1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Монитор - проблем

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Koen, 11 Февруари 2011.

 1. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Вчера забележав дека мониторот "трепкаше" почесто од вообичаено иако ми работи на 75Hz, и денес кога се уклучив горната половина од мониторот ми е некако малку затемната и горните лев и десен агол од мониторот како да имаат по малку розева боја. Пробав со гасење на мониторот и од копче и од струја и повторно е иста ситуацијата. Сега не сум сигурен за овој проблем бидејќи на стариот ЦРТ монитор нешто слично му се случување но по извесно некористење ми се управи.
  Инаку имам LCD Belinea 19".
  Секоја помош е добредојдена :(
   
 2. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Проба да го ресетираш мониторот на фабрички подесувања? Кај мене правеше нешто слично како кај тебе, го ресетирав и се оправи.
   
 3. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Како можам тоа да го направам?
   
 4. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Кога одам во менито на мониторот и таму му правам reset повторно е исто без никаква промена, исто така му направив auto за секунда се врати како што треба да биде но веднаш потоа ко никакво подобрување да немало :(
   
 5. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Хм, :chudenje: да не ти прави графичката некако проблемм па ти прави розови линии по рабовите на мониторот. Ако имаш некоја друга графичка при рака пробај со неа да видиш дали ке ги има истиот проблем,и пиши пак што си направил.
   
 6. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
 7. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Имам онбоард графичка картица, но не верувам дека тоа е проблемот бидејќи веќе 3 години се работеше како што треба.
   
 8. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  стави на 60 херци не на 75.

  мојот лцд кога е преку онбоард графичка дава подобра слика на 60 херци,а кога сум преку графичка подобро е на 75 херци.
   
 9. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Исто е, ај ќе пробам да го исклучам на неколку саати ако се управи добро ако не на сервис ке морам да го носам.
   

Сподели

Вчитување...