1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Морзеова азбука

Дискусија во форумот 'Телефонија и телеграфија' започната од Freaker, 26 Мај 2007.

 1. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  малку подзаборавената, но порано масовно користена посебно во војската. Ако сакате да чуете како ви звучи името преведено во морзеова азбука клик тука
   
  1 person likes this.
 2. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  Интересен линк :)

  Колку да надополнам, повеќе информации за Морзеовата азбука на Wikipedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Morse_code

  Прилично лесна и едноставна, не е лошо секој да си ја научи, никогаш не се знае кога може да ви притреба :D
   
 3. Dark_Crow

  Dark_Crow
  Intern

  89
  0
  10 Април 2007
  Многу интересно... Баш сакав да знам повеке за оваа азбука
  :bravo:
   
 4. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Колку за информација, нашата војска веке неколку години не користи морзова......
   
 5. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Stranava ne ti raboti
   
 6. NikolaTesla

  NikolaTesla
  Intern

  12
  0
  27 oктомври 2007
  Ma dovolno e da znaes SOS ...- - -...
   
 7. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  мислам дека немаш Java
   
 8. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  јака работа, само ме интересира како се препознава помеѓу две букви или збор тразницијата
   
 9. drowsy

  drowsy
  Intern

  229
  5
  11 Април 2007
  jas znam samo kako e S0S. I da poginu kolko mozhu ke se....
   
 10. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,830
  818
  14 Декември 2007
  Машко
  interesna e, ama ne e mnogu lesna..Potochno, poveke e dosadna za da se prenesi maalce podolga informacija od kolku shto e toa teshko da se napravi..
  na primer eve ova kako bi zvucelo..


  ili

  .. :)
   
 11. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  a sto znaci ...- ... go imam slusano na radio
   
 12. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,830
  818
  14 Декември 2007
  Машко

  Neznam vo koj konteks go imash ova slushnato, ama inaku imash link gore, i mozish da si proverish..
  Vo spuchajov toa ti znachi "VS"..
   
 13. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Ах, стариот добар CW band ... и морзева азбука :) Добро е да се потсетиме на нив, не сум сигурен ама мислам дека сеуште се одржуваат АРО (Аматерска Радио Гонометрија) натпревари и стварно е интересно
   
 14. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  imaat dosta bagovi vo toa preveduvacot
   
 15. 007Milla

  007Milla
  Intern

  70
  0
  4 Февруари 2008
  Stom go slusnal na radio,a znaci "VS",bi trebalo da e VERSUS...A?!
   
 16. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  38
  6 Јануари 2008
  Машко
  Код:
  - .... . -.-. .-. .- ... .... -- .- -. / .... . .... . . . --..-- / .. -. - . .-. . ... -. .- / .-. .- -... --- - .- .-.-.- / .--. .- / -.- --- .--- / -.. --- --.. -. .- / ... - --- / .--. .. ... ..- ...- .- --..-- / -... .-. .- ...- --- / --.. .- / -. . --. --- / ---... .--. / .--. --- --.. --.. / ---... -.. ---... -..
   
 17. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  .... . .... . -- .. ... .-.. . ... .... -.. . -.- .- -. .. -.- --- .--- -. . --.. -. .- . -.- .- -.- --- -.. .- -.- --- .-. .. ... - .. -.- --- -. ...- . .-. - --- .-. --- -. .-.. .. -. . --.. .- -- --- .-. --.. . ...- .- .- --.. -... ..- -.- .- ..--.. --.. . -- .. -. .- ..- -.-. .... .. .--- .- ---... -.--.- - . .--. .-. . -.. .. --.. ...- .. -.- ..- ...- .- -- .-.. --- .-..
   
 18. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  38
  6 Јануари 2008
  Машко
  .... . . . / -... .-. .- --- / -... .-. .- --- --..-- / - . / -... .. ...- .- .-.. --- / --.. -. .- -.-. .. / ---... -.. / .. / .- .--- / -... .- ... / -- . / .. -. - . .-. . ... .. .-. .- / -.- --- .-.. -.- ..- / .-.. .. / -.- . / --. .. / --.. .- .. -. - . .-. . ... .. .-. .- / ...- .- -.- .- / -.. .- / -. .- .--. .. ... .- - / -. . ... - --- --..-- / --- - .. / -- . -. . / -... .- ... / -.- .- -.- --- / -- .- .-.. --- / -.. . - . / -- . / --.. .- -. . ... . .-.-.- .-.-.- .-.-.-
   
 19. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Еве го преводот на твојот код:
  D
  :)
   
 20. bakrac

  bakrac
  Intern

  34
  0
  27 Јануари 2008
  koj sve znae morze
  :)))
   
 21. bakrac

  bakrac
  Intern

  34
  0
  27 Јануари 2008
  inace morze azbukata seuste se koristi vo mornaricata (i pokraj postoenje na GPS i ostanata cuda) seuste postojat mnogu radiofarovi za navigacija
   
 22. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Да појаснам тие морзови сигнали ги имам слушано на врв на Водно на LW (долги бранови) на крај на скалата, некаде околу 270KHz и тоа беше 1999 година.
   
 23. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  663
  129
  10 Мај 2007
  Ја знаев порано, морав да ја знам додека одев на извидници.Во 80% од натпреварите имаше и морзеова азбука.Убави времиња беа тоа ... :))
   
 24. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Чудна работа е тоа што некој се решил да праќа сигнали на
  лиценцирана фрекфенција на LW...
   
 25. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Барем бројќите се лесни... до 5 се додава една точка, а после до 0 се додава црта :D Иначе пред некој месец му беше годишнина од смрта на Морсе (така мислам дека се вика тој што ја измислис) и знакот на гоогле беше напишан со морсов код односно
  Код:
  --. --- --- --. .-.. .
   

Сподели

Вчитување...