1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Монитор - проблем

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Koen, 11 Февруари 2011.

1. Koen

Koen
    Gaining Experience

240
    77
    14 Април 2010
    Машко
    Вчера забележав дека мониторот "трепкаше" почесто од вообичаено иако ми работи на 75Hz, и денес кога се уклучив горната половина од мониторот ми е некако малку затемната и горните лев и десен агол од мониторот како да имаат по малку розева боја. Пробав со гасење на мониторот и од копче и од струја и повторно е иста ситуацијата. Сега не сум сигурен за овој проблем бидејќи на стариот ЦРТ монитор нешто слично му се случување но по извесно некористење ми се управи.
    Инаку имам LCD Belinea 19".
    Секоја помош е добредојдена :(

2. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Проба да го ресетираш мониторот на фабрички подесувања? Кај мене правеше нешто слично како кај тебе, го ресетирав и се оправи.

3. Koen

Koen
    Gaining Experience

240
    77
    14 Април 2010
    Машко
    Како можам тоа да го направам?

4. Koen

Koen
    Gaining Experience

240
    77
    14 Април 2010
    Машко
    Кога одам во менито на мониторот и таму му правам reset повторно е исто без никаква промена, исто така му направив auto за секунда се врати како што треба да биде но веднаш потоа ко никакво подобрување да немало :(

5. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Хм, :chudenje: да не ти прави графичката некако проблемм па ти прави розови линии по рабовите на мониторот. Ако имаш некоја друга графичка при рака пробај со неа да видиш дали ке ги има истиот проблем,и пиши пак што си направил.

6. maci

maci
    On your way to fame

2,888
    649
    2 Април 2008
  7. Koen

Koen
    Gaining Experience

240
    77
    14 Април 2010
    Машко
    Имам онбоард графичка картица, но не верувам дека тоа е проблемот бидејќи веќе 3 години се работеше како што треба.

8. maci

maci
    On your way to fame

2,888
    649
    2 Април 2008
    стави на 60 херци не на 75.

мојот лцд кога е преку онбоард графичка дава подобра слика на 60 херци,а кога сум преку графичка подобро е на 75 херци.

9. Koen

Koen
    Gaining Experience

240
    77
    14 Април 2010
    Машко
    Исто е, ај ќе пробам да го исклучам на неколку саати ако се управи добро ако не на сервис ке морам да го носам.

Сподели

Вчитување...