• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мрежен инжињер или Графички Дизајнер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Здраво заинтересиран сум сега од октомври да почнам со курс поточно академија во Сеавус ,па ме интересира според вас што мислите дека е е подбро и потражено во моментов, јас лично сакав да се определам за првото мрежен инжињер но незнам колку има побарувачка од истото кај нас, па не би сакал беспотребно да изгубам 9 месеца на академија и најважно 3000 евра, еве линкови од двете програми во Сеавус, би сакал да слушнам ваше мислење, благодарам и поздрав.

Мрежен инжињер
Графички Дизајнер
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,707
1,532
sistrum.mk
Две дијаметрално различни професии. Не си напишал што работиш моментално, какви познавања имаш итн.
За Графички дизајнер треба да имаш осет за уметност.
За мрежен инжињер треба да знаеш малку повеке од комјутери.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,388
2,152
Шифоњер
Мрежен инжињер. И побарано и поплатено.

Јас сум графички дизајнер со скоро 10год искуство...како струка има иднина ако се надградиш во UI + UX али боље ти е другово, реално.
 
R

Roncic

Гостин
Ако прашуваш што е полесно , дефинитивно првото ( Designs optimal routes between any two points on a network - е многу комплексна и сложена работа ) .
Ако прашуваш што е налбатски полесно , дефинитвно второто ( пошто сите имаме внуче што се бави со дизајн ).
Ако немаш барем малку дарба за цртање не ни почнувај со графички дизајн.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
350
169
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Алтернативно ѕирни го theodinproject.com . Парите искористи ги за храна дур се вработиш.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Ако прашуваш што е полесно , дефинитивно првото ( Designs optimal routes between any two points on a network - е многу комплексна и сложена работа ) .
Ако прашуваш што е налбатски полесно , дефинитвно второто ( пошто сите имаме внуче што се бави со дизајн ).
Ако немаш барем малку дарба за цртање не ни почнувај со графички дизајн.
мешаш илустратор со графички дизајнер
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Графички дизајнер е една од најопштите поими што ништо не објаснува.
Имаш вектор дизајнер. Имаш 3д графички дизајнер. Имаш растер дизајнер/едитор. Имаш принт графички дизајнер. Имаш фотографски едитор/дизајнер. Имаш веб графички дизајнер...
Не за џабе во академијата програмата е од фотошоп до илустратор до видео кодеци и срања.

У превод од сите тие теми шо се учат - на крај едно од тие да работиш и да си експерт - си на коњ.
Сите ако паднат на твоја глава си у македонска аутсорс фирма.
А ако не работиш по струка си во македонска фирма.
А ако си невработен ќе бидеш оној внукот на таа некоја колешка на мајка ти шо разбрала дека те бива логоа правење.

онтопик:
баба и жаба мешаш
ти не знаеш шо сакаш уствари
сите сте чуле висока плата има во ИТ и по секоја цена сеа, ќе бираш мрежен инжењер или графички дизајнер
шо и да избереш ќе згрешиш пошто очигледно не знаеш шо сакаш
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Научи занает, батали тие сертификати. Тие 3000 евра вложи ги во профитабилен мал бизнис.
Кој профитабилен бизнис со 3000 евра улог жити бога, дај кажи го ја ќе уложам 3000 евра во тебе, ќарот го делиме по пола.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Мрежен инжињер. И побарано и поплатено.

Јас сум графички дизајнер со скоро 10год искуство...како струка има иднина ако се надградиш во UI + UX али боље ти е другово, реално.
Гледам се утепаа од барање мрежни инжинери.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Демек не се бараат?
Да, јас мислам дека многу слабо се бараат во споредба со графички дизајнер, тоа мое мислење се базира на огласите за работа што ги следам, а предходно работев во голема телекомуникациска фирма во која многу, многу ретко (речиси ич) се браше мрежени инжинери.
А графичи дизајнери се бараат многу, да не зборувам како фриленсери, има работа колку сакаш.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Да, јас мислам дека многу слабо се бараат во споредба со графички дизајнер, тоа мое мислење се базира на огласите за работа што ги следам, а предходно работев во голема телекомуникациска фирма во која многу, многу ретко (речиси ич) се браше мрежени инжинери.
А графичи дизајнери се бараат многу, да не зборувам како фриленсери, има работа колку сакаш.
:) ОК. И јас вчера убаво вечерав, значи гладта во светот е искоренета...
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,503
3,252
Да, јас мислам дека многу слабо се бараат во споредба со графички дизајнер, тоа мое мислење се базира на огласите за работа што ги следам, а предходно работев во голема телекомуникациска фирма во која многу, многу ретко (речиси ич) се браше мрежени инжинери.
А графичи дизајнери се бараат многу, да не зборувам како фриленсери, има работа колку сакаш.
Моментално таа професија кај нас е толку дефицитарна што тешко може да најдеш човек (поготово добар и веќе остручен). Тие најстручните или избегаа од државава или се добро платени по тие неколку фирми што бараат добра стручност. Тоа што нема огласи не значи дека не се барани, се работи за професија каде што нема потреба од ангро-луѓе за летечи проекти (дизајнери, програмери, итн.), обично се бара по еден човек на долги стази.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Дечко, како да ти кажам... Илустраторот е графички дизајнер. И не замарај више со глупости молим те.
какви глупости, сака да уложи 3000 евра и 9 месеци, ти збориш на памет и му даваш погрешни информации,

Илустраторот не е графички дизајнер, си има таму Visual Artist кој може да биде и графички дизајнер и илустратор.
 
R

Roncic

Гостин
Тууу , не сум знаел цело време јас да сум ти бил илуистратор ове де артист... Сеа се чувствувам многу уметнички пошто сум Visual Artist.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,061
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно