1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мојот десктоп

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од D, 18 oктомври 2007.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,868
  2,196
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 2. staycalm

  staycalm
  Intern

  14
  5
  3 Декември 2013
  Што програмче ти е тоа за dock доле?
  edit: видов на претходната страна.
   
  На JunkieMKD и kolesk им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  @architect
  Мене сликата ми е гром.
  Не е лошо линкче до неа. :)
   
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,840
  3,366
  5 Декември 2009
  Машко
  Благодарение на @Oktar ремек делото, си спие позадината. :)

  123.png
   
  На Sukhoi, incontempt, DonFrozex и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. architect

  architect
  Unstoppable

  1,868
  2,196
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Suspension bridge
   
 6. staycalm

  staycalm
  Intern

  14
  5
  3 Декември 2013
  upload_2019-2-3_23-11-20.png
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elrusius

  elrusius
  Gaining Experience

  30
  55
  26 Декември 2014
  Машко
  Овде имаш интересни.
   
 8. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  615
  524
  28 Јануари 2014
  Машко
  Ко сам да си се читав :D Повели и од мене една страна.
   
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,132
  4,497
  21 Јануари 2009
  Thanks.
  Фала, баш таа ја најдов коа гуглав пред една недела на Reddit... убави ама ниедна не ми фати око xD.
   
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  223
  198
  7 Јули 2013
  Машко
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  117
  50
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
 12. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  572
  1,944
  27 Јануари 2014
  Машко
  Најдобра работа за позадина.
  Untitled.png
   
  На DaVoRkNe и Oktar им се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Линукс, браво батка. Ши дистро тераш?
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 14. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  223
  198
  7 Јули 2013
  Машко
  KDE Neon (Ubuntu LTS based).
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Што разлика правиш помеѓу Kubuntu и Ubuntu + KDE Neon? Не се ли 95% исти?
   
 16. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  704
  509
  29 Март 2011
  bokiscout, architect и на krema им се допаѓа ова.
 17. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,690
  1,980
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  За да не ти штрчи иконата од Messenger for desktop, башка више нема support, инсталирај си Caprine.
   
 18. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  223
  198
  7 Јули 2013
  Машко
  Kubuntu има постара верзија на KDE што ја контролираат од Canonical.
  KDE Neon е направена од луѓето што го развиваат KDE и добиваш најнови стабилни апдејти за KDE (или општо bleeding edge ако сакаш).
  Тоа е Caprine, само на KDE имаат баг ради компатибилност со индикаторите од Gnome/Unity.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,690
  1,980
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Кај мене има убава икона, види скрин шот. Да не имаш стара верзија од Caprine или баг ради по нова верзија од некоја си kdе библиотека... Нејсе ја сум на kUbuntu 18.04 без backports.

  upload_2019-2-16_19-6-32.png
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 20. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  223
  198
  7 Јули 2013
  Машко
  Епа Kubuntu делот ти игра улога. КДЕ верзијаа како шо реков е печирана таму и како што знам си имаат посебна библиотека за подршка на старите индикатори (дека уште 16.04 им е LTS па да бидат компатибилни апликациите), додека KDE си се водат по дефинираните стандарди за сите дистроа.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,655
  1,065
  16 Јуни 2010
  Машко
  desktop.jpg
  Speedfan wrong cpu temp reading :p
   
  На StevoB26 и architect им се допаѓа ова.
 22. Serko

  Serko
  Intern

  10
  27
  30 Август 2018
  Машко
  [​IMG]

  Screenshot е испаднат вака бидејќи имам 2 монитора, а едниот е со помала резолуција.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 23. architect

  architect
  Unstoppable

  1,868
  2,196
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  она кога политичка партија има канал на дискорд :D

  Untitled-1.jpg
   
  На tupacan, Kajsibebraat, Sukhoi и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Taurus
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,713
 2. kiko95
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,447
 3. vladence
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  928
 4. nvidia88
  Одговори:
  47
  Прегледи:
  2,538
Вчитување...

Сподели

Вчитување...