Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Motorola Canopy

JasSumJas

Intern
7 октомври 2007
5
0
Zdravo decki, Imam WADSL od on net i motorola canopy antena. Moeto prasanje e kako da se konektiram na antenataq preku web (port 80 / http) oti gledam deka deckite od onnet taka se konektiraat...

Fala odnapred
PS: Korisnik sum na Linux ..
 

JasSumJas

Intern
7 октомври 2007
5
0
znam za brzinata i se toa.. ama kako moze da se otkluci? za da moze da se konektiram, moite nameri se samo da se konektiram i logiram.. a ne brzinata da si ja zgolemam ..
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
oni pristapuvaat do antenata ali posle ti ja zaklucuvaat za da ne mozes ti da vlevas. moze da se otkluci ali nema nisto so toa da dobies. Ako mislis deka ke napravis limit na dsoobrakaj da nema ili pogolema brzina togas poarno ne se zamaras. Se zavisi od stranata na on.net t.e. nivniot server.

Антените се со приватна ип адреса на Он.нет, нема како да го заклучат освен да стават лозинка за најава, а да му пристапиш ке мора да си у локална мрежа или да имаш ип од локалната мрежа на он.нет која ја користат за антените. Има софт. опција за ограничување на брзината, протокот на пакети и приоритетни канали-сообраќај, но бидејки си на пппое сето тоа ти е дефинирано на радиусот на кој се автентицираш-најавуваш и ги добиваш параметирите (up/down) кои се дефинирани за твојот акаунт-јузер. Баш ме интересира како ке го "отклучиш канопито"....
 

turpis

Intern
8 април 2007
12
18
Yup, и мене ме интересира што подесувања има во модемот, така да, дај кажи како го отклучи :)
 

pande2007

Intern
21 август 2007
6
0
A dali ima nekoja posledica so stavanje na kabelot vo canopito da ne se vrati na fabricki postavki pa potoa koj ke go podese?????/
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
OK. ovaka: treba da se naprave specijalen kabel. ke zemete nekoe parce mrezen kabel i na ednata strana ke namestite 6pinski RJ-11 konektor , ista golemina e kako tia za telefon ali ima mesto za 6 zici. na drugata strana ne stavate konektor tuku kuso ke gi spoite 6-tiot i 4-tiot pin zelenata i portokalovata
Pin 1 → white / orange ← Pin 1
Pin 2 → white / green ← Pin 2
Pin 3 → white / blue ← Pin 3
Pin 4 → green ← Pin 6
Pin 5 → blue ← Pin 5
Pin 6 → orange← Pin 4drugite zici nema da gi cepkate.
ke se kacite na tavan ili kade vi e stavena antenata ke go otvorite canopyto i tamu pokraj mrezniot rj-45 priklucot ima i uste eden priklucot. tamu ke go stavite kabelot. ke napravite restar na canopyto(izvadi adapter i pak stavi) i posle ke moze da mu pristapite preku browser, default IP e 169.254.1.1 , nema password nema nisto. ovoj pristap go imate se dodeka e uklucen "default plug" kebelot vo kanopyto. za totalno da ja otklucite treba da odite http://169.254.1.1/lockconfig.html i da ja otstiklirate opcijata tamu. plus vo drugite stranici od config menito treba da ovozmozite ethernet pristap do natenata. moze da go izvadi default plug-ot i dase simnite od pokriv.
Си го испуштил најбитниот дел од туторијалот... :ua:

Не им објасни дека ако го направат ова ќе ги изгубат сите подесувања на антената? Canopy-то автоматски се враќа на фабрички подесувања. Така да, вие ќе го „отклучите“ и ќе може да му пристапите - ама нема да имате интернет затоа што ќе треба да го конфигурирате (ip адреса, default gateway, subnet, кодови, тинтири-минтири)... Значи ако го направите ова, очекувајте дека нема да имате интернет додека не дојде некој да ви го преподеси.

Значи - бескорисно е да се чепка. Ем нема да може да ја конфигурирате антената, ем и да ја отклучите вие сте ограничени со username-от со кој се конектирате. :ha:
 

Negative_H

Intern
15 декември 2007
3
0
Сетинзите се губат само ако после default plug се одбере опцијата set to factory defaults :D
Само и јас ќе кажам дека ништо не правите ако ја отворите антената ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.763
Членови
35.415
Најнов член
g0rd0n
На врв Дно