1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Монитор - препорака

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од CHIMPANZEE, 25 Јуни 2012.

 1. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Ми треба монитор за домашна употреба 22'' или 24", буџет до 9000. Секогаш сум сакал да земам испробани брендови како Самсунг кој во моментов и го имам веќе 3-4 години и одлично ме служел досега.
   
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Додај уште 1500 ден и земи LG IPS235 од Риверсофт. Веќе го имаат неколку членови на форумов и се доста задоволни.
  Ако сепак преферираш Самсунг, за нешто под 10000 ден. го имаш SA350 23" во Анхоч/Вортекс. Ама мислам дека е штета да не земеш монитор со IPS панел за 500 ден плус.
   
 3. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,559
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што ќе му е IPS панел за домашна употреба? Зошто да плати 10.000 кога може да плати 6.000 и да не осети разлика?
   
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  А зошто да не земе 2x подобар монитор со мала доплата?
  Да му беше буџетот 6-7000, ок, ама чим е веќе толку блиску до 10000, мислам дека треба да ја искористи таа шанса.
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,559
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не велам да не земе. Нека земе ако има пари и ако може да забележи разлика меѓу IPS и TN. А доплатата не е мала, туку поголема од 50% од цената на TN. Јас би земал со IPS.... ама за професионална употреба.
   
 7. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  361
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  А што е разликата ако може некој да ме упати? Екстра би дошло ако заштедам некој денар, би можел да го уложам у некој друг додаток.
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,559
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  IPS панел нуди многу подобри и подефинирани бои и агол на гледање 178/178 степени. Сега ако навистина не можеш да дадеш 1000 ден. повеќе ок те сфаќам, тогаш ако не земи BenQ G2225HD од Анхоч/Вортекс, или било кој друг BenQ но пази да има DVI влез!
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,559
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Чекај малце, 1000 денари повеќе?
   
 11. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Имаше буџет од 9000 ден.
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,559
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ахааа, јас мислев за разликата од TN до IPS. Башка наместо да поплати човекот би сакал да заштеди некој денар.
   
 13. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  932
  657
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,728
  26,355
  4 Септември 2008
  Не е поголема, мониторите кои сите ги форсирате како многу поефтини, се уствaри TN панели без DVI излез, со DVI поефтин 23 инчен од 8000+ нема.

  Така да за 1000 ден+ вреди и тоа како, а ако мислиш дека само за работа се IPS панелите се лажеш, кој несака да има прекрасна слика на својот монитор? еве погледни што се случува само со мобилните во последно време, монитор се купува еднаш и трае 5+ години, така да да се штеди на мизерна сума на пари не вреди.
   
  MasteR_#0, igor_xxxx и на zorandesign им се допаѓа ова.
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,559
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Она од СЕТ не се отвора, а Филипсот од Анхоч е многу добар. Имам од истиот модел на работа само 21". ГО препорачувам.
   
 16. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  932
  657
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 17. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ценовно во тој ранг што бараш најдобар ти е LG 23" IPS235V-BN LED 16: 9, 5ms, 1920x1080, 250 cd/m², DVI, HDMI, 178° Viewing Angle 9-10000 во зависнот како ке го зимаш
   

Сподели

Вчитување...