1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Монитор BenQ RL2240H

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од helius, 21 Јуни 2012.

 1. helius

  helius
  Pro.

  37
  5
  24 Април 2007
  Го разгледував овој монитор http://gaming.benq.com/gaming-monitor/rl2240h/ го има во Анхоч за 7680 дали вреди? Не се разбирам многу во монитори. Овој е 22'' LED, TN, има HDMI/DVI, 250 брајтнес, 12 милиони динамичен контраст и 2 ms. Што мислите? Штета што е бел бидејќи се поврзано со компјутерот ми е црно али ако е добар би го зел. Иначе мониторот ми треба за FPS игри најмногу (кантер) али иако го рекламираат како за RTS игри би требало да биде океј и за FPS.

  Во врска со монитори, што значи и како употребува Dynamic Contrast Ratio зошто гледам Contrast Ratio е 1000 додека динамик е 12 милиони. Треба да се активира во опциите на мониторот? Или зависи од приклучокот? Исто и за Response Time, што значи тоа GTG? Зошто стандардно е 5ms а GTG е 2ms.
   
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  Za ovie pari zemi go monitorot na DJAMBAZ SyncMaster 24" mislam deka bese :) proveri na sekcia Oglasi :)
   
  На helius му/ѝ се допаѓа ова.
 3. helius

  helius
  Pro.

  37
  5
  24 Април 2007
 4. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...