• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мојот прв компјутер

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Добра тема :bravo:

милслам дека беше 1995 :))
сеуште си го чувам само треба мала поправка батерија некоја му се истрошила изгледа...

AMD K5 133Mhz
8MB ram ili 16MB
GPU:TNT RIVA
монитор во боја лол 14'
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Не се сеќаван точно ама нешто отприлика вака
Intel Celeron 450MHz
128 MB RAM
12GB HDD
NVidia Vanta 8MB
Матична не ни знам што имаше.:))
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
commodre 64 -> 286 (закон машинче) -> 486 dx4 (пред месец дена го отпакував од најлоните и со задоволство му преинсталирав dos и win 3.11) -> amd 5x86 133Mhz -> pentium 1 200Mhz -> pentium 2 433Mhz -> AMD Athlon 64 3000+ -> AMD Athlon 64 X2 3800+.
Ете тоа е мојата еволуција што започна далечната 1988 година и се надевам уште долго ќе трае
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Мојот прв компјутер е овој на кој работам сега. Го добив до 2003, кога го добив прва игра на него што ја инсталирав беше NFS Underground. Ceга секоја година за роденден на компјутерчево мое го вртам крајот. И за чудо секоја година за се пократко време :LOL:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
е па COMANDER да се пробаме некогаш мрежно :) голем поздрав од Охрид за тебе нека ти текне од кој :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,983
15,808
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас уште си го чувам моето комодоре 64 од сентиментални причини и сите касети со игри што ги нарачав од беософт, само не можам никако да ја најдам касетата со турбото
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Pentium 2. Незнам точно бидејки ми го купија кога бев три години. Само знам RAM:64mb, HDD: 10gb.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Овие со петиумиве се се млади деца а? :)

Јас бев со 486DX2-66 - 512MB HDD.

Како се гушеше кога му ставив W-95ка :)
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
е па COMANDER да се пробаме некогаш мрежно :) голем поздрав од Охрид за тебе нека ти текне од кој :)
Freaker тебе Були дане те викаат?

п.с. Мене овај компјутер ми е прв. Го купив во 2002 ми се чинит:

Intel celeron 2.2 ghz
256 ddr I (sega 512 ddr II)
Nvidia Gefroce 4400(sega Nvidia Geforece 5500)
40 GB HDD(sega 120 gb HDD)
на матичнава секогаш и го заборавам името:LOL:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Негде во 95 година и беше од прилика(не ми замерајте ако не кажам точно не ми текнува на се):
Пентиум 1 на 100 мегахерци, хардот беше ~ 1,2 гигабајти, меморија може имаше прво 8 мегабајти па сменив брзо на 16, и графичка со 2 мегабајти па брзо додаов уште 2(тогаш имаше слот за меморијата за графичката). И моитор имав 15"

EДИТ: разбрав од таткоми дека од 8 рам сум отишол на 12(8+4) па после 2 модули по 8, а за графика некоја од нвидиа и тоа со пола мега и додадено после уште пола, додека тоа со 2 па 4 било покасно.
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
262
112
Не сметајќи го Commodore 64, мојот прв компјутер беше
386-ка на 40MHz (со турбо копчето на 66MHz)
107MB HDD (сеуште функционален, но не го користам)
2MB EDO RAM
на графичката не се сеќавам
без звучна и CD-ROM
со 14" Samtron монитор (фантастична слика и кај денешниве монитори ретко можам да најдам таква)

Датумот беше 4-ти Декември 1994-та. Еххх
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
Prviot kompjuter go kupiv 95 ili 96 godina i bese Pentium I na 133 Mhz so 16 MB RAM i 1,6 GB HDD poslem mu stava uste memorija i stigna do 4x16 Mb a so procesorot stignav do
233 MMX posto samo do tolku podrzuvase maticnata
 

KeBo

Intern
6 февруари 2008
4
0
Крајот на 80-тите: IBM XT, CPU: Intel 8088 4.77 MHz, RAM 640 KB, HDD: 32 MB ( да, да мегабајти ), Hercules графика 720x348, Flopy: 2 x 5.25" 360 KB, 14" Amber монитор.
 
M

Mr.Alien

Гостин
јас уште си го чувам моето комодоре 64 од сентиментални причини и сите касети со игри што ги нарачав од беософт, само не можам никако да ја најдам касетата со турбото
Мислам дека јас сеуште го имам TURBO на некоја касета. Ај, да проверам...и некако да се договориме да ми ги преснимиш касетите, ако постои можност, секако?
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
Spectrum некојси модел но не памтам баш пошто бев ептен ко*иљ. Потоа следуваше комодоре 4 па 64 па скоро сите амиги итн итн итн......
 

Igor4e

Intern
21 февруари 2008
17
0
Decki mene prviot kompjuter mi bese commodore 64 poklon mi go dadoa zaso skapo bese togas ali zakon bese i krivo mi e zaso ne go zacuvav go dadov negde ne se sekjavam bas kade,lele koga ke mi tekne turbo ova ona trista trakatanci imase gi obozavam starive kompjutersinja da najdam bi zemal nekoi dve tri razlicni verzii onaka da si gi cuvam.Obozavam stara tehnika

P.S I miss Imposible Man(the game):bye1:
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Amiga 500. I den denes raboti i moze da pravam chroma key vo real time. Ajde nekoj neka mi kaze koe PC bez dodatna karta go moze toa?
 

RaZ0r4e

Intern
4 јануари 2008
34
0
Мислам дека беше нешто вакво...
Само основни работи :
-733 Mhz Processor
-192 Mb RAM
-128 graphic card...
-HD околу 20 Gb..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,518
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно