• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Монитор - треперење

 • Ја почнал/а темата
 • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сигурно сте забележале дека после подолго време седење пред компјутерот очите почнуваат да ве болат, а тоа е поради треперењето на мониторот, и би можеле да го смените тоа, со тоа што...
Десен клик на десктоп, Properties, потоа Settings табот, подолу има Advanced и горе ќе има повеќе табови, а нас ни треба табот Monitor, подолу има 60 Hertz (по default), ние ќе го ставиме на 85 Hertz.. и тоа е тоа:LOL::LOL::LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Сепак ова зависи од типот на мониторот кој го поседуваме и зависно од тоа колку Hz поддржува мониторот. Би додал дека не е препорачливо мониторот да се работи на максималната фреквенција која ја поддржува.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Немора да е на максимално, може и на помалку Hz, на пр. 75 ;)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
А треперењето е обично резултат на звучници кој се ставени блиску до мониторот. Барем така кај мене правеше
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
А треперењето е обично резултат на звучници кој се ставени блиску до мониторот. Барем така кај мене правеше
Кај мене се на малку поголема далечина, а пак трепери мониторот, но после тоа со Hz, работата е различна :tainstven:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
На пример јас имам Samsung SyncMaster 795DF и поддржува 100 Hz ама јас си го работам на 85 Hz и супер ми е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
И јас го имам истиот монитор.. и на 85 одлично е ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
А треперењето е обично резултат на звучници кој се ставени блиску до мониторот. Барем така кај мене правеше
tocno, se slozuvam, kaj mene bese isto... no isto taka i zavisi kakov vid na monitor imas, iam plazma monitor 2 god. i poveke, sedam poveke od 8sati, i nikogas ne me bolela glava ili oci... :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Kaj mene bese na maksimum i pregore procesorot, sega mi e na 85Hz i se e vo red.Preporaclivo za CRT 17'' e 85Hz a za LCD ne mi teknuva kolku bese.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Со зголемување на фреквенцијата на мониторот се намалува неговиот животен век. Се препорачува да не се става на максимум туку онолку колку што е доволно за да не се забележува треперење на мониторот.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Имам Proview 17'' веќе 4-5 години и работи на максимална дозволена фрекфенција и нема гајле. Тоа е прво нешто што го правам после форматирање. Имам читано секој монитор што работи под 75 Hz e штетен за очите. Тоа е она треперењето што не се забележува со голо око, треперењето кое може да го видиме со видео камера. Тоа треперење окото не го забележува но го регистрира мозокот и од тука се јавува штетата.
Иначе доколку се намали на помала резолуција ќе се појават повеќе подржани фрекфенции.
И подобро нека се расипи мониторот после неколку години, подобро да си купиме нов монитор бидејќи очи неможе да си купиме.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
CRT монторите се ставаат на 85Hz под дифолт. Не се плашете за трајноста при таа фрекфенција. LCD мониторите имаат 60 и 75 херци. Ја ги фурам на 75, мада не се осеќа разлика како кај CRT
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
И подобро нека се расипи мониторот после неколку години, подобро да си купиме нов монитор бидејќи очи неможе да си купиме.
Ова мислам дека кажува се

Инаку прочитај си ги спецификациите на мониторот кој го имаш и ке видиш која е оптимална препорачана фревенција. Јас сум на LG 19" F900P го фурав некое време на 100 (а подржува до 120Hz), но откако прочитав дека 85 е идеално така сега и го користам.
Точно е и тоа дека повеќе Hz помал работен век на мониторот, но сепак се придржувам до:

И подобро нека се расипи мониторот после неколку години, подобро да си купиме нов монитор бидејќи очи неможе да си купиме.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Mojot (LCD) ima default rezolucija od 1440x900 pa poddrzuva frekvencija od max 60 Hz:isplashen::isplashen::isplashen:. No mislam deka monitorot moze i poveke a grafickata da ne moze:lut2::lut2::lut2:, poso koga ke go otstikliram "hide modes that this monitor can't dispaly", edinstvena opcija mi e 60 Hz, a ne sakam da raboti na pomala rezolucija poso e wide i ke bidat usmrljani bukvite!!!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мислам дека малата фрекфенција лошо влијае на очите кај CRT мониторите, тие работат со катодна цевка, а LCD се со еден вид течни кристали кои реагираат на различен електричен импулс. Ова би можело подетално да го објасни некој што точно знае како работи тоа.
CRT мониторите го имаат она штетно зрачење, додека кај LCD го нема, затоа тие и се препорачуваат за мали деца и лица со проблеми со видот.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
користев Samsung syncmaster 19'' wide и кога ќе паднеше температурата на графичката треперењата на мониторот беа исто како да дувнало ветре и да го разбранувало цел монитор ако не го вратев истиот ден мислам дека ќе добиев морска болест, го заменив за asus презадоволен сум
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
користев Samsung syncmaster 19'' wide и кога ќе паднеше температурата на графичката треперењата на мониторот беа исто како да дувнало ветре и да го разбранувало цел монитор ако не го вратев истиот ден мислам дека ќе добиев морска болест, го заменив за asus презадоволен сум

toa so syncmasterot e konstanten problem za site serii skoro
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
имам еден LCD монитор и подржува макс. 75Hz а имам и еден обичен пак тој подржува макс. 85Hz. Кога го ставам LCD-то на 75 херци тогај малце ми се како да ми се замагле сликата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
имам еден LCD монитор и подржува макс. 75Hz а имам и еден обичен пак тој подржува макс. 85Hz. Кога го ставам LCD-то на 75 херци тогај малце ми се како да ми се замагле сликата.
Кај мене на помалку херци, сликата е малку поубава, "порасположена"...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,037
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно