• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Moze li nekoj da mi kaze...

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Moze li nekoj da mi kaze dali se menuva graficka karticka na lap-top, oti neznam neli ne se nadgradue nogu lap-top, nekoa pojaka igricka da mozam da igraam, od ovaa stranata so bese od nekoj tuka na forumot za proverka na www.systemrequirementslab.com/ samo grafickata ne mi pominuva e Fail drugo se e Pass... aj pisete. pozdrav
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Мислам дека неможе, бидејќи графичката во лаптоп-ите е интегрирана (прилепена на матичната), така да ако сакаш да смениш графичка ќе мора да смениш цела матична...
Но земено во обзир дека технологијата оди напред секоја секунда...можно е и да има начин за менување али не сум сретнал до сега таква информација. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Za RAM ok e skoro si staviv uste edna 512-ka ali za graficka nezaev ali izglea e kako so vikas ti, nemoze.. a slaba graficka imam 64 MB :( ali toa e..ok fala uste ednas
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Па лаптоп не е за игри, затоа ни нема графички картички (неинтегрирани)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
@drown: dobro, ama sepak ne e za igri
Alienware не е за игри!?

[SIZE=-1]Alienware is a high-performance computer company, established in 1996. They specialize in customized gaming systems. Alienware has a reputation for being the first to offer systems with new technologies. One example of fulfillment of expectations resulting from this reputation is the rapid availability of NVIDIA SLI. Alienware also manufactures desktops and laptops for computer design, video editing, and music editing. They are located in Miami, Florida. [/SIZE]
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Абе мислам на тоа дека формата на компјутерот не е за игри, не е исто да седнам на десктоп, и на лаптоп
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Interesna bi bila nekoja oficijalna statistika za toa kolku PC/Laptop se koristat za gaming a kolku za rabota-internet
 
M

Mr.Alien

Гостин
ГРЕШКА СТЕ, LIQUIDWORM i DELIX!!!

Постојат модели на матични плочи за лаптоп конфигурации кои имаат посебен интерфејс за соодветни графички картички. Тие и такви картички според изгледот се сосема поинакви од desktop моделите на графички картички, имаат поинаков layout (изглед) и форма (покоцкасти и потенки). Системот на ладење е соодветен на изгледот.
Монтажата е крајно едноставна, но сепак неискусни не треба да чачкаат.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
:eek:
Постојат модели на матични плочи за лаптоп конфигурации кои имаат посебен интерфејс за соодветни графички картички. Тие и такви картички според изгледот се сосема поинакви од desktop моделите на графички картички, имаат поинаков layout (изглед) и форма (покоцкасти и потенки). Системот на ладење е соодветен на изгледот.
Монтажата е крајно едноставна, но сепак неискусни не треба да чачкаат.
Но земено во обзир дека технологијата оди напред секоја секунда...можно е и да има начин за менување али не сум сретнал до сега таква информација.
Ако мислиш на графичките картички во вид на Add-On Daughterboard .. ок
Темата се стреми за менување или upgrade на веќе интегрирана картичка, па сега milevskiz може да конкретизира за кој тип на матична или лаптоп користи...

И, Mr.Alien, ако може некој линк од таква информација...

Благодарам однапред.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Ne se razbiram nogu vo toj hardverskiot del, informacija sto momentalno mozam da ja dadam e deka imam lap-top ASUS A3500L, za maticna neznam, moze da se vide na nekoj full specification na google za ovoj tip, razlicno e toa samo sto imam staveno + 512 RAM pa nemam 256 MB tuku 768MB mometalno. Pozdrav
 

Macigames

Intern
15 август 2007
42
0
macigames.blog.com.mk
Мислам дека може ( се рабира доколку графичката ти е посебна, а не онбоард односно интегрирана ). Само тоа тешко кај нас да ќе може. Ние немаме десктоп графички ( таков ми е зборот ) па тек графички за лаптоп.
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
АБе може и вакви стари теми да се заклучат btw, кај нас нема или ја не сум видел лаптоп со променлива графичка, обично се инетегрирани и не се менуваат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно