• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mонструм: Intel Core i7, 12 GB, 2 x ATI Radeon

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Рошкајќи на интернет, случајно забележав нешто што ме занеми..

Во очи на излегувањето на новиот Intel Core i7 процесор на пазарот, се појави монструозна конфигурација која би требало да покаже што се може технологијата. Океј, и парите.Производителот на компјутери Falcon Northwest состави конфигурација наречена Mach V од следниве компоненти: Intel Core i7 965 Extreme Edition кој работи на такт од 3,2 GHz, две ATI Radeon 4870X2 графички картички со водено ладење и 2GB меморија, вкупно 12 GB DDR3 RAM меморија, Blu-ray, HD-DVD и преку терабајт простор на хард дискот.

Монструозната конфигурација која има своја цена - точно 8.238 долари.http://kajgana.com/statija_3828.html

Вистински монструм.. Но, иако ова ме рани, мислам дека никогаш не би дал 8.238 долари за ова..
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
хмм, ќе биде ова сега достапно за нас по година, и тоа и подобро.
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Go pravi kefot,samo ke treba da go ofarbam monitorot vo crvena boja ili do togas ke se prodavat vo razni boi.

Kako i da e prav monstrum e!
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
..И да се појави софтвер што ќе ја малтретира машинава :D Станува лудо колку напредува брзо сево ова.

:ninja2::ninja2::ninja2:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,163
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да имам едно 10 иљадарки за ку*ташак, ќе почекам да излезе dual socket платформата, наследник на Sculltrail. Тоа е монструм
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Intel-Core-i7-pristignuva-na-17-ti-Noemvri

2.66GHz Core i7 920 ќе чини 284 долари,
2.93GHz Core i7 940 ќе чини 562 долари и
3.20GHz Core i7 Extreme 965 ќе чини 999 долари.

Овие се дилерски цени за купени количини од минимум 1000 парчиња. Малопродажните цени сеуште не се објавени.

За да можете да го пробате новиот Core i7, покрај самите процесори, ќе треба да причекате да се појават и матични плочи со Х58 чипсет. Дотогаш уживајте со сегашните Core 2 Duo и Core 2 Quad.
:rolleyes:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,163
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За оние кои имаат C2Q вооптшто нема да се исплати надградбата на i7. Многу пари за незначително подобрување во перформансите.

Јас ќе почекам да излезе 32nm верзија, која ќе има нови подобрувања во перформансите и нови 256bit SSE инстркуции. Во меѓувреме ќе падне и цената на DDR3 и ќе излезат матични плочи без багови со нови и поефтини чипсети.

До тогаш би купил AMD Deneb и матична со SB750, но под услов оверклокуваниот систем да нуди исти или подобри перформанси од Yorkfield на 3.8GHz.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Премногу пари за....што?
Која е употребната вредност на оваа скаламерија и што може да се направи со неа а не може на посилните актуелни Core 2 Quad - ови, било со DDR2, било со DDR3?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
според мене џабе фрлени пари

за некоја институција кај ке биде потребно да ок е
али како што гледам и куќиште средено за домашна употреба е наменето
нема потеба од ова
освен ако сакате да играте игри на огромен монитор со максиум перформанси да ок е
али со тек на времето ке дојде каде и најобична игра ке бара толку
да речеме за едно 5-10 год
тогаш да али сега C2D i C2Q ја вршат супер работата
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Леле,мора да го имам овој монструм,навистина е супер :bravo:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,273
28,573
kalco.ru
Па момци зар би дале 6300е за компјутер?
За тие пари можеш да си земеш punto добро сочувано...:))
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,163
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Па момци зар би дале 6300е за компјутер?
Па не се 6300, од прилика 4000-ки ќе му дојде една таква кнофигурација.
1) Матична плоча - 350 евра
2) Графички картички - 900 евра
3) РАМ меморија - 500 евра
4) Процесор - 250 евра
4) куќиште и напајање - 400 евра
5) воднео ладење за CPU - 200 евра
6) Хард дискови - 300 евра
7) Монитор - 1000 евра
8) Звучна картичка - 150 евра

За тие пари можеш да си земеш punto добро сочувано...:))
Уф...ако треба со тие пари да земам кола, никад не би дал толку за старо Punto, какво сака нека е. Има едно чудо поквалитетни варијанти за таква сума.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,163
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

bulletproof

Intern
26 ноември 2008
227
3
Sakam da dobijam 3 way sli od n vidia gtx 280, a ne ati ili kako se vikaa po 2 so stavaat u 1 graficka zaso ne mozat da ja pobedat 1 n vidia ...
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
717
227
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Abe bulletproof znaes li ti sto e 2x 4870X2.
Toa ti se dve graficki ama zafakaat mesto za cetiri.
Toa znaci deka toa ti e monstrum graficka so 4GB GDDR5
I e mnogu pojaka od 3x GTX280
 

bulletproof

Intern
26 ноември 2008
227
3
Ehhh, fala ti ... :ua: inace ne znaef ja so e toa hahaah abe covek gledaj deka 3 gtx 280 gtx xxx edition vo sli davaat bolje performansi odkolku 4870x2 PERIOD.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,163
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) 2x 4870X2 не се побрзи од 3x GTX280.
2) 4870X2 е побрза од GTX 280
3) Dual GPU имаат и ATi и nVidia. Единствената причина зашто nVidia нема dual GPU солуција од GT200 е тоа што GT200 е огромен чип и е прозиведен со стар и не-ефективен производствен процес.

За nVidia да има побрза картица од ATi, ќе направи dual-GPU солуција базирана на 55nm GT200. Треба да излезе кон Нова Година
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
717
227
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Mislam deka Nvidia veke imaat dual-GPU i toa e 9800X2.
A ti ako mislis za najbrza kartica na svetot sto ke izleze toa e drugo.
I stvarno ne sum fan na Nvidia ili na ATI ama sakam brzi graficki.
Sekogas se znaelo deka Nvidia bile najdobri proizvoditeli na graficki no i
ATI ne se za potcenuvanje
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,264
Членови
29,470
Најнов член
drukqs
На врв Дно