1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Monthly Bandwidth Traffic

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Higuain, 15 Април 2011.

 1. Higuain

  Higuain
  Intern

  6
  0
  15 Април 2011
  Здраво

  Ме интересира дали може да се среди поспоро да се троши месечниот собраќај на веб хостинг???
   
 2. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Не може да се среди тоа. Месечниот трансфер зависи од големината на фајловите што ќе се трансферират кога ќе се отвара страницата. Колку повеќе фајлови толку повеќе месечен трансфер.
   
 3. weber024

  weber024
  Intern

  15
  2
  11 ноември 2010
  Може да пробаш неколку работи ако веќе не си ги направил.

  - оптимизирај ги сликите, или зкачи ги на нешто слично на imgur
  - видео закачи на youtube
  - спакувај ги јаваскриптите (minify)
  - користи надворешни сервери за јаваскрипт библиотеки пр. google
   
 4. Higuain

  Higuain
  Intern

  6
  0
  15 Април 2011
  хм.... мислам дека сликите ако се ставени во хостот, тогаш помалце троши bandwith...а ако се ставени на некој сајт за слики (Pic.mk , imageshack ) тогаш зема повеќе bandwith...
   
 5. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Ај малце размисли што кажа.

  - Значи ако сликите се ставени во хостот, кога ќе ја отворам твојата веб страна, сликите ќе ги повлечам од хостот.

  - Ако сликите се ставени на некој сајт за слики, кога ќе ја отворам твојата страна, од твојот хост ќе повлечам све освен сликите, кои што ќе ги повлечам од некој од тие сајтови за слики.

  Според тебе варијанта 1 троши помалку од варијанта 2? Не ме зезај......
   

Сподели

Вчитување...