• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

моја програма Flash Chat

  • Ја почнал/а темата
  • #1

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Здраво :)
Објавив една програма за chat.
Ја правев последниве 3 дена со помош на Macromedia Flash MX 2004, php и МySQL. Притоа за тестирање користев Apache server.
Погледнете ја ако сакате :tainstven:
Ова сеуште е бета верзија, но нема баш многу да ја подобрувам, затоа што пред се сакав да ги интегрирам овие 3 елементи кои што ќе ми бидат потребни за следниот проект :))
Еве го линкот
P.С. КОРИСТЕТЕ ОБАВЕЗНО ЛАТИНИЦА. Не сум сигурен дали со кирилица може да работи добро. На тестирањето со кирилица ми јавуваше проблеми. Можеби е до MySQL
Поздрав!!! :bye1:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
:bravo: за програмата loverboy, продолжи така ;)

можеш да ставиш фокус на Submit (кога стиснам ЕНТЕР да се прати пораката)

:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Debugging :D

Треба да наместам ентер да внесува порака, потоа да наместам лизгачот да иде до доле автоматски (не можев да најдам таква action script команда, ако знае некој нека пише да не се мачам со барање по google :D), потоа посебна листа со PVT, текст во боја...
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Super!!
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
loverboy i jas se obidov da go napravam istoto kako tebe, no jas se odkazav odma. Imav problem so konekcijata so PHP. Sega ne koristam actionscript, t.e. flash i momentalno ucam java. Znam kolku e tezok proektot. So srekja, se nadevam deka kje si gi ispolnis ocekuvanjata. Do sega spored mene ova e super.

P.S. Mozes mesto da se dodava noviot tekst nadolu, da se pisuva nagore. Taka tis e resava problemot so sliderot.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Mozes i na "Enter" koa si pisuvas nickname da stavis fokus koa ke stisnes Enter na tastaturata! Samo produzi!
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Би можел да ја развиеш повеке да додадеш неколку опции и да направиш своја чат страна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,987
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно