• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мрежа преку рутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Imam ruter ,,roline''
me interesira dali mozam da delam podatoci(sharing) pomegu dvata kompjuteri koi mi se povrzani preku ruterot ??? Moze li nekoj malku podetalno da mi objasni kako da go storam toa ????

Inaku preku ruterot si delam internet na dvata kompjutera i mi raboti bez problem ....

odnapred blagodaren ...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Главната постапка ти ја кажа Командер, сега само треба да ги следиш инструкциите од Wizard-от. Многу е лесно.

Ако негде заглавиш, пиши.
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Ако имаш што прави DHCP само ги конектирај комјутерите на рутерот и се ти е спремно.
Оди во My Network Places па кликни на View workgroup computers за да провериш дали е така.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако ти се поврзани во мрежа би требало да може одма. Enable File Sharing. Стави некој фолдер на share и види од другиот компјутер дали ќе можеш да пристапиш.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ne ne nema da moze taka jas imam ruter i ako sakas sharing eve ja ke ti kazam kako!ke imas i konekcija celo vreme nema da ti treba da konektiras i ke mozes da pravis sharing!eve kako:

1)control panel
2)Network setup wizard i sea otkako ke go uklucis toa idi next pa posle koga ke ti se pojavat 3 idi na 3-toto(other) pa pak na 3-toto next i samo pisi ime gore i pak next
i posle toa ke te prasa dali sakas sharing da uklucis i ukluci go i idi next i ke ti se naprai sharing posle ke ti bara restart i toa e se

i sekako napravi go toa i na drugite pc! :)
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
ne ne nema da moze taka jas imam ruter i ako sakas sharing eve ja ke ti kazam kako!ke imas i konekcija celo vreme nema da ti treba da konektiras i ke mozes da pravis sharing!eve kako:

1)control panel
2)Network setup wizard i sea otkako ke go uklucis toa idi next pa posle koga ke ti se pojavat 3 idi na 3-toto(other) pa pak na 3-toto next i samo pisi ime gore i pak next
i posle toa ke te prasa dali sakas sharing da uklucis i ukluci go i idi next i ke ti se naprai sharing posle ke ti bara restart i toa e se

i sekako napravi go toa i na drugite pc! :)
Да така е,али на некој рутери тоа е автоматски подесено.
Само заборави да кажеш дека ке те праша и за Print Sharing.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно