1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Modecom тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Banjifiko, 20 Јануари 2017.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  Си реков, ај да видам што има ново по нашиве ИТ продавници и налетав на една за мене noname тастатура: Modecom. Тоа што ми го привлече вниманието е нејзината преголема сличност со Razer deathstalker. Се работи за тастатурата Modecom MC-800W, која во СЕТЕК може да се купи по цена од 1000 денари и има бел беклајт.

  combine.jpg

  Заинтригиран, прочепкав по интернет и дојдов до следните информации: се работи за Полска фирма која постои од 1999 година, која започнала прво со производство на компјутерски куќишта, а сега има поголема гама на производи кои вклучува разна галантерија, торби, кулерпадови па се до напојувања, смартфони и таблети.
  Има и посебна палета на Gaming производи: слушалки, глувчиња и механички тастаури, како на пример:
  VOLCANO Gamer, full size механичка тастаура со црвен беклајт и плави свичеви (не можев да најдам кој производител се, но од сликите се гледа дека се прозирни - слични како кај Ajazz)
  gamer_02_(600x800).jpg
  MC-GMX4 VOLCANO, 7200 dpi глувче со 8 пограмибилни копчиња, PMW3330 сензор и црвен беклајт.
  MC-GMX4_(650x650)_1.jpg

  За жал овие два производа ги нема кај нас (барем јас не успеав да ги најдам) па не би можел да заклучам дали би биле доволно прималиви за купување.

  За крај еве едно видео за Modecom MC-800M Volcano:

   
  На Astraion, cgfreak, moongose и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Профи тастатура, таа што ја виде имаше други беклајт бои или само бела ?

  Фала на информациа.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  Таа во Сет е само бела. Би сакал да знам кој ги увезува, можеби ќе го зголеми изборот.

  испратено од мобиљка
   
 4. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  233
  7 ноември 2012
  Машко
  Ја имам
  Ја имам веќе 4 месеци. Одлична тастатура за парите. Ми се допаѓа тоа што многу лесно се чисти. И да , копија на deathstalker-от е. Има прилично краток actuation point (како лаптоп тастатура). Стисокот на копчињата е околу 40 грама, и сите се отсечни. Да - најверојатно квалитетот на изработка не е како на razer, но сепак за она што го добивате за парите е 10/10. Радо би ја направил RGB само за ќеиф. :)
   
  На SiPy`, StalkeR, draganamon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,047
  5 Декември 2009
  Машко
  Таа првата со белиот беклајт е одлична тастатура, со три мислам нивоа на светлост. Одлично лежи и е тивка. Тоа делот што е со модеком логото одлично лежи, не се лизга, само не знам колку е трајно тоа т.е. до кога ке се излиже.
  Иначе модеком имаат доста солидни продукти со добра цена.
   
  На Oktar и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Епа да си поминам да ја ѕирнам, јас барам тиха тастатура за разлика од сите останати што бараат да штрака :D
   
  dimsa, ivan88, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  233
  7 ноември 2012
  Машко
  4 месеци - како нова е пластиката или гумираното незнам како да го наречам. Убав материјал е.
   
  На Oktar и StalkeR им се допаѓа ова.
 8. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  898
  2,270
  12 oктомври 2014
  Машко
  Maусов тешка реплика на г502 :D
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  За тие пари ја би ги купил. Добар изглед...ама изработка и сензори/мензори се знак ?.
  На крај краева нека тераат колку им е пишано, за тие пари толку музика.

  Види ако имаат декларација, мора да пишува кој е увозник. :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,047
  5 Декември 2009
  Машко
  Сет е увозник мислам.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk.
   
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Интересно. И овие Natec периферии што ги има во анхоч се исто така полска фирма.
   
 12. Hyperion

  Hyperion
  Intern

  5
  1
  12 Мај 2017
  Машко
  Здраво дечки, само што ја купив тастатурава од Сетек. Ја приклучувам у куќиште и оп свети све супер, пулсира менува бои се ок. И ајде да испробам пишување, оп.. не работаат пола копчиња, си викам гарант драјверов нешо мада чудно свети се .. рестартирав пц гледам исти курац. Заминав ја вратив ми дадоја нова со гаранција од 6 месеци, а вработениот вика оваа на сервис. Сега пишувам од новава и стварно е комфортна и немам проблеми никакви, мада би ви препорачал ако планирате да земете ваква тастатура, одма да ја отворите на лице место и да ја испроба вработениот да немате никакви проблеми. Се работи за Modecom MC-800M.


  Позз
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,646
  4,135
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  А што има у то тастатурите да се сервисира? Ако успеат да сервисираат нано чип со смола на него свака му част !
   
 14. Hyperion

  Hyperion
  Intern

  5
  1
  12 Мај 2017
  Машко
  E тоа де! Lol
   
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  Се праќа во сервис и од таму RMA се прави. Така иде процедурата, нов производ вратен од купувач во рекламен период не смее да се сервисира.
   
 16. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,646
  4,135
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не ми беше муабетот тоа туку не можат плочката да ја сервисираат едино да ја сменат со друга плочка.
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,556
 2. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,449
 3. JunkieMKD
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,543
 4. xenon
  Одговори:
  1,223
  Прегледи:
  92,514
Вчитување...

Сподели

Вчитување...