• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилни Оператори во Македонија - Искуства, забелешки, коментари

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,016
4,312
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,730
3,622
Се надевам дека ќе понудат доволно конкурентни пакети за да ги размрдаат малце А1 и Телеком.
За почеток рекоа ќе нудат само телевизија (сателитска), а мобилни и интернет услуги веројатно догодина.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
408
296
Што знам... Телекабел на продажба?
 
Последна промена:

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,435
1,193
Ohrid
Па за разлика од Телеком и А1 доста помал играч е нели?!

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,435
1,193
Ohrid
Ако мислиш на виртуелните играчи тие се друга категорија.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,506
11,761
youtu.be
Не станува збор само за мобилна телефонија, Мтел сака да игра на сите полиња во сферата на телекомуникации (телевизија, ISP, телефонија).
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
^

Кој ли е тој помал телекомуникациски оператор.
Телекабел не е толку мал, имаат голем број на корисници и значителна сопствена инфраструктура, најбитно оптика. Само нема ефтино да се дадат.
Можеби Неотел, ако не се лажам немаат некој особен профит.

А има и други оператори кои имаат своја инфраструктура, кои досега не работеле со домашни корисници, сигурно и тие се во игра.
 
18 септември 2020
77
50
Да не е случајно Green telekom од Кабелнет? Незнам колку клиенти имаат, но едно и единствено е што знам е дека цела понуда за постпејд им е од А1 и плус нивната мрежа ја користат, под нивна капа се. Ама не ми се верува, повеќе ми делува дека ќе откупат некој друг перфикс што не спаѓа во групата 070,071,072,073,074,075,076,077,078,079 туку ќе биди некој друг перфикс и нови бројчиња ќе закупат. Пример можи ќе биди 085-000-000, 097-000-000 и.т.н.
Така претпоставувам, но можно е да го откупат Green telekom од кабелнет или некој друг перфикс да биди.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
908
350
Ако ги стават истите цени како во Србија или нешто пониски мислам дека и Македонски Телеком ќе загуби доста корисници а за А1 да не правиме муабет.Еве што се нуди во Србија и по кои цени:Mobilna i fiksna telefonija, internet, BOX, televizija | mts - Tvoj svet
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,260
1,710
Ако ги стават истите цени како во Србија или нешто пониски мислам дека и Македонски Телеком ќе загуби доста корисници а за А1 да не правиме муабет.Еве што се нуди во Србија и по кои цени:Mobilna i fiksna telefonija, internet, BOX, televizija | mts - Tvoj svet
Не се нешто посебно евтини во споредба со телеком.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
908
350
Не се нешто посебно евтини во споредба со телеком.
Грешка си.Тие цени се за месечна претплата втората година доколку потпишеш договор на 2 години а првата плаќаш секој месец само по симболични 1 динар па на крај кога ќе собереш 12 динари плус 12 по месечната претплата и сето тоа поделиш со 24 излегува пониска цена од било кој пакет на А1.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,016
4,312
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ќе ги прилагодат цените А1 и Телеком, сигурно нема да седат така и да чекаат корисниците да им отидат. Пазарна конкуренција.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
908
350
Телеком во меѓувреме го намали фамилијарниот буџет од 8000 по број на 6000.
Ова е показател дека очекува сериозна пазарна конкуренција.Реагира на време за да има што помали загуби при евентуално намалување на бројот на корисници.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,730
3,622
Ова е показател дека очекува сериозна пазарна конкуренција.Реагира на време за да има што помали загуби при евентуално намалување на бројот на корисници.
Стандард е 6000, а промо 8000 по линија само месец-два преку лето и за нова година декември/јануари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно