1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mozilla Firefox

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од pocttopus, 15 Јануари 2012.

Дали ви се допаѓа Mozilla Firefox?

 1. да.

  68.1%
 2. не.

  31.9%
 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,909
  3,486
  5 Декември 2009
  Машко
  На работа на трите ПЦ а имам лисица ваа новава и можам да кажам дека знае по 10 тина пати да крашне, што е уште еден фактор да не се вратам... :D
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,360
  23 Јуни 2015
  Машко
  Темава одамна не добила мислење, па да напишам едно кратко искуство со Лисицата.

  Лаптопов што си го користам по дома, и почна да ми лагира Хромот на скролање на одредени страни. Палам Gmail, корне неможе да скролнам, идам на WordPress исто. Викам ај нови апдејти има и за Gmail и за WordPress лаптопов е слаб, ништо чудно. Си терам ја вака месец, два...

  Завчера викам ај чекај да видам нешто ново кај прелистувачиве да не има, гледам Лисицава се фали дека била добра. Кликам DL, инсталирам. Палам Gmail лета, палам WordPress лета. Многу позитивно ме изненади. Ептен е „лесна“ Лисицава на послаби машини и стварно вреди да пробате.

  Веќе знаете дека и они имаат синхронизација, истите екстензии од Хром се достапни, така да нема што да изгубите.
   
  На borcep и Justice for All им се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  да, па пред година и нешто имаа revamp сменија нешто Quantum а-у и од тогаш лета

  многу ми е чудно што ете многумина пријавуваат некои крашови, ја краш скоро да неам видено... а со 10 екстензии ја користам
   
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,360
  23 Јуни 2015
  Машко
  Абе го симнав и тогаш, ама некако „ист“ ми беше. Сега еве го лета, не е нормално ова. Огромна разлика е од Хромот.

  Еве моментално 6 таба имам отворено, ми јаде 1.1GB рам. Искористеност на процесор не надминува над 25% при нормално користење. На YouTube видеа 1440п немам дропнато фрејм.
  Screenshot_2.png
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,107
  8,297
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па они ја измислија синхронизацијата и екстензиите, ги имаше секогаш.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,360
  23 Јуни 2015
  Машко
  За синхронизација имаше екстензија на Мозилата прво. Ама екстензиите се достапни уште од 99та на Интернет Експлорер. После тоа се Мозила, Опера, Хром и слично. Така да прв прелистувач со екстензии е Експлорерот.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,107
  8,297
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Веројатно е така како што викаш, ама потпрашање: кој го шишаше експлорерот? а? А? А?? :oh::oh:
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,360
  23 Јуни 2015
  Машко
  Море ја со факти работам, немат тука трте мрте. Кој стигне тој. :D
   
 9. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Последен пат кога користев мозила ке добиев нервен слом, букмаркс, даунлоадс, хистори се е како у посебен таб наместо да е едноставно.
   
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  За работа како на пример принт на PDF од онлајн документи, потоа скрол, мал футпринт во меморија, нормално фајл мени и сл. мозила ми е на врвот.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,476
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сега откако Google најави дека ќе ги забрани ад-блокерите на хромиум, ќе рипне лисицата нагоре доста.

  Инаку од секогаш до ден денес ми е прв прелистувач на десктоп/лаптоп, а втор хром. Имаше еден период пред 7-8 месеци кога крашнуваше со Intel 620 графичките ама брзо го средија (уствари интел беше крив).
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  891
  1,042
  9 Јуни 2011
  Машко
  Firefox FTW!
  Од секогаш сум на Firefox, Хром користам само за некои "ад-хок" потреби/барања или кога ќе треба да се тестира нешто дали работе на Хром +)

  На страна од тоа што ми е многу хенди, што ми ги чува пасвордите, букинзите и слични заебанции (кои што сите браузери го имат, знам) - мирна ми е психата што не му дозволувам на Гугл толку јако да те тракира, ко што би го правел тоа на Хром.
  Да, знам дека пак користиме плеада на други Гугл сервиси, но сите тие исти сервиси, искомбинирани со користење на Хром како главен пребарувач - it's like you've sold your soul to the Devil :D
   
  На Luca Toni и cyberbaze им се допаѓа ова.
 13. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  164
  130
  20 Јуни 2009
  +1 :)
   
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Фала ти. Ова го чекав.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас сум на мозила со години та шо. :)
  Без никакви проблеми до сега.
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  887
  583
  1 Јуни 2016
  Една работа што хејтам на Мозилата е пребавно отварање страни.
  Само што ја инсталирав сеа, клик на линк и чекаш 4 секунди да се лоадира ..
   
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,360
  23 Јуни 2015
  Машко
  Кеш немаш затоа ти иде споро.
   
  На DonFrozex и StevoB26 им се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Се то убаво, и брзо отвара, али некои функции ми се многу подобри на Хром(Chromium), Ctrl + Tab / Ctrl + Shift + Tab, Past as Plain Text и некои други ситници.. Не е сеуште дораснат до хром по мое мислење.
   
  На Martinovski му/ѝ се допаѓа ова.
 19. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  164
  130
  20 Јуни 2009
 20. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  145
  154
  14 Септември 2016
  Машко
  Забележав дека Adblock Plus не ми работи и гледам сите плагини ги нема. Отворив да ги ставам пак и на сите ми го дава ова:

  upload_2019-5-5_11-1-3.png

  Нормално имам конекција, така што не знам што е проблемот. Чаре некое?
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сите екстензии му се по*бале, мислам поради истечен сертификат.

  Имаше неколку начини како да го поправиш, официјалниот е да инсталираш studies :rolleyes:, а мене повеќе ми се допаѓа овој:

  1. Type about:config in your address bar and dismiss any warnings.

  2. Search for the string: xpinstall.signatures.required

  3. Toggle = false.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  145
  154
  14 Септември 2016
  Машко

  Не помага. :(
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пробај ги другите работи тука (има нешто и во коментарите, треба да едитираш .json фајл).

  И/или кликни на овој линк и дозволи му да се инсталира (ова е тоа што го дистрибуираат преку студиите).
   
  Последна промена: 5 Мај 2019
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Temp fix for the Armag-addon 2.0 for Firefox stable users : uBlockOrigin

  Ова работи само треба еднаш дневно треба да се прави додека не се реши проблемот.

  Поради грешка на Mozilla им има истечено е intermediate сертификат и сите девелопери треба сега да ги потпишат нивните плагини со новиот сертификат за да им се одобрени на сторот.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Кластерфак. :)

  edit> инаку ESR верзијата ќе си почека повеќе, нема хотфикс за неа.
   
Слични теми
 1. goodboy
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,584
 2. Stane
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,641
 3. /BRAINIAC\
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  968
 4. the.w
  Одговори:
  87
  Прегледи:
  8,742
 5. StalkeR
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,119
Вчитување...

Сподели

Вчитување...