• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Монитори во Македонија

 • Ја почнал/а темата
 • #1

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
876
794
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Дали некој знае што се дешава со мониториве во ИТ продавнициве. Значи 3-4 дена пробувам да најдам подбар монитор што ги исполнува моите критериуми, но без успех и само се повеќе сум исфрусриран

Конкретно ми треба нешто вака:

- IPS
- Refresh Rate >= 120
- 1440p
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
358
518
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,538
2,529
Дали некој знае што се дешава со мониториве во ИТ продавнициве. Значи 3-4 дена пробувам да најдам подбар монитор што ги исполнува моите критериуми, но без успех и само се повеќе сум исфрусриран

Конкретно ми треба нешто вака:

- IPS
- Refresh Rate >= 120
- 1440p
ASUS VG27AQ во Сетек, Dell S2721DGF во Анхоч, LG 27GL850-B во Нексио? Не знам како стојат со цени и лагер, ама трите ти се опција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
876
794
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
ASUS VG27AQ во Сетек, Dell S2721DGF во Анхоч, LG 27GL850-B во Нексио? Не знам како стојат со цени и лагер, ама трите ти се опција.
Фала на информациите, веројатно СЕТек има проблем со филтрите на страната и не сум приметил. Некако сум скептик со СЕТек ама во АСУС имам барем колку толку доверба па ги разгледувам моментално. Инку Dell мониторот од Anhoch случајно го приметив утрово и го имаше во залиха, но за жал повеќе не е во залиха од пред 2-3 часа.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Јас си нарачав во анхоч делл-от 27 инчниот шо го имаш спомнато, уште останати три парчиња се мислам од тој модел (без мојот нарачаниот). За шитек само да појдиш во продавница да прашаш дали има залиха пошто сајтот со ажурирана залиха е крш. Спомнатиот асус погоре на делл-от можи вода да му носи. Јавувај се анхоч или веб нарачка и го имаш

Едит: damn, денеска имаше 4 парчиња Dell S2721DGF

, едно јас нарачав ваљда и другите ги нарачале :)

Провери во нексио за lg - то
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
876
794
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Јас си нарачав во анхоч делл-от 27 инчниот шо го имаш спомнато, уште останати три парчиња се мислам од тој модел (без мојот нарачаниот). За шитек само да појдиш во продавница да прашаш дали има залиха пошто сајтот со ажурирана залиха е крш. Спомнатиот асус погоре на делл-от можи вода да му носи. Јавувај се анхоч или веб нарачка и го имаш

Едит: damn, денеска имаше 4 парчиња Dell S2721DGF

, едно јас нарачав ваљда и другите ги нарачале :)

Провери во нексио за lg - то
Очигледно дека има интерес за мониторов се надевам дека ќе го донесат пак. Инаку со среќа да се користи!
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Од каде ова? Има нијанса побрз response time и малку полош контраст, не мислам дека има драстична разлика.
Подобар панел има (истиот ко лг панел) шо освен полошиот контраст во генерала е подобар панел него асусот
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,169
1,948
Подобар панел има (истиот ко лг панел) шо освен полошиот контраст во генерала е подобар панел него асусот
What if I told you that all three of them have a very similar panel made by LG?

Јас го имам Асусот го купив пред една гоидна и сум презадоволен од него. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
876
794
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Во нексио му ставиле цена на мониторот LG 27GL850-B од 35,320 денари. Си викам да не е некоја грешка пошто на CU истиот испаѓа за само 385,00 еур со се испорака.
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,169
1,948
Во нексио му ставиле цена на мониторот LG 27GL850-B од 35,320 денари. Си викам да не е некоја грешка пошто на CU истиот испаѓа за само 385,00 еур со се испорака.
Well, Асус-от се движи од 28-30К во зависност од акциите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
876
794
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Well, Асус-от се движи од 28-30К во зависност од акциите.
По интернет се жалат дека имало два мртви пиксели во аголот на сите монитори од оваа серија

(7:03 тука)
View: https://youtu.be/8ZrJtyBUSiA?t=422

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/e2ae6e View: https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/e2ae6e/dead_pixels_on_the_vg27aq_is_this_common/
 
Последна промена:

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,169
1,948
По интернет се жалат дека имало два мртви пиксели во аголот на сите монитори од оваа серија
Кај постарите серии го има (како на мојот). Искрено, не се ни приметуваат. Во суштина, не се мртви писксели туку во горниот лев агол ги дуплира пикеслите од долниот десен агол.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,538
2,529
По интернет се жалат дека имало два мртви пиксели во аголот на сите монитори од оваа серија

(7:03 тука)
View: https://youtu.be/8ZrJtyBUSiA?t=422

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/e2ae6e View: https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/e2ae6e/dead_pixels_on_the_vg27aq_is_this_common/
Кај мене го нема ова.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Од каде ова? Има нијанса побрз response time и малку полош контраст, не мислам дека има драстична разлика.
сосема доволен е скриншотов.

@fuzzjaw ова не е доволно, или ќе се вадиме на : margin of error?

1605990695901.png

скоро дупло:

1605990836067.png

1605991063610.png

1605991099021.png

1605991233530.png
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,538
2,529
@spiritBreaker не знам зошто олку љуто влегуваш во муабетов, со screenshots, со margin of error, со све. Во ниеден момент не реков дека не е побрз, само дека разликата (бар според мене) за casual gaming не е толку драстична како што ја направи ти. Настрана што OP во ниеден момент не спомна дека response time му е битен критериум за нов монитор.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
@spiritBreaker не знам зошто олку љуто влегуваш во муабетов, со screenshots, со margin of error, со све. Во ниеден момент не реков дека не е побрз, само дека разликата (бар според мене) за casual gaming не е толку драстична како што ја направи ти. Настрана што OP во ниеден момент не спомна дека response time му е битен критериум за нов монитор.
не бе, нема ништо агресивно :) се навратив на муабетов после гледање пак на графициве и мерењава, пошто спомнав погоре дека е подобар монитор него асусот и бев нападнат од х луѓе, ова беше само демо дека си стојам на моето тврдење, дека не е неистражено.

иначе само те пингнав да ги видиш скриншотовите. често, по форумиве, не можи да се увиди лична експресија на чоек ко ќе постира нешто, и заради то се сфаќаме дека сме лути итн. не, напротив, ништо лутење или било шо, ги постирав графиве за да знајме на шо сме. можда варира од панел до панел, со +- 5%, ама тие се перформасите :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,538
2,529
не бе, нема ништо агресивно :) се навратив на муабетов после гледање пак на графициве и мерењава, пошто спомнав погоре дека е подобар монитор него асусот и бев нападнат од х луѓе, ова беше само демо дека си стојам на моето тврдење, дека не е неистражено.

иначе само те пингнав да ги видиш скриншотовите. често, по форумиве, не можи да се увиди лична експресија на чоек ко ќе постира нешто, и заради то се сфаќаме дека сме лути итн. не, напротив, ништо лутење или било шо, ги постирав графиве за да знајме на шо сме. можда варира од панел до панел, со +- 5%, ама тие се перформасите :)
Ако си ме сфатил мене дека те напаѓам, се извинувам, немав таква намера :) Тврдењето не ти го побивам, се сложувам дека е overall можда подобар избор Dell-от, ама искрено уште стојам на тоа дека ретко кој би го приметил тоа во casual гејминг. Поприметлива е разликата во цена, пример, и недостатокот на залиха.

Како и да е, да не ја трупаме темава за џабе, се надевам ќе се пофали @wolverine за некој ден со што се подновил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,555
Мислења
820,417
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно