• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мобилни Оператори во Македонија - Искуства, забелешки, коментари

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
373
363
Скопје
Претпоставувам дека и нив им е ново и повеќе од непознавање полесно им е да ти речат не може на тој телефон отколку да се обиде да ти активира, е сега незнам дали се наплаќа кај нив таа услуга за префрлање на есим, кај телеком наплаќаат
 

TouchIT

Gaining Experience
9 јули 2018
708
490
Помислив и јас на тоа, ама не сум баш запознаен со тие работи како функционираат, па да не имам проблем после и затоа.

Претпоставувам дека и нив им е ново и повеќе од непознавање полесно им е да ти речат не може на тој телефон отколку да се обиде да ти активира, е сега незнам дали се наплаќа кај нив таа услуга за префрлање на есим, кај телеком наплаќаат
Како што кажа acikaaa може да им речеш дека имаш ајфон 13 и ќе ти направат есим…телеком ни ме прашаа што уредот користам ни ништо ,ми направија есим и по мејл ми стигна одма активирав , инаку колку што знам а1 земаат 299 ден за промена кон есим
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
373
363
Скопје
Како што кажа acikaaa може да им речеш дека имаш ајфон 13 и ќе ти направат есим…телеком ни ме прашаа што уредот користам ни ништо ,ми направија есим и по мејл ми стигна одма активирав , инаку колку што знам а1 земаат 299 ден за промена кон есим
299 денари? аман! телеком земаа околу 160 денари (ако не се лажам) треба да побарам по сметките, е сега па незнам дали тој маил што го праќаат може само еднаш да се активира, пример ако сменам телефон дали може со истиот маил со тоа што на стариот телефон ке се деактивира. Тоа не го пробав кога сменив телефон, туку одма во телеком да актвирам од ново и пак ми наплатија
 

TouchIT

Gaining Experience
9 јули 2018
708
490
299 денари? аман! телеком земаа околу 160 денари (ако не се лажам) треба да побарам по сметките, е сега па незнам дали тој маил што го праќаат може само еднаш да се активира, пример ако сменам телефон дали може со истиот маил со тоа што на стариот телефон ке се деактивира. Тоа не го пробав кога сменив телефон, туку одма во телеком да актвирам од ново и пак ми наплатија
149 ден така нешто беше на телеком можи и помалку, инаку штом еднаш се активира тој код неможи да се реискористи, но пример на иос има трансфер опција дирек да се префрли од еден уред на друг така ќе можи
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
373
363
Скопје
149 ден така нешто беше на телеком можи и помалку, инаку штом еднаш се активира тој код неможи да се реискористи, но пример на иос има трансфер опција дирек да се префрли од еден уред на друг така ќе можи
Најдов на сметката, 134,75 без ддв
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.868
5.597
Несалам работа...
Инаку, ја како што се разбирам нема врска дали телефонов е купен од Америка, Индија или Македонија.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.868
5.597
Тоа е, ке чекаме уште 2 години здравје да ги додадат и другиве иПхони...
 

TouchIT

Gaining Experience
9 јули 2018
708
490
Одлично искуство со Телеком, нарачано вчера смартфон онлајн, денес доставен…
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
373
363
Скопје
Телеком за помалку од еден саат ми активираа eSim. Ни збор дека ќе ме кошта нешто.
На следна сметка ке видиш :) и јас кога активирав мислам и побрзо од саат време пуштија на маил
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
161
185
Јас активирав A1 eSIM на службениот телефон.
Прво пративме барање за замена на обичен сим со електронски, по што ни донесоа хартиена картичка во форма на full size SIM.
Внатре во картичката има QR код и Пин\Пин2\Пук информации.

Откако ја додадов на iPhone Xs како Data Plan, според претходно пратените инструкции, се јавив кај нашиот account manager.

Дечкото го пријави стариот сим за невалиден, и го активираше новиот есим.

Единствен проблем на кој налетав беше дека морав рестарт да направам на телефонот за да проработи есим (претходно вртеше да најде мрежа и ништо не наоѓаше). При ваква ситуација незгодно е дека немаш активен сервис во случај да имаш потреба да се јавиш на техничка поддршка.

Оттогаш се работи најнормално.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.993
4.262
На следна сметка ке видиш :) и јас кога активирав мислам и побрзо од саат време пуштија на маил
Ќе пишам приговор зашто никаде ја нема цената за префрлање. Патем, приметив ми активирале некакви пакети минатиот месец, ќе има дискусија денеска. Само мајка ми ми беше скоро цел месец, она да не кликнала :(
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
373
363
Скопје
Ќе пишам приговор зашто никаде ја нема цената за префрлање. Патем, приметив ми активирале некакви пакети минатиот месец, ќе има дискусија денеска. Само мајка ми ми беше скоро цел месец, она да не кликнала :(

Сега гледам во сметката го рачунаат како Промена на сим картичка, кај мене барем така е ми наплатиле 134.75 денари (без ддв)

110A0CEA-4946-49FE-8C1A-25DF7AA3C36F.jpeg
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.868
5.597
Јас активирав A1 eSIM на службениот телефон.
Прво пративме барање за замена на обичен сим со електронски, по што ни донесоа хартиена картичка во форма на full size SIM.
Внатре во картичката има QR код и Пин\Пин2\Пук информации.

Откако ја додадов на iPhone Xs како Data Plan, според претходно пратените инструкции, се јавив кај нашиот account manager.

Дечкото го пријави стариот сим за невалиден, и го активираше новиот есим.

Единствен проблем на кој налетав беше дека морав рестарт да направам на телефонот за да проработи есим (претходно вртеше да најде мрежа и ништо не наоѓаше). При ваква ситуација незгодно е дека немаш активен сервис во случај да имаш потреба да се јавиш на техничка поддршка.

Оттогаш се работи најнормално.

Баш ме интересира како си ја завршил таа работа, бидејќи неписмените 3 пати ми кажуваат немале поддршка за ајфони, уствари на сајт се само 13 ки. Кога прашував за 12PM не можело.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.993
4.262
Ќе пишам приговор зашто никаде ја нема цената за префрлање. Патем, приметив ми активирале некакви пакети минатиот месец, ќе има дискусија денеска. Само мајка ми ми беше скоро цел месец, она да не кликнала :(
Демек од мобилната апликација сум активирал на 17.07 во 14:34. Све све ама Прва не би активирал ни под разно. Или ХД+ за 249 денари што сега има ваљда 4 канали наместо 9. Има други вакви случаи на активирање?
 

TouchIT

Gaining Experience
9 јули 2018
708
490
Дали имал некој сличен проблем со Телеком МК апликацијата, не прикажува уште колку интернет имам , стои колку што ми е пакетот

A82332D1-D564-4ABA-993A-1D236AE42018.jpeg
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.054
6.006
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Како се Телеком за припејд? Поскапи ли се од А1? На А1 сум повеќе години ама нешто не ми се свиѓа, на плажа слаба мрежа, нема интернет.. Се мислам дали да се префрлам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно