1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мониторирање Интернет Конекција во Андроид

Дискусија во форумот 'Останати' започната од DrMTR, 15 Декември 2015.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,446
  6,561
  27 Март 2014
  Здраво Дечки !

  Имам една апликација која што сакам да ја модифицирам со тоа што откако телефонот ке добие интернет конекција да се изврши апликација/процес.

  Пример потребно е да има broadcast reciever со кој што ке се мониторира интернет конекцијата на телефонот. Доколку се детектира дека има интернет конекција да се изврши апликација/процес.

  Значи барам малку и објаснување што како да ставам итн.. Немам некое познавање од Андроид. Фала.
   
 2. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  222
  17 Септември 2012
  Машко
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,446
  6,561
  27 Март 2014
  Еве што правам..

  Во AndroidManifest.xml ги внесувам следниов код:

  Код:
  <uses-permission android:name="android.permission.RECEIVE_BOOT_COMPLETED" />
    <uses-permission android:name="android.permission.BATTERY_STATS"/>
    <uses-permission android:name="android.permission.READ_PHONE_STATE" />
    <uses-permission android:name="android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE" />
    <uses-permission android:name="android.permission.USER_PRESENT" />
  После </activity> во AndroidManifest.xml фајлот внесувам:

  Код:
  <receiver android:name=".BТRec" >
        <intent-filter>
          <action android:name="android.intent.action.BOOT_COMPLETED" />
          <action android:name="android.intent.action.ACTION_POWER_CONNECTED"/>
          <action android:name="android.intent.action.ACTION_POWER_DISCONNECTED"/>
        </intent-filter>
      </receiver>
  
      <service
        android:name=".Start"
        android:enabled="true"
        android:exported="true" />
  Потоа креирам фајл BTRec.java со следнава содржина:

  Код:
  package com.aplikacija;
  
  import android.content.BroadcastReceiver;
  import android.content.Context;
  import android.content.Intent;
  import android.util.Log;
  
  public class BOOTReceiver extends BroadcastReceiver {
  
    /**
     * Listens for Android's BOOT_COMPLETED broadcast and then executes
     * the onReceive() method.
     */
    @Override
    public void onReceive(Context context, Intent arg1) {
      Log.i("Autostart", "BOOT_COMPLETED broadcast received. Executing following code:");
  
      Intent intent = new Intent(context, StarterService.class);
      context.startService(intent);
  
    }
  }
  потоа креирам нова јава класа Start.java со следнава содржина:

  Код:
  package com.aplikacija;
  import android.app.Service;
  import android.content.Intent;
  import android.os.IBinder;
  import android.util.Log;
  
  
  public class StarterService extends Service {
    private static final String TAG = "MyService";
  
    @Override
    public IBinder onBind(Intent intent) {
      return null;
    }
  
    @Override
    public void onDestroy() {
      
      Log.d(TAG, "onDestroy");
  
    }
  
  
    @Override
    @Deprecated
    public void onStart(Intent intent, int startId) {
  
      Payload.start(this);
     
      Log.d(TAG, "onStart");
  
    }
  }
  ама после рестарт, апликацијата не се стартува на старт.. Истотака ми треба како да вметнам да проверува за интернет конекција, и да ја извршува апликацијата доколку има достап до интернет.
   
 4. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  222
  17 Септември 2012
  Машко
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...