1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мониторот „трепка“ пред sleep

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Avid, 16 Септември 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Ова ќе да е повеќе софтверски но ајде нека оди тука...

  Мислам дека проблемов почна да се случува после update на Windows во 1903 верзија од пред недела дена. И би сакал некој да помогне да побараме решение различно од „врати се на старата верзија“. А и не сум баш сигурен дека е поради ова.

  Кога мониторот влага во power saving mode односно пред да се гаси екранот после неактивност, во дел од секундата се случува: да стане црн, па да се појави сликата, па да се изгасне ко шо треба. Ова многу ме нервира и делува како да праи трепкање некое мониторот.
  Проблемот не се случува ако нема инсталирано драјвер. Односно си се гаси мониторот без трепкање, ама па без драјвер како да не е некое гаснење ко шо треба пошо посветла е црната боја, сијаличката стои бела на мониторот како да е вклучен, наместо да биде портокалова.
  Проблемот не се случува кога го гасам мануелно од копче.
  Проблемот не би требало да е нешто во сетинзите од АМД пошо со DDU е бришено и тоа ваљда брише све.

  Проблемот се случува и на последниот опционален драјвер од AMD и на официјалниот. Направено е реинсталирање со DDU, џабе.

  Конфиуграцијата е во потпис односно тоа лево.

  Update: Проблемот го нема кога избришав драјвери и му оставив на windows update сам да си инсталира за графичката. Ама инсталираше некој прастар, 17.1.1 lol... и сликата е некако посветла.
   
  Последна промена: 16 Септември 2019
  На gOJDO и farkizz им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Нема бе ниту една нинџа да проба некоја дијагноза?
  Најново и чудно што приметив е, сега додека гледав серија, ако е паузирана епизодата и не мрднам ич, мониторот влага у слип без трепкање.
  Ако е на Десктоп, броусер или друга програма, трепка...
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Апдејтот го има скршено драјверот. Или нов или преинсталирај го драјверот
  Провери power management во драјверот од графичката

  Види како е наместено PCI Express > Link state power management во обичниот Power Management
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Преинсталиран е со DDU после апдејтот.
  Off е тоа Link state
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,464
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ми избришаче пост, ама ти пишав решение на проблемот, не знам дали го прочита?
   
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Да, јас го пријавив, тролу еден тролосан.
  Магарето му рече на зајакот имаш големи уши
  ehehehehehehe
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,464
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Брат, ја сериозно да ти помогнам. Ај пробај смени кабел за струја.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Не бива
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,464
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Од компјутер или монитор?
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Намести му чупе и не го малтретирај
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Монитор
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,464
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ај пробај од ПЦ
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,464
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Види дали ти се наместени во исто време да оди и мониторот и системот на stand by. Пробај со тоа поиграј си. Патем, ако ваква баналност која се дешава еднаш, два пати во ден многу те нервира моја препорака е да посетиш психијатар. :)
   
  На angeld, SiPy`, causevd и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  394
  354
  21 Мај 2017
  Машко
  И мене ми личи на наместен монитор stand by во исто време како и систем stand by, најверојатно едно со друго си праат конфликт.
  Види во мониторот ако можеш угаси turn off monitor after... па windows нека регулира.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Неќит
  Стенд бај ми е секогаш исклучен, односно на системот никогаш не му дозвољавам да оди во стенд бај/слип.
  upload_2019-10-8_8-26-8.png
  Не ме нервира многу ама сакам да го решам. Поише почна да ме нервира откако видов дека дур е пуштен филм не се дешава, само на десктоп се дешава.
  Ако го изгасам тоа мониторот никогаш нема да оди во стендбај...
  upload_2019-10-8_8-31-34.png
  upload_2019-10-8_8-31-18.png

  upload_2019-10-8_8-32-22.png
  upload_2019-10-8_8-32-55.png
   
 16. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јас ќе ти дадам ссд со 10-ка инсталирана на него на еден ден чисто да не се мачиш со реинсталација и да се исклучи можноста за корупција на оперативниот, а можеш и да провериш дали графичката го има последниот VBios на неа. Да ми е на мене, јас тоа би го пробал. Сепак мислам дека се работи за софтверска грешка, некаде...
   
  На Speedster и farkizz им се допаѓа ова.
 17. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  394
  354
  21 Мај 2017
  Машко
  Мислев во сетигнс менито на самиот монитор(копчињата на мониторот), не во виндовс, кај мене пример има такво но стаено е на never, а во виндовс вака како кај тебе ми е.
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Фала, имам и јас ссд од стариот уште, ако не ме мрзи да отворам да менувам ќе пробам. Сигурно е софтверски нешто.
  Прегледај прикачена датотека 79420
  Како да проверам за VBios и како се менува тоа?
  Мада тешко дека ќе се нафатам за ваков проблем да мењам БИОС, страв ми е.
  Чепкав низ менито на мониторот, нема ништо такво.
   
  Последна промена: 8 oктомври 2019
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
 21. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,647
  4,137
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Не знаев што е лишка пред makedonski.info, меѓутоа ако ме прави лишка тоа што те сметам за нула човек затоа што купени работи од Али Експрес, користени, ги продаваш на форумов за 1.5-2x од цената, тогаш со задоволство сум лишка.
   

  Прикачени датотеки:

 23. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ова е коректниот биос, меѓутоа нема ни бајт разлика од твојот, така да ова ќе да е некоја тешка софтверска глупост, или од windowsot или од драјверот.

  Screenshot_2.png
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 24. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  @Avid

  можам да ти потврдам дека со DDU што е прикачен последниот, не бриши се од системот. Кај мене и профили остави и све, пробав и во сејфМоуд, остава Џанк позади себе.
   
 25. shifty

  shifty
  Модератор

  1,026
  1,355
  5 Септември 2009
  AMD/ATI Pixel Clock Patcher, download-ирај, отпакувај ја архивата, вклучи ја апликацијата, patch, рестарт на компјутерот и сподели резултати.

  Алтернативно, доколку картата ти е купена од копачиве побарај оригинален (не едитиран BIOS) од графичката и флешувај.

  Во повеќето од BIOS-ите имаш тајминзи за 3-те типови на мемории кои се ставени по картиве.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...