• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Modem Motorola + Linksys WRK54G router + Asus wi-fi card

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Дали некој можи да ми кажи како да ги поврзам Modem Motorola + Linksys WRK54G router + Asus wi-fi card. Дали ке прави проблем дека рутерот и мрежната бежична картица се од различна фирма. Дали некој можи да ми објасни подетално како да си ставам password на рутерот пошто не знам како да го поврзам со компјутерот за да подесам IP адреси и слично.Рутерот иначе го ресетирав и сега нема password.Преку што треба да го поврзам рутерот за компјутерот да го прочита за да наместам IP адреси и слично.Се поврзав како што треба наместив IP адреси на мрежната бежична картична само што не знам што IP адреса има рутерот.Иначе имам кабелски интернет.Мрежната го чита рутерот само што кога ке се конектирам нема интернет.Дали можи некој да ми ги објасни сите овие работи како можи да со го поврзам интернетот.Пробвав на повеќе начини но не сака.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Дали некој можи да ми кажи како да ги поврзам Modem Motorola + Linksys WRK54G router + Asus wi-fi card. Дали ке прави проблем дека рутерот и мрежната бежична картица се од различна фирма. Дали некој можи да ми објасни подетално како да си ставам password на рутерот пошто не знам како да го поврзам со компјутерот за да подесам IP адреси и слично.Рутерот иначе го ресетирав и сега нема password.Преку што треба да го поврзам рутерот за компјутерот да го прочита за да наместам IP адреси и слично.Се поврзав како што треба наместив IP адреси на мрежната бежична картична само што не знам што IP адреса има рутерот.Иначе имам кабелски интернет.Мрежната го чита рутерот само што кога ке се конектирам нема интернет.Дали можи некој да ми ги објасни сите овие работи како можи да со го поврзам интернетот.Пробвав на повеќе начини но не сака.
ako resetiras togas by default imas dhcp server ON, znaci routerot ge "dava" ip adresa na site klienti za da config treba do go povrzes so pc > router fa0 so mreznata na pc i ako raboti se, bi trebalo da ti dava ip adresa na pc
posle ke podesis WAN i u WLAN...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно