• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилни Оператори во Македонија - Искуства, забелешки, коментари

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
327
385
Да ви покажам како се краде спонзорирано од телеком. На исклучено data roaming и плус data на телефон ми ставиле 400 денари интернет во странство.

0kb - 9 денари
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
913
574
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
327
385
Еве и одговор. Чисто да си знаете како стојат работите.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Еве и одговор. Чисто да си знаете како стојат работите.
Поднеси приговор до АЕК обавезно.

Мене пред една недела ми стигна порака на службениот телефон (од ВИП) дека сум надминал 1000 денари мобилен интернет и затоа ми го исклучиле. А тој телефон со исклучена дата, исклучено дата во роаминг по правило, и ми стоеше во ранец во соба бидејќи го користам приватниот. Може ќе го изгубам случајот, бидејќи не знам како да докажам дека не сум користел, ама секаде ќе се жалам и пишувам.

Лопови сите маме им ебам.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,506
11,761
youtu.be
Целата работа лесно се докажува, но за жал немаме пристап до логовите на базните станици.

Абе ајдуци, нема шо!
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
327
385
Поднесов и до АЕК ама ништо не очекувам искрено. Ако можат да се праат дека смартфон со уклучен интернет во 2018 троши помалку од 0кб што понатака.
 

shemko

Gaining Experience
15 јули 2008
231
56
Lycamobile so 2 novi weekly paketi br1; 149den= unlimit voice&sms+1gb data
br2; 99den= 2gb data
i neznacitelno namaluvajne na LycaMaxi paketot koj od 519den,e namalen na499den, no od prethodnite 3gb,sega ima 5 gb,i tvrdat deka nee sezonska ponuda....
+ dokolku nadopolnuvas on line za 500den davaat bonus 50den,pa svojstveno na toa kemu dojde paketot da kosta 449den, momentalno najevtin na pazarot nas monopolski * sto mislite .... ? ke se izbrukaat kako lani koga bese na promocija 384den, ili ?
 

Атачменти

  • 13.7 KB Прегледи: 47

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
Поднесов и до АЕК ама ништо не очекувам искрено. Ако можат да се праат дека смартфон со уклучен интернет во 2018 троши помалку од 0кб што понатака.
може да потроши помалку од KB, дали ти дадоа колку бајти се потрошени на секоја сесија?
според ова горе, гледам дека некои сесии ти се успешни, т.е имаат повлечено повеќе од 0КБ, имаш 2, 6 и сл. Какви апликации имаш на уредот?

Можеш и до АЕК, но не знам како ќе докажеш дека овие сесии кои COSMOTE ги праќа до Телеком се направени на изгасена дата, кога има роаминг во сликата - работите се малку покомплицирани, операторот од земјата праќа инфо до телеком = поради тоа и роаминг услугите доаѓаат со задоцнување - ако телеком имаат во систем инфо дека горните сесии се направени на COSTMOTE мрежата, реално немаш многу простор за жалба..
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
327
385
може да потроши помалку од KB, дали ти дадоа колку бајти се потрошени на секоја сесија?
според ова горе, гледам дека некои сесии ти се успешни, т.е имаат повлечено повеќе од 0КБ, имаш 2, 6 и сл. Какви апликации имаш на уредот?

Можеш и до АЕК, но не знам како ќе докажеш дека овие сесии кои COSMOTE ги праќа до Телеком се направени на изгасена дата, кога има роаминг во сликата - работите се малку покомплицирани, операторот од земјата праќа инфо до телеком = поради тоа и роаминг услугите доаѓаат со задоцнување - ако телеком имаат во систем инфо дека горните сесии се направени на COSTMOTE мрежата, реално немаш многу простор за жалба..
Не е битно кои апликации ги имам кога и дата и роаминг е исклучено. Неможе апликација да оди преку сетинг директно на телефон. Не е првпат да одам во странство и никогаш немало вака. Дури никогаш не сум ни исклучувал дата него само роаминг.

Поентата ми беше ако е уклучено кој телефон троши помалце од килобајт со милион апликации што праќаат нотификации и се рефрешираат во позадина.

Јасно ми е дека се е џабе и никако неможе да се докаже ама сепак не е коректно да плаќам 400 денари кога се од моја страна е коректно искчучено. Бар да искористев 400 денари асален интернет да не ми е криво.
 

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
194
87
Да ви покажам како се краде спонзорирано од телеком. На исклучено data roaming и плус data на телефон ми ставиле 400 денари интернет во странство.

0kb - 9 денари
Не верувам дека телефонот прави упдате рефреш на различни временски периоди.
Анализирај ги сите 40 види да не има некој “patern”


N56 via jailbroken Monarch
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Вип со гордост го најавува воведувањето на уште една придобивка за корисниците на мобилната припејд телефонија со која добиваат бесплатен интернет во текот на целата ноќ.

Ова лето, сите Vip Припејд корисници, со секое дополнување на припејд сметката, без разлика на износот, го добиваат интернет пакетот „Трета смена“, со кој сурфаат бесплатно секоја вечер во периодот од 00:00 ч. до 09:00 ч. Бесплатното ноќно сурфање трае 10 дена, после секое надополнување!
Која мизерија! Барем и кафе гратис нека даваат, за тие што ќе ги удостојат со ваква, досега невидена придобивка... за да можат да ги издржат ноќните часови будни...
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
508
642
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Да ви покажам како се краде спонзорирано од телеком. На исклучено data roaming и плус data на телефон ми ставиле 400 денари интернет во странство.

0kb - 9 денари
Што телефон котистеше и OS користеше ?

Прашувам бидејки го имав истиот проблем во HTC Андроид телефон кој беше на Oreo. Додека го користев, го имав истиов проблем.
Наредно одење во странство си користив iPhonе и го немав проблемот, т.е. немаше ни бајт дата потрошено. Цело време имавме и Самсунг на Nougat, и немаше дата.

Кога се вративме од проблматичното патување проверивме со еден другар и рекордите постоeа. Сам ги видов. Другарот ми препорача да не си го губам времето со АЕК пошто телеком се покриени во овој случај, и можат да докажат дека сум имал traffic.
Инаку, на принесениот приговор ми одговорија, и ми ја намалија сметката за цели 78 денари. На крај изпадна направиле заокружување на цената.

BTW, на наредното патување, не ми наплатија интернет, но ме почастија со наплатување на дојдовни повици на кој не се јавивме.
И како додатно, во детали имаме дека на еден ист број, во исто време има 2 обавени повици со 2 различни броја. Уште чекаме одговор на поднесениот приговор.
Срекно.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,506
11,761
youtu.be
За да избегнете вакви непријатности во странство, користете телефони од постара генерација без оперативен систем .
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
327
385
Што телефон котистеше и OS користеше ?

Прашувам бидејки го имав истиот проблем во HTC Андроид телефон кој беше на Oreo. Додека го користев, го имав истиов проблем.
Наредно одење во странство си користив iPhonе и го немав проблемот, т.е. немаше ни бајт дата потрошено. Цело време имавме и Самсунг на Nougat, и немаше дата.

Кога се вративме од проблматичното патување проверивме со еден другар и рекордите постоeа. Сам ги видов. Другарот ми препорача да не си го губам времето со АЕК пошто телеком се покриени во овој случај, и можат да докажат дека сум имал traffic.
Инаку, на принесениот приговор ми одговорија, и ми ја намалија сметката за цели 78 денари. На крај изпадна направиле заокружување на цената.

BTW, на наредното патување, не ми наплатија интернет, но ме почастија со наплатување на дојдовни повици на кој не се јавивме.
И како додатно, во детали имаме дека на еден ист број, во исто време има 2 обавени повици со 2 различни броја. Уште чекаме одговор на поднесениот приговор.
Срекно.
Mi A1 8.0

Неможе да е до телефонот друже, со истиот бев во бугарија во февруари ни денар роаминг. Они какви сака рекорди нека си имаат ме заболе мене искрено.

Фантомски трошоци за кои они имаат "докази"

Право лоповство. Со чист образ да наплаќа 10 денари за 0кб. Џабе губиме нерви реално којзнае колку луѓе исто им се случува.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
508
642
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Mi A1 8.0

Неможе да е до телефонот друже, со истиот бев во бугарија во февруари ни денар роаминг. Они какви сака рекорди нека си имаат ме заболе мене искрено.

Фантомски трошоци за кои они имаат "докази"

Право лоповство. Со чист образ да наплаќа 10 денари за 0кб. Џабе губиме нерви реално којзнае колку луѓе исто им се случува.
Знам дека не може, и мене ми е смешно. Но сакав да споделам искуство.
Ова ми се деси во Април месец.
 

shemko

Gaining Experience
15 јули 2008
231
56
Telekabel registrirale broevi(AEK) za mobilna telefonija i prefiks 074 6xx xxx
ako ima nekoj infoo(neka spodeli) dali ke bidat Mvno ili Mno ?i na koja mreza kese slepaat ...
 

Атачменти

dejanm

Intern
15 јануари 2014
97
31
Вип нема капацитет веќе, зашто е крлеж на т-моб. А ја поседува мрежата и на оне ако не се лажам. Се е испомешано, ама се надевам овие дека ќе станат фактор . Ако не ја научиле лекцијата на фрог и албафон тешко него ќе е...
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Вип не е крлеж на т-моб на ниеден начин. Не ја користат мрежата на ОНЕ, односно двете мрежи ги споија во една, на некои локации изгасија ОНЕ базни станици, на некои на ВИП базни и ја модернизираа мрежата. Имаат огромен капацитет.
 

dejanm

Intern
15 јануари 2014
97
31
Вип не е крлеж на т-моб на ниеден начин. Не ја користат мрежата на ОНЕ, односно двете мрежи ги споија во една, на некои локации изгасија ОНЕ базни станици, на некои на ВИП базни и ја модернизираа мрежата. Имаат огромен капацитет.
Зборот ми беше, на еден начин, доколку тие ја користат мрежата на вип, како што е случајот на лајкамобајл, а мрежата на вип сите ја знаеме, не верувам дека ќе имаат новиве придобивка. Меѓутоа доколку ја користат на Т мобиле, јас лично веднаш се префрлувам доколку дадат и добра понуда секако. Па останува да видиме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,431
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно