1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Moto X Anandtech review

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 27 Август 2013.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,138
  26,812
  4 Септември 2008


  Аууу тотално импресиониран. Тенк!
   
 2. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Да,мислам за сите телефони го има истиов тест.И со ист крај,сите издржаа :D Но кој и да е од овие телефони ако ти падне на нерамна површина,асвалт одма се крши екранот доколку падне директно на него.Така да џабе и од алуминиум да е што се палат повеќето кога екранот е тој кој страда секогаш.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,586
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Апсолутно. Никој нема да земе да кова шајки со телефонот па ми покажуваат вакви тестови (ова исто ко она со микробранова). Нека прават реални тестови од секојдневието. Нека земе нека го фрли по скали па нека испрезентира што му се десило.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Па тоа со клучевите има логика, пошо у џеп коа го ставаш, забораваш дека имаш клучеви, ситни парички и слично...највеќе се гребе телефон од тоа.
  Инаку Lumia издржа со кола run over :)
   
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Hello there... :)
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :D
  @uwemi, абе у реди е али тетриси не споредуваме :) Али свака част чекич железен издржа хахахахахха (смајли шо се клања)
   
 8. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @prichina

  Tetris da ama ako ti zatreba po doma da zakovas nekoja sajka ili slicno moze da ti zavrsi rabota super :)
   
 9. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Dragontrail glass e ѕвериште
  Еве нешто што не е тетрес
   
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,606
  1,842
  25 Март 2013
  Машко
  Не знам Нексус 4 како ќе се покаже на ваков тест бидејки нели е од стакло, баш ме интересира колку цврсто стакло е. Ама бидејќи никој го нема тестирано не верувам дека е некое којзнае колку јако.
   
 11. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,156
  1,164
  2 Август 2009
  What,никој не го тестирал!?!

   
 12. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,606
  1,842
  25 Март 2013
  Машко
  Не знаев, солидно се покажа ко за позадина од стакло
   
 13. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  663
  916
  6 Декември 2012
  Машко
  Еве после еден бизнис квартал (во САД) од кога го лансираа Moto X, како што напишав во пост на почетокот на темава, дека selling point на Moto X нема да биде доволен за да биде успешен продукт. За целиот квартал се продале "неверојатни" 500.000 парчиња Moto X. За чиста споредба може да ги наведеме продажбите на flagship телефоните на големите брендови:
  - Samsung Galaxy S4 _ 10.000.000 парчиња
  - Apple iPhone 5S & 5C _ 10.000.000+ парчиња

  Со толку голем маркетинг и екстремно добар HYPE креиран кој дури се осети и на форумиве во Македонија, Motorola проба да игра идентично како Apple во стратегијата со телефоните - но нудејќи го точно спротивното од нив. Тоа значи хардвер од средна класа доволно колку да го вози софтверот (голем фокус) кој ќе им даде одлично искуство на корисниците а притоа да можат да го прилагодат надворешниот и внатрешниот изглед на телефонот (контраст од Apple). Оваа стратегија како што кажав и на почетокот, беше тотално промашување! Нека им е наздравје :)

  Source: Wall Street Journal http://blogs.wsj.com/digits/2013/11/11/motorola-plans-low-cost-phone/
   
 14. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Ова беше јасно уште од денот кога го направија ексклузива за САД .
  Интересно е што производството на моторола е дупло намалено откако ги купи гугл . Испорачувале 4% ,а сега само 2% од глобалниот пазар.

  Луѓето не гледаат флегшип во хардверот што го нуди гугл . Моторола сама да го продаваше повеќе ќе продадеа . Сите очекува нешто со моќен хардвер, а ефтино. Таква политика наметна гугл .

  Утре ќе претстават moto g кој веројатно ќе биде ефтина варијанта на moto x. Се шпекулира дека ќе се нуди за 0$ со договор и 200$ без договор . Треба да биде достапен и во Европа.:angel:
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Ова беше добро,а не она претходно галење!:D
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,549
  18 Април 2007
  Нека лупа со железен чекич или токмак, не со гумен чекич ко женче некое.

  За мене сеуште најиздржливи телефони се Ericsson R250i и R310i (кој го имав и пак ќе си го купам).
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,138
  26,812
  4 Септември 2008

Сподели

Вчитување...