1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Монитор за графика

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од vladimir171, 21 Јануари 2019.

 1. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Да препорачате некој монитор од 20 до 35 000 денари, битно ми е боите да се како што треба бидеќи ќе се обработуваат фотографи на него. Големината не ми игра толку улога, се што е од 24" нагоре одговара.
  Во моментов користам ефтинџиски филипс кој плавата ја прикажува ко виолетова :)
   
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,818
  3,893
  5 Јули 2013
  Anhoch PC Market Online - Monitor 32" PD3200Q Benq LED Designer 2560x1440 QHD, DVI, HDMI,DP, mDP, 4xUSB, Speakers, KVM Switch
  Anhoch PC Market Online - Monitor 32" PD3200Q Benq LED Designer 2560x1440 QHD, DVI, HDMI,DP, mDP, 4xUSB, Speakers, KVM Switch

  Топла препорака. Се преродив со овој монитор(99% идентичен на овој модел).
  32 инчи е идеално за оваа резолуција.

  Ако купуваш темелно провери го од дефектни пиксели на лице место. Значи ако се решиш да го купуваш, плати им и одбери си премерок. Ако им е еден тогаш не плаќај дури не го видиш и тестираш кај нив в салон.
   
  На stefan_off и vladimir171 им се допаѓа ова.
 3. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  А нешто од палетата на делл? Иако Benq ов изгледа солидно а и цената ми одговара, ме интересира споредба меѓу него и делл во тој ранг.
   
 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,818
  3,893
  5 Јули 2013
  Мислам дека за цената нема конкурентен модел. Со вакви карактеристики веројатно ќе биде забележително поскап.
   
 5. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  316
  263
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Јас го имам BenQ BL3200PT и сум задоволен од него. Сличен како препораката од @Costigan_Jr само мислам една генерација постар модел.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Бидна, го земав денес од анхоч делл up2716d. Фала на препораките, у фирма ми инсистираа да е делл па се одлучив за овој.
   
  На goce03 и Krkac им се допаѓа ова.
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,818
  3,893
  5 Јули 2013
  Јас го имам истиот и сум презадоволен.
   
 8. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  762
  326
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ja zemav U2718Q prezadovolen sum, grafika rabotam isto. UHD model e


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 9. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Одличен е, конечно боите ми се како што треба и да ти е мерак да си гледаш во екранот :D
   
 10. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
 11. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  539
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  Ја користам интуос про со години, што поконкретно те интересира?
   
 12. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Прецизност, лаг, и пред се дали вреди за парите.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,176
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ене кај мене користат Про Л модел. Не се пожалиле на лаг, прецизност е ттоп. Генерално Wacom се ако не и број 1, тогаш во првите 3 фирми за ова. Е сега тееба период на привикнување ако не си користел до сега, а дали вреди ти треба да си процениш. За што, колку, како итн, итн.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 14. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  539
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  Се што кажа марв. Лаг нема, прецисност врвна, за цената вреди. Не би препорачал Л модел на скоро никој, М највише ја го користам дури со скратена работна површина. Период за привикнување доколку прв пат користиш таблет. Wacom се број 1 веќе децении на ова поле, цени повисоки од конкуренцијата но оправдано според мене. За која намена би го користел?
   
 15. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Цртање логоа, брошури, зависи од потребита на фирмата и клиентите што ги имаме и користам zbrush од време на време.
   
 16. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  539
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  За зибраш обавезно ти треба, не знам како си го користел со маус до сега. За другово ќе пројдеш и без али кога би имал и би го свикнал ќе ти ја подобри ергономијата и брзината во работа. Не го зимај големиот никако (овој се препорачува само за дигитално сликарство) ќе ти се уморува раката. Ја би идел со најмалиот ем ради цена ем простор, лесно се свикнува.
   
 17. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Фала на препораките, утре ќе ми пристигне средниот М моделот, многу мал ми делуваше најмалиот :D
   
 18. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има една фирма конкуретна на Wacom за парите добиваш малце подобро. XP-PEN ги има кај нас, ако не те мрзи распрашај се кој ги држи и јас не знам , видов нешто пред некој ден дека ги има кај нас ама заборави кај гледав :) Средната класа таблети им се со 9000 Pressure sensitivity....мислам дека тука дискусијата е излишна :p
  Иначе и ја имам wacom intous pro , S верзија...супер се...
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,176
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ваљда мислиш 8192 прешр поинтс. Исто ко и Вакомот. Не успеав да најдам кај нас, а и кој модел со кој модел споредуваш.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Мид рејнџот на Wacom немаат 8192 presure....овие и мид рејнџот имаат толку.

  еве мидрејнџ wacom
  https://www.amazon.com/Wacom-CTL460-Bamboo-Pen-Tablet/dp/B002OOWC3I

  и еве мидрејнџ XP-PEN
  https://www.amazon.com/dp/B077P6BQP7/ref=psdc_16034531_t1_B002OOWC3I
  za 60$ добиваш 8192 прешр сензитивити

  - Поише муабет треба ли да праиме, шо е работава со тебе?
   
  Последна промена: 23 Јануари 2019
 21. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  539
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  Не знам кој ги носи, сум видел ги спонзорираат и рекламира академијава за 3д m3ds мислам се вика? околу 8000 нивоа на притисок е маркетиншки булшит што Ваком го има почнато..
   
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  ПА не знам да ти кажам право читав и ревјуа , задоволни се луѓе ептен од таблетиве.
  А, зошто би било маркетиншки булшит, не ми е јасно од кој аспект. Прешр сензитивити е технологија која може да се унапредува, не гледам причина зошто би се булшетирало за тоа. Ако може да се најде некој поискусен повеќе детали да произнесе, би бил многу задоволен
  - Филмот е , имам пробано како се понаша wacom бејзик интро таблет и pro таблет и имам приметено разлика во прешр сензитивити. КАко технолошки развој е тоа, во таа категорија влегува, СПОРЕД мое лично видување.. нешто слично као што имаме срање тач скрин и добар тач скрин...не се сите исти тач скринови.
   
 23. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  762
  326
  5 Јуни 2007
  Машко
  Go koristis na fabricki setinzi ili imas nekoj profil ?
   
 24. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  333
  151
  15 ноември 2007
  Машко
  Сега за сега фабрички, прва ваква играчка ми е али ќе се научам да ја користам
   
 25. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  539
  866
  16 Јануари 2016
  Машко
  Булшит е зашто преку одредена граница веќе е скоро па и неприметливо за човек толку сензитивност. Сум користел од 512 точки па и новите на Wacom со 8к, во моментов со 2 иљади користам и искрено нема некоја разлика. Нешто како DPI на маусите коа ќе пишат 16000 и слични глупости. Поише говори за прецисноста на самиот сензор него ли за тоа што ти можеш да искористиш/осетиш од него.

  Едит: Не викам ништо за самите таблети не сум ги пробал, а верувам дека се топ може и на ниво на Wacom. Само за тоа околу сензитивноста на притисокот дека не е никаков битен фактор па да се доплаќа околу тоа. Драјвери (поготово со Windows 10кава), подржан софтвер и слично е далеку побитно според мене.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. psyside
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,489
 2. sajd
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,575
 3. lakimen
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,322
 4. MaKe_DoNka
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,525
 5. NecrotoX
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  690
Вчитување...

Сподели

Вчитување...