1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мокро ладење...

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од skullmonkey, 28 Април 2012.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  [​IMG]
  Corsair H100 - Со 240мм ладилник
  [​IMG]
  И H70-H80 Со 120 Мадафака од ладење
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ги видов и тие,
  Тоа дебелкото со два кулера одма го тргнав од варијанта, ама со радијаторте може да пробам да го искомбинирам. Сакам да му го ставам од позади од надвор на Armor A30, ^^
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има некој искуство/идеја како да користам еден ладилник и вентилатор, а да ги ладам и графичката и процесорот?
  На HardForum ме советуваат да одам сериски, cpu->gpu, али како што јас ја разбирам темата, тоа би значело топлата течност од процесорот ке оди до графичката прво... нели?

  Нели паралелно со Y сплитер пред и после двата дела би било посоодветно?
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сега се мислам да го комбинирам ова со ова (иако несакам nVidia) за да не се мачам со custom плочка за графичката.
   
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ubav izbor bi napravil, samo EVGA imaat odlicno resenie za vodeno ladenje od toj tip, koa ke sklopis se svoni da ti naminam :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Да го напраам, па ке ги мериме ^^
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Closed water loop? no thanks :(

  Иди на D14...освем ако не ти се иде на оваа варијанта од поглед на естетика...
   
 9. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  don't take this the wrong way, I just want to read your opinion - why, or it's just personal preference...the air cooling I mean...?
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Брат, дај не пуштај јадица само. Пола од зборовите не ти ги разбрав. Елаборирај веке ако негираш. Зошто не loop и вот-Д-фак е ДЕ-ЧЕТРНАЕСЕТ? ;D
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Поскапо, и далеку побучно, а еднакви и понекогаш послаби перформанси...  Повели.
   
  На DJAMBAZ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Imase majtapi za noctua - the uglier the fan, the better it performs :) tuka ne osporuvam deka noctua se mozebi najdobri, najtivki...e troa soleni :(
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Не можеби батко, него сигурно, докажано е од 2008 навака :D

  Иначе единствениот closed loop water кулер што се носи со D14 е H100, ама е цели 35 долари поскап, а подбар е само на 5GHZ, фреквенција на која прво ќе бидеш лимитран од процесорот/матичната него од ладењето, и тоа подобар за само 1/2 степени но со 3x побучни фенови кои се исто така работат на 2500 вртежи...
   
 14. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Batko, kolku e momentalno d14 kaj nas? Dali noctua imaat po low profile kuleri za pomali micro atx kukista???
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Незнам, само знам дека имаше некој попуст, ја купија неколку корнисиници на форумов, би требало да не е над 4500.
   
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Фала, јасно ми е дека тоа е модел. Проблемот е што јас го планирам ова за микро АТХ кукиште, и сакам да го модувам радијаторот на задната страна на кукиштето зашто внатре, АШ, нема место! Затоа секоја врска на големи-гломазни-робусни-коцкести-дупли-мегаломански кулери ке почекаат кога ке решам да се селам назад во Cosmos S
   
 17. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Skullmonkey daj spodeli sto mislis da pravis vo microatx, znam a30 armor, maximus v gene, bidejki i jas sum za nesto slicno zainteresiran :) daj sovet i kuler kaj da barame, za napojuvanje modularno ke da treba za micro atx
   
 18. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Сите до сега што сум видел ги прават сериски CPU>GPU и не се жалат за темп.
  EVGA графичките идат со swiftech блокови ко што знам што се доста добри

  D14 ноу комент, тоа би ми било прво место пред водено ладење т.е. closed water loop. Ама ти ко што си ограничен со простор јеби га... тоа ти е
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Fair enough.
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакам да земам конфигурација:
  Maximus V Gen
  i7 3770k
  Armor A30
  CM SilentPRO 700
  EVGA 680 Hydro Coper (ради вграден воден блок)
  Corsair H100 (или некој од помалите модели со единечен блок)
  Другите уреди се стандардни (2x SATA hdd, 1 SDD, 4x4GB 2133 рам...)

  Ладилникот и вентилаторот од Corsair-от сакам да го ставам од надвор на кукиштето, позади и внатре, комплетното ладење да биде мокро - процесор и графичка.

  Нешто слично на типов но не со тој глупиот кулер и да оди на црвена боја се. (рам имам таков, максимусот е црвен, тастатурата свети црвено...)

  View: http://www.youtube.com/watch?v=tmFU383mP-0


  Се разбира, ке пробам прво со сток кулери и графичка без оверклок и ако односот јадење/галама е ок, тогаш нема што да го пипам.

  Незнам зошто воопшто ми дојде идејава, ама одамна волку обземен не сум бил вака. Ваква опсесија со нешто сум немал од времето кога ми стигаа игри од Србија со Млаз Богданци и идев да ги чекам со татко ми пред Бристол! Завчера и вечерва сонував како го склопвувам :D Прајслес... али сепак и греота.
  Што би рекол еден пријател: “Луге сонуваат за мир, за жени, а ја и ти за кукишта“
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Noctua има само воздушни ладења. Не ја разбирам поентата на Noctua во оваа тема.
   
 22. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Pretpostavuvam od stranstvo ke gi zemas grafickata i h100, jas mislev micro atx kukiste dali a30 ili elite 343, i5, maximus v gene/sniper m3, graficka nz koja, 2x4 ram, hdd i malo boot ssd, 600-700w napojuvanje, e kuler nz za a30 nz kaj ke baram a elite 343 ili tx3 evo ili geminii toj sto ladi top blowing i chipset i ram :) samo ova h100 nz kako ke montiras ali ajde neka se ugode :) kazuvaj ako donesat micro atx/mini itx kukista :)
   
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Графичката од НИКО ке ја земам, исто и кукиштето... Corsair-от веројатно од СЕТ
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Никаде не пишуваше дека сакаш строго да користиш водено ладење, барем не во првите 2 поста, одкако напиша дека немаш простор, јас се согласив дека тогаш изборот останува на водено ладење, т.е. одговорив со fair enough :)

  Tака да поентата барај ја во првите постови, сега кога знам дека не ти вршат работа воздушни кулери, препораката отпаѓа.
   
 25. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Psy znam deka ne se tvoja specijalnost, ali preporaka za nekoi low profile kuleri???
   
Слични теми
 1. Vavo
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,068
 2. Vlatzki
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,844
 3. prichina
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,177
 4. Ceco
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,677
 5. xenon
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,992
Вчитување...

Сподели

Вчитување...