• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Motorolla Canopy 5400 SM

Статус
Затворена за нови мислења.

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Yo people imam motorolla canopy 5400 sm od on net ( veke pretpostavivte a) e sea, so mi e muabetov. Koga ke ja montiraat "instalaterite" od on net pristapuvaat do nea preku html i potoa koga ke zavrsat ja zaklucuvaat na nekoj nacin so ti jas znam.
posle toa ne moze da se pristapi do nea, kazuva destination unreacable sea prasanjeto mi e dali ima nekoj iskustvo i da mi kaze kako da se povrzam softwerski so antenata. vidov nekade preku terminal ama ne saka ne moze.
thx
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
не можеш да се поврзеш со антената заклучена е, тоа можат само од он нет да ја ресетираат, дури и ако при инсталацијата монтерите нешто згрешат ти ставаат одма нова нема шанси да влезат во антената
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5


Ако е можно тогаш постирај на кој начин си го направил тоа. Ти можеби си нашол начин, но некој друг со истиот проблем можеби не може да најде соодветен начин за тоа, затоа како што рече DynamicMK постирај, не се штеди ;)
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
ja se izvinjavam so ova off topic ali "ubuntu" avatarot na Freaker koa go vidov se zgaziv, ZAKON !!!
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
i ja ne znam kako, iako obicno cesto poglednuvam po avatarite, ama izgleda ne sum se zagledal ubavo :)
btw posle zosto narodot ne koristel linux, neka stavat vakov omot na ubuntuto i neka go davat na plostad, site ke zemat i avtomatski ripa brojot na korisnici :))

inace za kanopito...pa dobra antena...ama ne se dava na sekoj :)
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
i ja ne znam kako, iako obicno cesto poglednuvam po avatarite, ama izgleda ne sum se zagledal ubavo :)
btw posle zosto narodot ne koristel linux, neka stavat vakov omot na ubuntuto i neka go davat na plostad, site ke zemat i avtomatski ripa brojot na korisnici :))

inace za kanopito...pa dobra antena...ama ne se dava na sekoj :)


Ха Ха добра идеја нема што, само колку ќе биде успешна - незнам :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Hacking Canopy.....

Навистина не знам што би се постигнало со пристап кон канопито? Барем од аспект на домашно користење. И јас имам опрема од ОН Нет, и немам никакви проблеми. Peer2Peer не е исклучен, а тоа ми е најважно:LOL: .
А за аватарот...би сакал ли да скокнеш во средината?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Паа, не е да не е така, во секој случај :nevin:.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Слободно коментирај ;) Затоа има администратори на форумов кои ако заклучат дека тоа не е во ред и дека не му е место на форумов - ќе го избришат мислењето. Е сега можните последици (доколку твоето мислење НАВИСТИНА не е во ред) многу зависат и од расположението на администраторите ;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
koga od on net ke dojdat da ti instalira opremata tie se konektiraat na antenata so http protokolot ama pred toa go imaat podeseno subnetot za taa edinstvena antena na koja e namestena.. a potoa(kako kaj mene) subnetot go mesaat t.e. stavaat nekoj drug za ti da ne mozes da se konektiras ... inace ako misles deka si pod ist subnet so antenata: downloadiraj nmap (google), instaliraj go nmap i pisi: 'nmap -T4 -p 80 10.0.0.0/8' ova ke skenira sekoja IP vo 10.x za otvoren port 80(http), ako ne si vo ist subnet togas ke ti treba XXXXX godini za da go pogodis tocniot subnet racno :)
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
Najdov nacin za vlez vo canopy-to i za celosno otklucuvanje na pristapot. No dali ogranicuvanjeto na bzinata po 10GB se vrsi od stranata na serverot na on.net ili vo canopy-to. kolku sto vidov vo opciite vo canopyto brzinata si stoe nepromeneta 512kbps. ne vidov opcija koja bi mozela da go ogranicuva internetot na pomala brzina od 128kbps. min. brzina vo canopy-to e namestena na 128kbps a max na 512kbps, sto go objasnuva golemoto variranje vo brzinata pri download, no ne go objasnuva ogromnoto namaluvanje na brzinata posle 10GB. Dali nekoj znae dali brzina posle 10GB se ogranicuva vo serverot na on.net ili vo canopy-to? na primer ako posle pominat limit se logiras so 512kbps dali pak ke ti se vrate brzinat od 512kbps ile ne.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако не грешам, во серверот (99.9%).
Успеав пред два-три месеци да постигнам 462 KB/s (да, килобајти!!) download. 120 МB ги симна додека кажеш секс...пардон, кекс!
За жал, тоа се случи само еднаш. При повторен обид за download од друг сајт, и при дисконектирање и повторно конектирање (за да добијам друга IP адреса - bad boy, what can I do?), тоа повторно не се случи.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
server

Najdov nacin za vlez vo canopy-to i za celosno otklucuvanje na pristapot. No dali ogranicuvanjeto na bzinata po 10GB se vrsi od stranata na serverot na on.net ili vo canopy-to. kolku sto vidov vo opciite vo canopyto brzinata si stoe nepromeneta 512kbps. ne vidov opcija koja bi mozela da go ogranicuva internetot na pomala brzina od 128kbps. min. brzina vo canopy-to e namestena na 128kbps a max na 512kbps, sto go objasnuva golemoto variranje vo brzinata pri download, no ne go objasnuva ogromnoto namaluvanje na brzinata posle 10GB. Dali nekoj znae dali brzina posle 10GB se ogranicuva vo serverot na on.net ili vo canopy-to? na primer ako posle pominat limit se logiras so 512kbps dali pak ke ti se vrate brzinat od 512kbps ile ne.

nov user nova brzina
 
M

Mr.Alien

Гостин
Па ако си решил цел интернет да го симнеш дома....не чекај ни минута повеќе!!!:p :))
 

ajduk

Intern
25 септември 2007
3
0
Za resetiranjeto na canopy-mozno i krajno ednostavno.A za postapkata za nanovo podesuvanje i vleguvanje vo linija so drug potrebni se dva parametri i programce koja mac adresata ja preprava vo hex.Gi ima eden kup.Za drugoto na privatno
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.287
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно