• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Модифицирање на PDF со PHP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,

треба да најдам начин како да изменам keywords во одреден PDF фајл со помош на PHP(on-the-fly). На пример имам PDF со следнава содржина

Почитуван {ime} {prezime},
Би сакале да ве информираме дека {message body}.....бла бла.

па треба да направам replace на овие keywords со податоци од база.
Обично ја користам fpdf класата (http://www.fpdf.org/) за креирање на pdf. Постои и екстензија за импортирање на pdf фајлови (http://www.setasign.de/products/pdf-php-solutions/fpdi/) но не можам да најдам начин како да направам replace. Можам само да додавам нови елементи најгоре на постоечките од импортираниот PDF.

Некој се сретнал со слиќен проблем?
Решение?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,175
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно