• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mozilla закрпува дупка во Firefox !

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Mozilla пушти 10 patch-ови во Петокот за Firefox, од кои 3 за критични пропусти во Firefox. Така да сега последна верзија на Firefox е 2.0.0.12.

Првиот од критичните пропусти, MFSA 2008-06, е проблем во начинот на кој Firefox работи со сликите од одредени веб сајтови.
Вториот критичен пропуст може да овозможи привилегиран напад или далечинско активирање на код.
Третиот критичен пропуст се однесува на memory corruption flaw.

Па направете му update на вашиот Firefox. :bravo:

Извор: Infoworld
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Тие што имаат ставено "Automaticlly check for updates" на нивниот Фајрфокс сигурно веќе направиле update. Препораката е за оние корисници кои update-от не им е автоматски. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Patched Firefox 'still vulnerable'

И покрај закрпувањето на Фајрфокс од Петокот, холандскиот програмер Ronald van den Heetkamp докажува дека bug-от сеуште постои.
The original bug could be exploited when Firefox was running any of more than 600 add-ons to steal "session information, including session cookies and session history," according to Mozilla, which ranked it as "high" severity.
Според него patch-от од Петокот решава само 50% од проблемот на Фајрфокс и смета дека преостанатите 50% од проблемот се дупки кои ги смета од висок ризик. :rolleyes:

Повеќе за ова на Security.itworld.com
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Треба да поработат на меморијата, многу корне.
Многу народ се жали дека дига меморија и блокира на одредени моменти.
Јас користам firefox и се надевам дека во тројкава дека ке го решат проблемот (барем така најавуваат), a алтернатвен веб прелистувач ми е Maxthon (не е лош) :) .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно