ќе се чудиш зашто на таа линија на пример не вадиш саглам 1Гбпс. Јас имам една линија таква у офис, јбг Пиги морално беше, и дефинитивно е најспор линк од сите и тоа за добри 30% отприлика.

Sent by ME using Tapatalk
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Слободно стави ги, од искуство ти кажувам. Сме местеле во фабрики и cat5 кабли и све функционирало без проблем. Дома имам сличен сетап и никаков проблем немам.
Тоа што сте местеле не значи дека така треба или дека нема проблем. Меревте проток и грешки, при оптеретување, со инструмент, или барем со лан тестер и иперф заедно со тест на паралелна самостојна линија? Плус тоа било на 100мбпс највеќе, оди пробај напрај така сноп од кабли у фабрика на гигабит и ќе видиш дали баш ќе биде без проблеми.

Sent by ME using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.373
7.574
mikrotikmacedonia.online
Ако баш мораш и немаш баш никакво друго решение стави ги. Инаку по пропис најмалце 30-50см растојание помеѓу кабли со низок напони и податоци и кабли со висок напон. Има едни тенки метални како грклан црева, или некоја потенка метална шипка да земеш и да ги фукнеш лан каблите у неа па заедно низ тоа цревото твое. Сум правел и Направи сам финта кај што немав друго. Употребив црево од туш, извадив тоа гуменото од внатре и сите приклучоци и само тоа металот увртен како шилд го употребив.

п.с. на помали брзини, и порано не се осеќаше многу, ама со гигабитниве сега како и зависно од кабел, струја низ кабелот, индуцирано ЕМФ итн, знае да зеза. Значи не дека нема да работи, ама ќе се чудиш зашто на таа линија на пример не вадиш саглам 1Гбпс. Јас имам една линија таква у офис, јбг Пиги морално беше, и дефинитивно е најспор линк од сите и тоа за добри 30% отприлика.

Sent by ME using Tapatalk
Аха. Дали би помогнало да земам да го обвиткам струјниот кабел со алуминиумска фолија тој дел каде што поминува низ цревото? Дали би било некаков вид на заштита, или мора нешто подебело како што си правел со цревото од туш?

Ја читнав и темава на Редит и повеќето велат дека нема да има проблем ако се користат квалитетни кабли и соодветно заземјени печ панел и кабли
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.029
17.991
Аха. Дали би помогнало да земам да го обвиткам струјниот кабел со алуминиумска фолија тој дел каде што поминува низ цревото? Дали би било некаков вид на заштита, или мора нешто подебело како што си правел со цревото од туш?

Ја читнав и темава на Редит и повеќето велат дека нема да има проблем ако се користат квалитетни кабли и соодветно заземјени печ панел и кабли
Shielded кабел?

Направи тест на друг кабел со фолијата. Во теорија тоа треба да биде фарадеев кафез и во него да се индуцира струја од магнетното поле.

Имаш апликации

SmartSelect_20240608_114210_Arduino Science Journal.jpg оној пик е кога го доближив до часовник.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.373
7.574
mikrotikmacedonia.online
Shielded кабел?

Направи тест на друг кабел со фолијата. Во теорија тоа треба да биде фарадеев кафез и во него да се индуцира струја од магнетното поле.

Имаш апликации

Погледнете го атачментот 137964 оној пик е кога го доближив до часовник.
Кабелот е Draka U/FTP Cat6a Solid со фолија обвиткани парици и граунд жица. Така да Заштитени кабли ке се користат. Прашав дали фолијата би го намалило тоа EMI зрачење, за да не смета на мрежните кабли?

п.с: Ке пробам да видам али ке има некаков ефект да се обвитка во алу фолија.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Кабелот е Draka U/FTP Cat6a Solid со фолија обвиткани парици и граунд жица. Така да Заштитени кабли ке се користат. Прашав дали фолијата би го намалило тоа EMI зрачење, за да не смета на мрежните кабли?

п.с: Ке пробам да видам али ке има некаков ефект да се обвитка во алу фолија.
Заштитата се става околу тоа што сакаш да го заштитиш. Значи што и да ставаш, ставај околу мрежните кабли.

Sent by ME using Tapatalk
 
Последна промена:

Popay

Intern
21 декември 2008
144
37
Апсолутно нишо нема да смени ако си ставиш заедно.
Дури и и да мериш со профи инструмент кој подржува RFC2544 нема нишо посебно да ти покаже.
То 20%-30%- незнам колкава спороќа поради струјну кабли набутани со мрежни е 90% проблем со нешо друго.

Sent from my 2312DRA50G using Tapatalk
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
То 20%-30%- незнам колкава спороќа поради струјну кабли набутани со мрежни е 90% проблем со нешо друго.

Sent from my 2312DRA50G using Tapatalk

Како на пример?

П.с. кај мене на пример се успорува тој линк само и само кога има отеретување, т.е. потрошач на струјниот кабел.

П.п.с. Сепак не за џабе сигурно постојат правила, прописи и стандарди.

Sent by ME using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.029
17.991
Само подземните се такви. Колку што ми е познато "за по дома" нема. Гледам по нетов американциве користат решенија слични на сугерираниот предлог со црево од туш.

Не можеш ли тој дел да го изведеш со оптика?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.373
7.574
mikrotikmacedonia.online
Само подземните се такви. Колку што ми е познато "за по дома" нема. Гледам по нетов американциве користат решенија слични на сугерираниот предлог со црево од туш.

Не можеш ли тој дел да го изведеш со оптика?
Засега немам планови за оптика. Премногу скапа е опремата, плус немам потреба засега над 1гбпс. Понатаму можам да извадам нов штекер само за орманот од долната страна каде што нема да има никаква поврзаност со мрежните кабли
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
Засега немам планови за оптика. Премногу скапа е опремата, плус немам потреба засега над 1гбпс. Понатаму можам да извадам нов штекер само за орманот од долната страна каде што нема да има никаква поврзаност со мрежните кабли
Штом е така дискусијата заврши пуштај сега засега низ тој еден грклан сите кабли и надевај се да немаш проблеми. Ако имаш а и да немаш, во блиска иднина не би било лошо да го реализираш тоа со изведување на посебен кабел од долната страна на орманот.

Sent by ME using Tapatalk
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.252
1.467
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Знам дека кажа дека не планираш оптика, ама во твојов случај можеби и мора така не би имал проблеми со мешање (interference) бидеќи оптичкиот кабел не спроведува струја.

Јас би рекол да ги ставиш двата едно до друго и да пробаш пошто некогаш нема проблеми. Се зависи од материјалите на каблите, заштити и сл.

Исто пробај и со CAT5e за надворешни услови како тие што ги има телеком на бандерите (црните).

И ако реновираш обавезно пушти црево за во иднина да може да смениш кабел.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.373
7.574
mikrotikmacedonia.online
Знам дека кажа дека не планираш оптика, ама во твојов случај можеби и мора така не би имал проблеми со мешање (interference) бидеќи оптичкиот кабел не спроведува струја.

Јас би рекол да ги ставиш двата едно до друго и да пробаш пошто некогаш нема проблеми. Се зависи од материјалите на каблите, заштити и сл.

Исто пробај и со CAT5e за надворешни услови како тие што ги има телеком на бандерите (црните).

И ако реновираш обавезно пушти црево за во иднина да може да смениш кабел.
Цревото е веќе пуштено! Каблите се Cat6a U/FTP и Cat6a S/FTP низ кој што доаѓа интернет до орманот. Поквалитетен кабел здравје! Освен 2 кабли кои служат за ИП камера и другиот за ТВ боксот.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.566
5.464
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ако немаш поголемо оптеретување на струјниот кабел, нема да забележиш некој поголеми проблеми.
А дека пречи, пречи, верувај.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.373
7.574
mikrotikmacedonia.online
Ако немаш поголемо оптеретување на струјниот кабел, нема да забележиш некој поголеми проблеми.
А дека пречи, пречи, верувај.
Оптеретувањето се 5 адаптери кои работат на 12v. Знам дека пречи, затоа и ја отворив темава за да добијам искуства , бидејки сигурно некој пред мене имал слично искуство. Каблите ке бидат терминирани во Shielded Punchhole печ панел и исто така на другиот крај терминирани соодветно во Cat6a Shilded приклучок.
 

Атачменти

 • 20240609_104124.jpg
  20240609_104124.jpg
  2 MB · Прегледи: 17
 • 20240609_104202.jpg
  20240609_104202.jpg
  2,1 MB · Прегледи: 17
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.566
5.464
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Оптеретувањето се 5 адаптери кои работат на 12v. Знам дека пречи, затоа и ја отворив темава за да добијам искуства , бидејки сигурно некој пред мене имал слично искуство. Каблите ке бидат терминирани во Shielded Punchhole печ панел и исто така на другиот крај терминирани соодветно во Cat6a Shilded приклучок.
Терај, немаш голем потрошувач.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно