• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Moneybookers

  • Ја почнал/а темата
  • #1

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Moneybookers.com многу го користев и многу ми беше корисен со оглед на тоа што неможеме да користиме Paypal. Имав дебитна картичка од ПроКредит и све си беше ОК.
Арно ама, после 2 години ми истече картичката и извадив нова иста картичка од истата банка која требаше одново да ја верификувам.
И тука настанаа проблемите. За да се верификува картичката, потребно е moneybookers да повлече некоја сума од картичката, но тоа не беше возможно. Се јавив во ПроКредит и од таму ми рекоа дека системот автоматски ги блокира тие трансакции од moneybookers затоа што тие автоматски се декларираат како "gaming" трансакции кои се забранети. Во опциите на moneybookers јас имам избрано "non-gaming" но како што читав, тие по default се декларираат како "gaming"

Има ли некој слично искуство? Дали некој во последниов месец дена верификувал дебитна картичка од некоја друга банка? Има ли некој некаква идеја или решение?
Дали ако пробам да верификувам сметка од банка ќе ги имам истите проблеми?
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Izvadi si VISA Electron kartica od NLB tutunska i ke nemas gajle.
Mozes i od UNI ama od Tutunska e podobro zatoa sto imas proverka na smetka preku internet i polesno ke si ja verificiras karticata.
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
Mislam deka najdobro resenie e VISA Internet karticka od Stopanska banka.

Uslov da se dobie e da poseduvas VISA Classic od STB.

Dobivas redovna tekovna denarska smetka, VISA Internet denarska smetka i free e-banking so moznost da vrsis elektronski (denarski) transakcii od edna na druga smetka.

Prednost e sto imas celosna kontrola na VISA Internet smetkata/kartickata, prefrlas tolku sredstva kolku sto ti trebaat za transakcija i nema nikakva opasnost od zloupotreba, plus mozes da vrsis withdrawal od moneybookers.
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
Во врска со Moneybookers и Bank Account. Каков Bank Account треба да поседувам, и каков е тој Swift Код ?

Благодарам.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Само извади си Visa Internet од Стопанска банка.
А swift код е код кој е посебен за секоја банка. Moneybookers го користи за идентификација на картичката. Побарај му го таму во Стопанска банка, ќе ти го дадат.
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
Pri otvaranje na VISA Internet od STB dobivas plastificirana karticka (ne e ista kako VISA Classic) so regularen VISA broj: 4177 3305 1111 1111 so napomena deka e isklucivo za internet upotreba.

Za istata VISA Internet karticka dobivas i tekovna denarska VISA Internet smetka-account od tipot 200001234567891 na koja gi deponiras sredstvata so koi sakas da vrsis plakanje preku internet. Mozes da vneses sredstva direkno na smetkata vo nekoja od filijalite na STB ili da ti stojat na redovnata denarska smetka (koja ti ja otvaraat istovremeno so internet smetkata) i od nea , po potreba, da vrsis prefrlanje na VISA Internet denarskata smetka (koja pak e vrzana za VISA Internet kartickata) preku e-banking servisot na STB, koj ti e dostapen preku internet. Dobivas i sertifikat za elektronski potpis na transakciite.

SWIFT code na STB e STOBMK2X. Sekoja banka ima SWIFT koj ti e dostapen na nivnite web strani.
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
Od moneybookers mozes da vrsis withdraw direkno na VISA Internet kartickata (so prethodna nejzina verifikacija) ili na devizna smetka (EUR ili USD) koi mozes da gi otvoris vo STB i ti se dostapni isto taka preku e-banking servisot.

Pri registriranje na devizen account vo moneybookers sistemot ke ti treba SWIFT kodot.

Ako ima dopolnitelni prasanja, ne vozdrzuvajte se...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Може ли некој од вас да ми потврди дека ги верификувал горенаведениве картица на moneybookers во последниве 2 месеци
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
@macedonia

Za da mozam da ti pomognam so nekoi dopolnitelni idei, mozes li da objasnis - Sto vsusnost sakas da postignes? Dali moneybookers go koristis za priem na sredstva (honorari i sl.) ili za placanja/kupuvanje preku internet?

Ako ti e za priem na honorari i sl. najbrzo sto mozes da napravis e da otvoris devizna EUR smetka vo STB i da ja verificiras vo moneybookers. Ne sum go pravel toa poslednive dva meseci, no skoro sum siguren deka ke ti uspee.

Isto mislam deka nema da imas problem nitu so verifikacija na VISA Internet kartickata od STB.

Razgledaj i na WIRECARD https://www.wirecard.com/wirecard/app, do skoro i taa pominuvase na moneybookers
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
@Jok
Moneybookers најмногу го користам за прием на средства, а помалку и за плаќање.
Како што кажав погоре, до 11/2007 ми траеше Виса електронот од Прокредит и со таа немав абсолутно никакви проблеми. Пред нова година ја обновив и некаде во Јануари оваа година пробав да ја верифукувам новата. За да се верификува картицата потребно е moneybookers да повлечат некоја мала сума од картицата, но системот автоматски ги блокира тие трансакции и јас неможам никако да ја верифукувам новата картица.
Затоа прашувам дали некој во поново време верификувал картица од некоја банка. Дали тоа само во Прокредит почнале да го спроведуваат новиот закон или во сите банки системот автоматски ги блокира тие трансакции?
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
@macedonia

Dokolku sakas od moneybookers da gi prefrlas sredstvata vo MK, dovolno ti e devizna smetka vo nekoja od bankite. Vo momentov mislam deka Stopanska e najprifatliva varijanta za taa namena. Pojdi vo bilo koja filijala na STB so licna karta i ke ti otvorat devizna EUR/USD smetka za pet minuti.

Otvori si i Wirecard/MasterCard za placanje preku internet i verificiraj ja kaj moneybookers ili, pak ke povtoram, zemi si VISA Internet od STB, sto e po mene najdobro resenie.

Vrska Procredit, javi se vo nivniot VISA centar i prasaj gi dali so tvoja soglasnost mozat da ja prifatat transakcijata od moneybookers. Baraj da razgovaras so nivniot menadzer, ako referentot ti kaze deka nemoze.
 

JoK

Intern
15 август 2007
45
1
@macedonia

Slucajno proveriv sega na wirecard....i tie ni otkazale ljubov.

Namesto da se podobruva sostojbata...se poloso i poloso e.

Pri obid da proveram dali prifakaat nova registracija za Wirecard/Mastercard ja dobiv slednata poraka:


"Error starting registration

Sorry, but we cannot register users from your country.

We apologize for any inconvenience."


Do skoro se bese vo red. No vece ne e taka, kako sto gledate. Izgleda ke se iznacekame i za Paypal, stom ni otkazaa i onie koi dosega ne prifakaa.

Sepak ti ostanuva da se obides so VISA Internet od STB, kombinirano so devizna smetka.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
@macedonia

"Error starting registration

Sorry, but we cannot register users from your country.

We apologize for any inconvenience."
Е неможам да поверувам, зошто толку негативни поени, зарем толку има многу интернет криминал во МКД или нашиве банки се катастрофа.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Имам сметка на moneybookers, прием на средства вршам преку кредитна картичка Visa Electron од Уни банка, а ја имам верифицирано само сметката од стопанска банка, а не и картичката :ermm:
Подигаат 1,06 - 2,00 евра од картичката но никако не можам да ја погодам сумата, а извештај немам пробано да побарам од уни банка.

Сметката од стопанска банка ја потврдив со уплата од 100 денари на сметка од moneybookers, а 350 денари беше таксата. Значи вкупно 450 денари беше целиот процес. Се исплаќа мислам.
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Moже некој да каже колку трае процесот на верификација на moneybookers и дали има лимит на withdrawal?
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Имам сметка на moneybookers, прием на средства вршам преку кредитна картичка Visa Electron од Уни банка, а ја имам верифицирано само сметката од стопанска банка, а не и картичката :ermm:
Подигаат 1,06 - 2,00 евра од картичката но никако не можам да ја погодам сумата, а извештај немам пробано да побарам од уни банка.

Сметката од стопанска банка ја потврдив со уплата од 100 денари на сметка од moneybookers, а 350 денари беше таксата. Значи вкупно 450 денари беше целиот процес. Се исплаќа мислам.
Lol, се потсетив. И јас пробав да ја погодам сумата. Додека не сфатив дека треба да го видам извештајот.:))
Иначе преку e-banking преку Стопанска Банка тој извештајот стасува за околу 5-6 денови.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Може ли некој од вас да ми потврди дека ги верификувал горенаведениве картица на moneybookers во последниве 2 месеци
Јас Виза интернет картичка од стопанска банка, инаку за проблемот што автоматски се префрла на гејминг намена контактирај ги од MonyBookers и мислам дека ќе можеш да да ја верификуваш и дебитната картичка од прокредит банка.
А колку ќе се сетам имаше еден еден пријател проблем со нивните кратички у последно време кога купуваше на интернет.

Инаку Виза интернет картичка од стопанска банка кошта 300 денари и нети треба никаква друга картичка за да ја поедуваш нејзе...
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Moже некој да каже колку трае процесот на верификација на moneybookers и дали има лимит на withdrawal?
Ако уплајќаш на нивна сметка во банка преку твојата сметка, не повеќе од три дена.

Лимит на withdrawal има, при креирање на сметката беше 3000 евра мислам ( не ме држи за збор ), а после првата трансакција се зголемува на 8500 евра автоматски.
 

ExtremeBt

Gaining Experience
16 мај 2009
263
69
Вака сега: сите различно пишите :) па би Ве замолил, некој кој навистина се разбира со moneybookers и има пробано да извлече пари да ми напиши целосна постапка: како да извам сметка и картичка од некоја наша банка и која банка е најдобра за тоа, како да ја поврзам со moneybookers, на што треба да пазам за поголема сигурност (иако планирам на картичката да не чувам пари, туку таа да ми биди само за подигање на заработени пари).

Поздрав и се надевам на брз одговор!
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Moneybookers се безбедни ако мислиш на опасност од злоупотреба на твоите информации - кредитни картички итн.
1. Направи moneybookers сметка (користи точни информации! ова е најбитно)
2. Додади ја твојата Visa Electron картичка (не е битно од која банка е, јас лично имам од УНИ банка и се е ок) ако немаш Visa Electron извади нова. ( исто не е битно дали е кредитна или дебитна картица )
3. Внеси ја картицата во moneybookers сметката и од картицата ќе ти подигне помеѓу 1-2 евра, и ќе треба да ја верифициараш сметката со внес на точната сума која ја повлекле од твојата картица X.XX евра - точна сума. Можеш да дознаеш точно која сума ја имаат повлечено со барање на извештај од банката на шалтер - сумата ќе се појави на извештајот после 3 дена. Moneybookers ќе чека да верифицираш, нема потреба од брзање.
4. Кога ќе го земиш извештајот од банка, внеси ја точната сума во Moneybookers - Profile, со тоа твојата сметка ќе биде верифицирана и ограничена на 1500 евра со период од (мислам беше) 90 дена или една година.
5. За да зголемиш лимит за трансфер за поголеми суми ќе мора да додадеш лична сметка од банка, отвори сметка во која било банка ( за мене Стопанска банка функционираше), и при отворање на сметката побарај SWIFT код информации од банката.
6. Во moneybookers ќе ја додадеш сметката од банка, ќе ти дадат информации за нивната банка, и на која сметка треба да уплатиш повеќе од 1.5 евра (или 2 беа заборавив :) ) . Уплатата ќе ти биде околу 100 денари, и 300-500 ќе имаш трошоци за трансакцијата, зависи која банка е.
7. После 2-3 дена од уплатата на твојата сметка ќе се појават тие 1.5 евра, и ќе имаш верифицирана Moneybookers сметка, со лимит од околу 6000-9000 евра во трансакции. Што повеќе го користиш нивниот систем, се повеќе ќе се зголемува лимитот.

п.с. Не мора да верифицираш сметка во банка ако правиш трансакции на мали суми, односно ако ти е доволен лимитот од 1500 евра којшто го имаш со верифицирање на кредитната картичка.

Битно е да внесеш точни информации, и ако имаш некој проблем или прашање слободно контактирај со подршката, одговараат навистина детално и можеш лесно да се разбереш.

Мислам дека тоа беше се.

поз
 

ExtremeBt

Gaining Experience
16 мај 2009
263
69
@CyberSpic
Фала на одговорот, се надевам дека нема да имам проблеми.
Поздрав!
 

djolesk

Intern
4 јули 2009
5
0
Ja imam visa electron od Tutunska banka, i napraviv account na moneybookers tie mi odzedoa 103.50 denari odnosno proveriv na elektronskata smetka na tutunska banka e sega kako da ja pogodam taa suma za verifikacija na karticata. Probav ednas i ne bese tocno :( pomagajte
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Ja imam visa electron od Tutunska banka, i napraviv account na moneybookers tie mi odzedoa 103.50 denari odnosno proveriv na elektronskata smetka na tutunska banka e sega kako da ja pogodam taa suma za verifikacija na karticata. Probav ednas i ne bese tocno :( pomagajte
eпа во девизи конвертирај
за кој ден ти било колку било еврото/долатор
и конвертирај

и после , да имаш 2 цифри
 

djolesk

Intern
4 јули 2009
5
0
Se nadevam deka ke bide tocna sumata koga ke ja vpisam. Zatoa sto ja konvertirav od tutunska sajtot vrednosta na evroto i ne bese tocno. I plus sakam da prasam dali kupovno prodazno i toa me buni :S
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,117
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно