• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

монитор VS телевизор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bristlebac

Intern
21 декември 2020
31
28
Skopje
Може да споделите ваше мислење... зошто некои луѓе викаат дека мониторот е подобар и поздрав од тв. и зошто било штетно да се користи телевизор наместо монитор.Јас веке подолго време користам тв.и сум пријатно задоволен.Зошто би требало да користам монитор? 1.jpg
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,061
1,534
На тв е полошо само затоа што имаш голем инпут лаг на многу модели. Сите телевизори имаат Game mode за дисплеј опциите што го намалува овој лаг драстично.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,619
1,202
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
На оваа далечина не гледам зошто ТВ би праел проблеми. Јас би одел со ТВ тука.
Крај краева, тебе што ти е поубаво :)
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,245
923
Неврленд
Ако е за филмови, гејминг, јутуб, редтуб и слично у реду е.
Ама за читање ТВ-та очи корнат.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,061
1,534
Ако е за филмови, гејминг, јутуб, редтуб и слично у реду е.
Ама за читање ТВ-та очи корнат.
Корнат затоа што обично се наместени да се многу посветли него монитор што би бил кога го користиме.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,245
923
Неврленд
Имам пробувано да подесам ТВ за читање сајтови, ама па ми корне очи.
Веројатно мониторите ги прават да имаат поблаг приказ уопште.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,061
1,534
Имам пробувано да подесам ТВ за читање сајтови, ама па ми корне очи.
Веројатно мониторите ги прават да имаат поблаг приказ уопште.
И мене ми сметаат ако не се во стандард или game mode ставени.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,244
8,471
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај прикажи го топиков од иста перспектива во нативна резолуција.

Или треба да правиш зум 200% или да седнеш поблиску. Текстови или (недајбоже) код на било што подалеку од 30-50цм губи на квалитет и финеса.

1:1

1200px-Unit_Square.svg.png
 

Coach

Intern
6 декември 2020
23
25
Skopje
Единствено може да е штетно ако гледаш од нессодветна дистанца зш болат очи. Ама кај тебе тоа гледам не е проблем.

Се друго е субјективна работа и личен вкус. Гледам некои членови спомнуваат очобол од таскови како читање (особено ексел каде треба да се ѕвериш во бројки и табели) и тоа е релативно точно доколку не можеш да сетираш соодветна комбинација на brightness и sharpness. Ама пак би рекол тоа е субјективна работа, на некој му смета повеќе или помалку.
Она што можеби е потешко да добиеш со ТВ e high refresh rate (144 ili 240Hz) за гејминг ако си фан на тоа
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,244
8,471
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Единствено може да е штетно ако гледаш од нессодветна дистанца зш болат очи. Ама кај тебе тоа гледам не е проблем.

Се друго е субјективна работа и личен вкус. Гледам некои членови спомнуваат очобол од таскови како читање (особено ексел каде треба да се ѕвериш во бројки и табели) и тоа е релативно точно доколку не можеш да сетираш соодветна комбинација на brightness и sharpness. Ама пак би рекол тоа е субјективна работа, на некој му смета повеќе или помалку.
Она што можеби е потешко да добиеш со ТВ e high refresh rate (144 ili 240Hz) за гејминг ако си фан на тоа
Има разлика од гледање големи букви/бројки од далеку со гледање стандардна величина на одалеченост од околу 40цм која е воедно и дистанцата која луѓето ја користат кога читаат книга на пример.
 

Coach

Intern
6 декември 2020
23
25
Skopje
Има разлика од гледање големи букви/бројки од далеку со гледање стандардна величина на одалеченост од околу 40цм која е воедно и дистанцата која луѓето ја користат кога читаат книга на пример.
Потполно се согласувам. Лично не би работел на телевизор баш ради дистанцата. За мене (за работа и гејмање) 24 или 27" монитор затоа што сакам да сум блиску.

Ама немам ништо против филмови и остала занимација да е на ТВ
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,058
1,643
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
деноиве сум casual gamer и TV би ми било ок бидејки 90% од времето мавам single player
На времето се умарав со input lag , response time , refresh rate ...ја сум од ерата каде што на натпревари се користеа CRT така да :)
Последнава декада не се тргнав од multi screen setup
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,244
8,471
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А зошто VS? Мене главниот ПЦ ми има 2 монитори и ТВ. Не е тешко каблиња да се пуштат.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
дистанцата е клучна.

доколку си позициониран поблиску ќе ги гледаш пикселите :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,707
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ако немаше разлика, до сега монитори веќе немаше да постојат за продажба.

За гејминг, мултимедија и чат пат нешто фејсбук, јутуб, краток емаил нема гајле. Но за долги сесии работа со карактери / бројки е невозможно на ТВ.

Прецизноста на бои, контраст, осветлување и сл. кај мониторите е на многу повисоко ниво. На пример нема шанси прецизно да обработуваш фотографии или материјал за принт на телевизор.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,061
1,534
Ако немаше разлика, до сега монитори веќе немаше да постојат за продажба.

За гејминг, мултимедија и чат пат нешто фејсбук, јутуб, краток емаил нема гајле. Но за долги сесии работа со карактери / бројки е невозможно на ТВ.

Прецизноста на бои, контраст, осветлување и сл. кај мониторите е на многу повисоко ниво. На пример нема шанси прецизно да обработуваш фотографии или материјал за принт на телевизор.
Ова нема шанси и на огромен дел од мониторите што постојат да го сработиш.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
98
132
Веќе 4 години сум со 4к телевизори наместо монитори, и можам да ви кажам не знаете што пропуштате.

Денес лесно се наоѓа добар телевизор за монитор, ама пред 4 години ситуацијата беше малку потешка.

Малку од телевизорите тогаш имаа hdmi 2.0 влез, а за 4к 60hz 4:4:4 резолуција ви треба hdmi 2.0 и на телевизорот и на графичката.

Повеќето имаа висок input lag.

Сите немаа комплетни пиксели, на пример или секој четврти пиксел беше бела точка наместо сите 3 бои, или некоја глупа интерполација што дури и во PC mode не се исклучуваше, или без везе бои, итн.

Најдобро што најдов тогаш беше самсунг 50ku6000 со input lag од 30ms во PC mode, 1х hdmi 2.0 + 2 х hdmi 1.4 влезови и сите пиксели верно прикажани без никаква интерполација во PC mode.

Оттогаш имам додадено над него и втор телевизор од 55'' пак самсунг nu7000 серија и со неколку помали монитори ми се некаде на 110цм растојание од очите, и фонтови во Линукс зголемени на 150% (исто можете и во Windows).

Имам ненормална комоција во работењето и секое седнување на туѓ компјутер ми е бедно сега.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,049
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно