• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Монитор 27" Gigabyte G27Q

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sime123

Intern
13 декември 2020
1
0
Скопје
Sime123's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900x
Motherboard
Asus rog strix x570 gaming-f
PSU
Cooler Master MWE750w gold
RAM
(2x16GB) 32gb 3200MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3200C16D-32GTZN
Video card
Eagle 3080
Monitor
hp 27 1440p
Сакам да купам монитор ама не знам кој, не се разбирам баш во гејминг монитори, ми треба квалитетен 1440p не заоблен, се мислам за овој од Gigabyte ама не знам колку e добрар од Gigabyte , не ми се фрла пари за неквалитетен монитор, мислење.
Monitor 27" Gigabyte G27Q ,144Hz, QHD, 2‎560 x 1440
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,012
3,450
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
за овој (бидејки го имам) ти гарантирам дека е одличен монитор, nano ips, само штета го нема на залиха.


за гигабајт мониторот, ѕирни го ова ривју:
View: https://www.youtube.com/watch?v=ootIQhEYEDs

п
лус, гигабајт мониторов е заоблен, VA панел
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,592
2,712
Квалитетни и достапни кај нас имаш три опции:

1. Dell S2721DGF од Анхоч (27к)
2. LG 27GL850-B од Нексио (35к, ама не ме држи за збор)
3. ASUS VG27AQ од Сетек (30к), или поновиот VG27AQL1A од Сетек (32.5к), кој има 5Hz плус и Wide Color Gamut, ама полоша ергономија

Не знам кој како стои со лагер, Dell-ов можда и во Макпетрол го имаат, јави се и прашај.

Со ниеден од трите нема да згрешиш, и ако не ти се даваат многу пари, оди со Dell-от, истиот што го предложи @spiritBreaker.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
159
387
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Сакам да купам монитор ама не знам кој, не се разбирам баш во гејминг монитори, ми треба квалитетен 1440p не заоблен, се мислам за овој од Gigabyte ама не знам колку e добрар од Gigabyte , не ми се фрла пари за неквалитетен монитор, мислење.
Monitor 27" Gigabyte G27Q ,144Hz, QHD, 2‎560 x 1440
Ако гледаш од Gigabyte оди на M27Q Gaming Monitor, само што излезе, кај нас сеуште го немаат, имам прашано во Анхоч пред 10-на дена. Дека го немаше го нарачав Dell S2721DGF од Dell Макпетрол за околу 26.000 ден. Во меѓувреме на Computer Universe го добија на лагер за околу 309 EUR без ДДВ, ама одма се распродаде, сега се чека повеќе од 4 недели до следната пратка. Инаку треба да е најдобар сооднос цена/перформанси.
www.gigabyte.com/Monitor/M27Q#kf
www.computeruniverse.net/en/gigabyte-m27q

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно