• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mr. Beast направи real-life Squid Game

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Дечкото го следам многу одамна , почнал од 0 постигнал нешто доста многу кои сите големи јутубери го имаат ама тој има еден поинаков контент и тоа привлекува гледачи доста добар бизнис план , иако тој е само име и лик позади него се цела институцијаа која работи со него , не е само јутубот има и приватен бизнис како мек доналдс со продавање на брза исхрана , така да парата те учи на пара и добро ја заработува.Искрено новото виео е предобро со игрите само мразм затоа што CUT сцени има многу и тоа ме нервира се е направено пребрзо , не знам мое мислење пример може да го направи како серијал со повеќе епизоди и да се долови моментот на играчите спиење муабетче зафрканции и ред други работи вака сите игри се набутани во тие минути и се е пребрзо според мене , останато капа доле дечкото знае како да работи или кој и да му помага при контентот е супер .
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
659
628
Skopje
Дечкото го следам многу одамна , почнал од 0 постигнал нешто доста многу кои сите големи јутубери го имаат ама тој има еден поинаков контент и тоа привлекува гледачи доста добар бизнис план , иако тој е само име и лик позади него се цела институцијаа која работи со него , не е само јутубот има и приватен бизнис како мек доналдс со продавање на брза исхрана , така да парата те учи на пара и добро ја заработува.Искрено новото виео е предобро со игрите само мразм затоа што CUT сцени има многу и тоа ме нервира се е направено пребрзо , не знам мое мислење пример може да го направи како серијал со повеќе епизоди и да се долови моментот на играчите спиење муабетче зафрканции и ред други работи вака сите игри се набутани во тие минути и се е пребрзо според мене , останато капа доле дечкото знае како да работи или кој и да му помага при контентот е супер .

Да се така креирани нема да има толку прегледи. Ова е склопено се у едно, прави бум на алгоритмот. Нели и шема е сега серијата па и самово видео е можеби прва „копија“ на таков стил на приказна на јутуб.. и добиваш одличен краен производ.

Знае што прави човеков, луѓе имаат клипови за него правено, се вергла многу како и зошто на него му успева буквално се што ќе објави да стане вирал.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
81
113
Апсолутно си контрадикторен во ова што го збориш. Гледам истото и кај Лајнус проектот е, зарем не разбирате како работат бизниси?
Ако Mr. Beast има спонзор, тие пари се слеваат во компанијата. Потоа, тој може да одлучи да ги реинвестира во компанијата, да ги користи за видеа или пак да си ги извади како заработка.

Така што, без разлика дали имал спонзор или не, тие пари технички се НЕГОВИ. Значи он се расфрла со негови пари, кои ги добива од различни извори.

Зарем мислиш дека некој туку така ќе ти даде по 100к за видео, без никаков услов и визија за работа? Онака мислиш некој ќе рече еве ти 100к направи што сакаш, почни да броиш до 100м без никаква поента?

Беаст имаше визија и точен рецепт како до мега успех, затоа и почна спонзорите да му се лепат, осетија и тие дека дечкото ќе биде голема звезда.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.990
Зарем мислиш дека некој туку така ќе ти даде по 100к за видео, без никаков услов и визија за работа? Онака мислиш некој ќе рече еве ти 100к направи што сакаш, почни да броиш до 100м без никаква поента?

Беаст имаше визија и точен рецепт како до мега успех, затоа и почна спонзорите да му се лепат, осетија и тие дека дечкото ќе биде голема звезда.

И што има ова врска со она што јас го кажав?
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
81
113
И што има ова врска со она што јас го кажав?

Делот кај што викаш дека може да прави што сака со парите од спонзорите ти е тотална утка, да направеше така (да ги зима за профит парите од спонзорите) тоа ќе му беше прв и последен пат што цица пари од таја компанија а и воопшто.

пс. Немој да живееш во заблуда дека тие пари он можел да ги зима за свој профит и да ги потроши како сака, не е тоа Македонија.

Он заработката имаше од Адсенсе, а и мерчот кој му работеше турбо, парите од спонзорите беа наменети само за расфрлување по другите.

Тие пари не ни беа негови, а не беа ни наменети да бидат негови(знаеше и мр.Беаст), он беше само мидле ман, да завршат во туѓи раце, за подобар маркетинг и само-промовирање.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
659
628
Skopje
Делот кај што викаш дека може да прави што сака со парите од спонзорите ти е тотална утка, да направеше така (да ги зима за профит парите од спонзорите) тоа ќе му беше прв и последен пат што цица пари од таја компанија а и воопшто.

пс. Немој да живееш во заблуда дека тие пари он можел да ги зима за свој профит и да ги потроши како сака, не е тоа Македонија.

Он заработката имаше од Адсенсе, а и мерчот кој му работеше турбо, парите од спонзорите беа наменети само за расфрлување по другите.

Тие пари не ни беа негови, а не беа ни наменети да бидат негови(знаеше и мр.Беаст), он беше само мидле ман, да завршат во туѓи раце, за подобар маркетинг и само-промовирање.

И како ти стигна до оваа информација?
Од кај знаеш каков договор има со спонзорите/партнерите?
Од кај знаеш какви привилегии има при контакт со некој партнер?
Од кај знаеш дека не е он тој што условува, а не обратно? Реално кој и да му е спонзор, добра покриеност ќе добие.
Од кај знаеш дека договорил X сума за некое видео, додека потрошил X сума за истото (т.е за полесно, го договорил за 100,000 со тоа што услов е 10% да останат за него).

Може да нагаѓаме само. И не викам дека не е така, се гледа дека кешот го троши назад за контент, ама неможе да знаеме каков и колку е договорот.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Негови се сите пари, не ја цица компанијата туку компанијата плаќа за реклама во видео а притоа јутјуберот потпишува договор кај што има прецизни услови кога, во колкаво времетраење и како да ја изрекламира компанијата. Генерално во повеќето договори има скрипта што треба да се каже, кои клипови да се покажат и слично...
Oн сам одлучи да ги раздава односно да ги инвестира во контент парите наместо да ги троши за себе, гледајте го интервјуто што го постирав на претходната страна. Све почна кога на бездомникот му даде 10к од неговото прво поголемо спонзорство, тогаш кликнаа работите, останатото е историја.

Значи прво со апсурдни видеа како: броење до 1 милион, читање на цел речник, гледање боја како се суши итн., стигна до доволна публика за да компанија му понуди поголема сума пари да ги рекламира, па после го откри трикот со раздавање на парите и постигна експоненцијален раст на каналот. А кој го знаел од поодамна ќе се сети дека прво експериментираше и со реакции на интро видеа од канали, луѓе му праќаа канали и он ги гледаше интро видеата и коментираше. Значи експериментираше со све и кога ја најде формулата за успех - beast mode: on и газење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.237
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно