1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mouse lag?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krashot, 29 Март 2020.

 1. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Предходно немав ваков проблем, но сега пример играм CS 1.6 или Warzone или било која игра, ако стиснам Alt + Tab и се вратам на играта имам ненормален mouse lag и по некое време се се враќа во нормала. Со фпс немам проблем...? Пробав и со polling rate i na 125hz i na 1000hz пак исто...Завчера упдејтирав драјвери на графичка исто... 1060 3gb...некој со слично искуство?

  Edit: иначе маус имам Redragon Cobra M711 и Logitech MX518, исто е и со едниот и со другиот.
   
  Последна промена: 29 Март 2020
 2. incognito

  incognito
  Intern

  2
  1
  28 Март 2020
  Машко
  IT Technician and Webhost support.
  istiot problem go imav ne mozev da resam nikako.. na kraj smeniv pasta na CPU i GPU gi izduvav kulerite sega e sve okey. i plus napraviv da startaat kako administrator igrite ( i disable full screen optimizations vo properties ) se nadevam ke ti pomogne :)
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  886
  2,223
  12 oктомври 2014
  Машко
  Не стискај Alt + Tab

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На gocetan, fuzzjaw, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  127
  76
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  ОВА, и не би требало да имаш проблем со ALT+TAB и mouse lag, поради што full screen optimization е рендерира играта во еден вид fullscreen-borderless mode за полесно да работи ALT+TAB. А исто, доколку пак нешто не ти штима, пробај со ALT+ENTER 2 пати.

  Едит: екстра, доколку имаш NVIDIA графичка, пробај форсирај во драјвер Low Latency Mode: ON, немора Ultra, треба да има осетна разлика, доколку имаш AMD, не сум сигурен, но треба да има слична опција.
   
  На krashot и Avid им се допаѓа ова.
 5. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  54
  69
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  Не е до polling rate, не е до alt + tab
  До драјверите е. Го имав истиот проблем и порано и во скоро време повторно.

  Да не должам на објаснување , моментот е кога виндоус сам инсталира драјвери за плочата и усб контролерите, обично има mismatch и инсталира погрешни.
  Треба да симнеш latencymon, треба да симнеш msi_util_v2.exe , да ги ставиш сите уреди во MSI mode и да ја вклучиш играта.
  Сите ingame-overlays изгаси ги (избриши geforce experience / amd relive ) бидејќи имаат докажано зголемување на input-lag посебно на Source Engine-от.
  За амд карта : (Do not forget to stop & rename amdow.exe and Amdrsserv.exe (Amd/CNext dir i guess),if you dont use recording,dvr,etc)
  turn off iommu in bios.

  Вклучи ја играта, вклучи го latencymon, во Drivers таб-от ќе ги видиш сите процеси.
  RSPLLL64.sys е latencymon и ќе има најголем DPC Count
  под него обично е dxgkrnl.sys кој е за графичкиот енџин на виндоус.
  Доколку USBPORT.SYS (EtronXHCI или нешто слично за усб), има висок DPC Count, повеќе од половина од вредноста на dxgrnl.sys counts, тогаш ќе мораш да ги реинсталираш драјверите за усб портот од страната на произведувачот на матичната плоча.
  Истото важи доколку имаат висок DPC count storport.sys - chipset driver / tcpip.sys - network adapter driver / HDAudBus.sys - audio driver.
  Надогради го виндоус на 1909 доколку си на други верзии бидејќи оваа е со најмал input overhead.

  LatencyMon треба да ти покаже околу 50-200 микросекунди latency во Main табот.

  Повеќе оптимизации и целосно објаснет туторијал овде
  Истотака друг канал за мрежни оптимизации и input lag кој работи директно со девелоперите на AMD и Nvidia.

  Секогаш кога надоградуваш нови драјвери, користи Display Driver Uninstaller.
  Чисти верзии, без telemetry на драјверите за нвидиа има тука - обично 1 недела по официјалното апдејтирање.
   
  Последна промена: 29 Март 2020
  На gremlin и krashot им се допаѓа ова.
 6. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Фала ти многу! Се надевам ќе го решам проблемот.

  Ова се случува кај мене;

  Edit: Screenshot 5.jpg и 6 - нови драјвери за графичка ама уште истиот проблем.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 29 Март 2020
 7. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Нови драјвери за графичка, за усб, за матична, windows 1909 и сеуште истиот проблем? ;(
   
 8. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  54
  69
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  ndis.sys и
  afd.sys is network related, try updating LAN drivers for Motherboard.


  од скриншотите можеш да видиш дека проблемот е мрежниот драјвер, истотака графичките драјвери се некоректни штом така се однесуваат. Пробај ги графичките драјвери од форум линкот тука
  Симни MSI_utility тука >> Run as Admin >> Селектирај ги сите checkboxes >> Apply >> restart.
  Пробај пак после тоа.

  Мрежната те зеза, се гледа многу јасно. :) преинсталирај, види најди постари верзии ако не ја бива последната.
  Треба вака да изгледа на крај кога се ќе биде средено.
  https://i.imgur.com/cIM4C5m.png
  Еве го кај мене
  https://i.imgur.com/1kYty8l.png
  latency 58 со 15 процеси вклучени во позадина

  Напомена, Вклучи ја играта , лоадирај го нивото/мапата, и отпосле вклучи го latency monitor да гледа што кочи, да знаеш што точно се случува баш кога си ingame.
   
  Последна промена: 29 Март 2020
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Ќе пробам подоцна и ќе ти јавам. Моментално имам кантер сервер на HLDS уклучен и 20 играчи на него. Можно е до тоа да крева? После ќе пробам без тоа па ќе јавам. :)

  Иначе драјверите за графичката од таму ги данлоадирав. Пак не се во ред?
   
 10. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Сега од ко ги преинсталирав за мрежната се во ред ама проблем со nvidia windows kernel mode сега...

  Edit: Кладов постар драјвер за графичката. Види сега ми изгледа се во ред. Кога ќе одам ALT+TAB и ќе се вратам на играта, пак има лаг........
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 30 Март 2020
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,635
  9,305
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Пошто маусот ти е Cobra, а змијата е бавно животно, затоа имаш лаг. Купи си некоја перната живина што трча брзо, рецимо Reddragon Chicken, да видиш како нема да има лаг :p
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  :D:D:D:D:D:D

  Сега само afd.sys ми прави проблеми ........
   
 13. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  54
  69
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  Од ова е проблемот со мрежната и со input lag-от. Мрежната ти е overloaded. Тоа додава на CPU Cycles, со што ти се зголемува input delay-ot.
  Со среќа
  Мислењето подоле ќе беше во ред ако немаше вклучено HLDS но сепак пробај ако немаш друго решение:

  [[ 1) избриши ги драјверите за мрежната во Programs & Features
  2) Uninstall на мрежната во Device manager
  3) Restart
  4) Инсталирај ги од вебсајтот за матичната
  5) Рестарт
  6) Тест , ако прави проблеми избриши ги
  7) Рестарт
  8) Остај го виндоус да најде драјвери и пробај со нив
  9) Рестарт и пробај пак
  10) Господ , Крстена Вода, и нов компјутер ]]
   
  Последна промена: 30 Март 2020
 14. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  127
  76
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile]
  "NetworkThrottlingIndex"=dword:ffffffff
  "SystemResponsiveness"=dword:0000000

  Пробај со овој tweak, наводно помага со овај проблем при што намалува network throttle и зголемува CPU искористеност.
   
Слични теми
 1. bokiscout
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  474
 2. JasSum
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  970
 3. Enforcer_
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  859
 4. gOJDO
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  508
Вчитување...

Сподели

Вчитување...