Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Моќта на човечкиот мозок

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
fi yuo cna raed tihs, yuo hvae a sgtrane mnid too
Cna yuo raed tihs? Olny 55 plepoe out of 100 can.
i cdnuolt blveiee taht I cluod aulaclty uesdnatnrd waht I was rdanieg. The phaonmneal pweor of the hmuan mnid, aoccdrnig to a rscheearch at Cmabrigde Uinervtisy, it dseno't mtaetr in waht oerdr the ltteres in a wrod are, the olny iproamtnt tihng is taht the frsit and lsat ltteer be in the rghit pclae. The rset can be a taotl mses and you can sitll raed it whotuit a pboerlm. Tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe. Azanmig huh? yaeh and I awlyas tghuhot slpeling was ipmorantt!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Затоа многу луѓе кога читаат, некои зборови ги читаат на памет и место нив изговараат некои зборовни слични на напишаните.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Срата ирга ос ињтузмавсее бвкуи. Он ирнстенео е кклоу лѓуе ен ошт ножамет ад ог питарочат ткуу и ан соаимт сартт мушалондо ес овакатжуат.

Како да е малку покомплицирано на македонски? Дали е тоа затоа што ние читаме како што е напишано?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Пред неколку години имаше научно истражување на некој универзитет (не ми текнува во моментов кој поточно) во врска со ова :)

Незнаев дека само 55 од 100 можат.. Лично мислење е дека процентот е далеку поголем (доколку се сметаат само оние што знаат да читаат, неписмените секако нема да можат да го прочитаат, нели)

Во секој случај, ништо ново.. Поголем феномен е кинеско/јапонско писмо (Kanji) каде што еден знак може да има дури 900 значења, а обично имаат 10 или повеќе (различни значења), па разбираат што пишува во зависност од контекстот :D

Во случајов, може да се случи 2 или повеќе различни зборови да почнуваат и завршуваат со иста буква и при тоа да содржат идентични букви, сепак го знаеме вистинскиот збор во зависнотс од контекстот. Ова би било до некаде аналогно на оние јапонски знаци со повеќе значења и начинот на кој тие се читаат.
Прво што би ни паднало на памет, е да го прочитаме зборот како збор што се користи почесто :) Ако зборот е аутсајдер во случајот, ќе го земеме во предвид другото значење
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Срата ирга ос ињтузмавсее бвкуи. Он ирнстенео е кклоу лѓуе ен ошт ножамет ад ог питарочат ткуу и ан соаимт сартт мушалондо ес овакатжуат.

Како да е малку покомплицирано на македонски? Дали е тоа затоа што ние читаме како што е напишано?

very very true, nemozam ni prviot zbor da go procitam :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
very very true, nemozam ni prviot zbor da go procitam :)

Тоа е така зошто некои зборови ги нема напишано според правилото првата и последната буква да се точни.. А за "стара", малку е невообичаено да се предвиди првиот збор, затоа ти беше потешко, ретко и се стартува реченица со тој збор.. :)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Тоа значи дека човекот е способен да ја реконструира пораката на база на речникот во глава..плус што ќе следи е до некој степен предвидливо..затоа и му успева... кога доаѓаат само 1 и 0 тогаш не е тоа возможно :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Хмммм....внимавав секој збор да почува и завршува со вистинската буква, освен зборовите со две букви (сврзници).
Nivernemd......:rolleyes:.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Дкоолку бшее ткестот за нешто дргуо може и немаше да примтеам дека распоредот е друг може во среидната негде. Обично кога читам ншето негелдам грешки само значењето.
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Interesno mnogu...go znam ova od poodamna..edna moja mnogu draga licnost mi go pokaza i koga prv pat vidov mislev deka nekoi finti mi pravi:p no koga pocnav da citam nemav nikavi problemi so citanjeto na takov text, se cuvstvuvav mnogu inteligentno:LOL: :))
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Mokjta na chovechkiot mozok

[ame="http://video.google.com/videoplay?docid=4913196365903075662&hl=en"]The Boy With The Incredible Brain[/ame]
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Го знам ова, порано мислев дека само јас сум freak да читам цели зборови кога сите ми викаа дека читаат буква по буква... Испадна дека така мислеле =)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.273
Мислења
977.693
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно