• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Моите 10 центи помош за почетниците (vis-a-vi проблемот со VLC)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Проблемот на бумва со VLC ме инспирираше да напишам мало објаснување за начинот на функционирање на Linux/Unix.

Значи, во Linux има многу јасна граница меѓу системот и корисникот.
Кога некоја операција бара да напишете „sudo команда“ тоа значи дека преминувате во системски (или root) режим. Тоа е потенцијално опасна операција која може да го поремети целиот оперативен систем. Истото важи и за оние операции кои ќе ве предупредат со порака и ќе би го побараат password-от.

*НО*, сите други работи кои ги правите на компјутерот се ограничени во рамките на корисничкиот домашен директориум (т.е. мојот е /home/damjan).

Тоа значи, дека се додека работите како обичен корисник никако не можете да го пореметите системот, т.е. инсталираните програми или нивната конфигурација - кои, патем речено, не се наоѓаат во /home/.. туку негде во /usr/ и /etc/.

Зашто го кажувам ова, бумва си играл со подесувањата на VLC и VLC-то се пореметил. Меѓутоа, тоа го правел како обичен корисник, значи немал шанса да го зафркне системскиот VLC. Или, со други зборови.. се што можел да смени било некаде под директориумот /home/bumva/ (така-наречениот $HOME) ... или конкретно сите (лоши) промени биле негде во /home/bumva/.vlc/.

Затоа, преинстлација на пакетот никако не можело да му помогне во решавање на проблемот. Преинсталација на пакетот никогаш нема да ги чепка датотеките во /home/... (и тоа е добро!).

Еден од начините да се debug-ираат вакви и слични проблеми е да се креира нов корисник на системот. Ако кај новиот корисник не се појавува истиот проблем, тогаш проблемот е во корисничкиот профил - само доколку и кај новиот корисник ги има истите проблеми, тогаш се работи за системски проблем (па реинсталација на пакетот, или уште подобро барање на понов пакет има логика).

Оприлика толку за сега... можеби другпат ќе допишам за значењето на секој дирекотриум во Linux посебно (/etc/ /usr/ /var итн имаат специјално значење).
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хммз.. Добро објаснување :bravo:.. Би им ги разјаснило работите на повеќето почетници.

Оприлика толку за сега... можеби другпат ќе допишам за значењето на секој дирекотриум во Linux посебно (/etc/ /usr/ /var итн имаат специјално значење).
Големо браво доколку го оствариш ова :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Во најголем број на ситуации најчесто треба само да се премести конфигурациската папка на проблематичната апликација, па после да се креира нов корисник (иако убунту 8.10 сеа има guest корисник, па не треба да се креира нов).

Исто не сите програми немаат .апликација папка, некои имаат во .config а кде апликациите имаат подесувања во .kde/share/config за подесувања и .kde/share/apps за податоци.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Браво за трудот, преместено во туторијали.
мислев сум го избришал, одеднаш го снема во GNU/Linux форумот :isplashen:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Нах... не сме такви .) Ова се смета за туторијал, секој труд кој некој го потроши за да објасни нешто на некој за нешто го сметам за туторијал.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
искрено кажано.. мислам дека поише му беше местото на другото место.. но тоа можда дека јас само тој форум го следам (преку rss во google reader).
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно