• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mount SATA na Centos 5.0

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Како да монтирам нов SATA HDD (приклучен на прв, SATA1 порт) на веќе инсталиран линукс?

Значи, имам
АТА (hda)
SATA (sdb)
Нов неформатиран SATA (sda - ваљда).

Ваљда треба прво да го форматирам па после да го монтирам.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
fdisk /dev/sdb i odberi si particija, write to disk i gotovo .. mora da imash root privilegii za da ja upotrebish fdisk komandata :).

Posle formatot samo go restartiraj kompjuterot i samo kje se mountira
pozz
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Моја препорака е да си инсталираш gparted и сето ова да си го средеш графички и автоматски ќе ти запише во /etc/fstab и нема да имаш мака ;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Моја препорака е да си инсталираш gparted и сето ова да си го средеш графички и автоматски ќе ти запише во /etc/fstab и нема да имаш мака ;)

nema potreba od GUI za ova.. samo 4kopcinja treba da klikne preku fdisk a posle restart, kje se ukluche hotplug modulot na kernelot i avtomatski kje go zapishe HDDto vo fstab ..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.588
Членови
32.172
Огласи
550
Најнов член
pekisha
На врв Дно