Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мобилни Оператори во Македонија - Искуства, забелешки, коментари

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
893
481
Скопје Аеродром
Ама сепак владата не е мнозински акционер, нели ?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Па не е мнозинско, но има голем удел нели?
Може да издејствува како да има 49%. Буревесник има многу статии како се испумпувале пари баш во време на дајл-ап ера, со ко божем вртени броеви кон некои острови на Малдиви (нормално дебело наплатено) па сега види дали би им бил клиент.

Влада на РМ 33.364.875*34,81
Македонски Телеком АД (сопствени акции)9.583.878**10,00
IFC979.8831,02
Други малцински акционери3.032.3653,17
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Па не е мнозинско, но има голем удел нели?
Може да издејствува како да има 49%. Буревесник има многу статии како се испумпувале пари баш во време на дајл-ап ера, со ко божем вртени броеви кон некои острови на Малдиви (нормално дебело наплатено) па сега види дали би им бил клиент.

Влада на РМ 33.364.875*34,81
Македонски Телеком АД (сопствени акции)9.583.878**10,00
IFC979.8831,02
Други малцински акционери3.032.3653,17

Се разбравме во единствената работа што е факт, дека не е мнозински сопственик. Сѐ друго се весели математики и шпекулации, тек кога ми спомна тој Буре Весник.

П.с. инаку сум нивни корисник. Сум ги поминал сите оператори кај нас, и повторно се вратив комплет кај нив. Сите се исти "преваранти и крадци во обид" најблаго кажано, ама бар со овие сум имал најмали нервози и најдобра услуга.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
893
481
Скопје Аеродром
Се разбравме во единствената работа што е факт, дека не е мнозински сопственик. Сѐ друго се весели математики и шпекулации, тек кога ми спомна тој Буре Весник.

П.с. инаку сум нивни корисник. Сум ги поминал сите оператори кај нас, и повторно се вратив комплет кај нив. Сите се исти "преваранти и крадци во обид" најблаго кажано, ама бар со овие сум имал најмали нервози и најдобра услуга.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
1718402288373.png
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.624
17.115
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Сакаш да кажеш никогаш не вели никогаш?!
View: https://www.youtube.com/watch?v=_Z5-P9v3F8w


Ова е од понова историја линк и не била активна дајл-ап конекцијата 24/7 туку 4-5 саати дневно. Правеа пепел по импулс, затоа нема никогаш да бидам нивен корисник за било што.
Постот од ФБ е многу паушален, комотно може и х3 да ги пише бројките, who cares, нема никаков ни доказ ни, ни фактура ни сметка ни бутур. Посто е наменет да се пали публика на паушални шпекулации со бројки. Далеку од тоа дека се срциња телеком, пишав и ја пред некое време, за некоја услуго што ми ја наплаќаа после промена на пакет, тотално безвезе, ама тоа е реално, извадив бројки, податоци, контактирав поддршка и тоа што го пишав беше издржано. Ова тука е нафрлање бројки од памет.

Се друго веќе го пиша @marv нема потреба од повторување, а не ни сакам да навлагам во веселата математика, држават со 35% може да дејствува како да има 49% :| :| :| Ова Апасиев ли ве лаже со вакви муабети и со национализација на странски фирми?
 
Последна промена:

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
893
481
Скопје Аеродром
Постот од ФБ е многу паушален, комотно може и х3 да ги пише бројките, who cares, нема никаков ни доказ ни, ни фактура ни сметка ни бутур. Посто е наменет да се пали публика на паушални шпекулации со бројки. Далеку од тоа дека се срциња телеком, пишав и ја пред некое време, за некоја услуго што ми ја наплаќаа после промена на пакет, тотално безвезе, ама тоа е реално, извадив бројки, податоци, контактирав поддршка и тоа што го пишав беше издржано. Ова тука е нафрлање бројки од памет.

Се друго веќе го пиша @marv нема потреба од повторување, а не ни сакам да навлагам во веселата математика, држават со 35% може да дејствува како да има 49% :| :| :| Ова Апасиев ли ве лаже со вакви муабети и со национализација на странски фирми?
Како ми се нафрливте, божем сум ви брцнал во очи. :D
Мене лично телеком ме има горено во пари и тоа никогаш нема да им го заборавам!
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.624
17.115
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Како ми се нафрливте, божем сум ви брцнал во очи. :D
Мене лично телеком ме има горено во пари и тоа никогаш нема да им го заборавам!

Не се нафрливме да го браниме телеком, туку да го браниме здравиот разум. Види, ако во ценовникот пишува дека мегабјт интернет во роаминг е 500 денари и јас укључам интернет и ми стигне сметка од 4000+ денари... не се телеком лопови, таа е тарифата за услугата што ја користиш.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
893
481
Скопје Аеродром
Не се нафрливме да го браниме телеком, туку да го браниме здравиот разум. Види, ако во ценовникот пишува дека мегабјт интернет во роаминг е 500 денари и јас укључам интернет и ми стигне сметка од 4000+ денари... не се телеком лопови, таа е тарифата за услугата што ја користиш.
Побарај статија на буревесник како извршен директор на телеком дава репорт кај претпоставен како зачукале фиктивни вртења кон рајски острови ама нема да можеле да го прават секој месец зошто ќе станело сомнително. (инаку буревесник ја има целата база од Outlook на тој директор).
Ова го нема во тарифник никаде. ;)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.624
17.115
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Побарај статија на буревесник како извршен директор на телеком дава репорт кај претпоставен како зачукале фиктивни вртења кон рајски острови ама нема да можеле да го прават секој месец зошто ќе станело сомнително. (инаку буревесник ја има целата база од Outlook на тој директор).
Ова го нема во тарифник никаде. ;)

Е пошто намигна на крај, знам дека е вистинита прича, а не ловџиски муабети ;)

П.С. Нема да барам, ако имаш ти пушти линк, ама од нешто издржано
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
IMG_2748.png
Ова му фунцкионира некому на Телеком? Ја гледам долго време опцијава ама откако ќе ја упалам се гаси за кратко.

Прилично корисна работа би била за во роаминг.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
772
531

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
734
726
Скопје
Вчера кога прочитав во темава ја уклучив опцијата, али сеа ме потсети и глеам сама се исклучила
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
448
592
Да не отварам нова тема, ќе пишам тука. Ако грешам, нека префрли админ.

Имаме ли тука вработен во телеком или во а1.
И двата оператори, имаат огласи за агент за корисничка поддршка, или специјалиста за поддршка.
Па би сакал да чујам некоја информација подетално. (плата, односи со колеги, меџанмент)
Може и во пп, ако е деликатна тема.
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
Мобилна | Telekabel - 5G и во Телекабел, но достапно само при активирање на дополнителните пакети и со испраќање на СМС, наплатен центар или на нивниот број 074 747 474
,, Корисниците кои имаат активни опции +20GB и +150GB, имаат право на користење на 5G мрежа. Активација на 5G може да се направи со праќање СМС со содржина “5G” на 600000, во наплатен или на број 074747474. ''
За VoLTE ќе почека народот и за другите проблеми, битно Телекабел имаат eSIM и 5G.
 

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
951
543
Мобилна | Telekabel - 5G и во Телекабел, но достапно само при активирање на дополнителните пакети и со испраќање на СМС, наплатен центар или на нивниот број 074 747 474
,, Корисниците кои имаат активни опции +20GB и +150GB, имаат право на користење на 5G мрежа. Активација на 5G може да се направи со праќање СМС со содржина “5G” на 600000, во наплатен или на број 074747474. ''
За VoLTE ќе почека народот и за другите проблеми, битно Телекабел имаат eSIM и 5G.
Epa pobitno e 5g od Volte, a treba da znaat ni 50% nema 5g telefoni...
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.517
5.796
Ми треба портирање од постпејд со завршен договор на припејд. Знам дека може од било кој на Лајка, ама дали постои некој друг таков оператор?
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
Ми треба портирање од постпејд со завршен договор на припејд. Знам дека може од било кој на Лајка, ама дали постои некој друг таков оператор?
Не, за жал. Мора прво на Лајка, па после 30 дена на друг.
 

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
951
543
Ми треба портирање од постпејд со завршен договор на припејд. Знам дека може од било кој на Лајка, ама дали постои некој друг таков оператор?
Prvo na lyca, a moze da prasas i na mtel pripejd dali portiraat...
 

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
861
781
Мобилна | Telekabel - 5G и во Телекабел, но достапно само при активирање на дополнителните пакети и со испраќање на СМС, наплатен центар или на нивниот број 074 747 474
,, Корисниците кои имаат активни опции +20GB и +150GB, имаат право на користење на 5G мрежа. Активација на 5G може да се направи со праќање СМС со содржина “5G” на 600000, во наплатен или на број 074747474. ''
За VoLTE ќе почека народот и за другите проблеми, битно Телекабел имаат eSIM и 5G.
Ова е за голема пофалба. Једини мвно со 5G.

Јес да никаква имплементација да е освен нешто ситен билинг се е на Телеком само да им даде пристап на нивните СИМ картички до тој тип мрежа али пак браво.

На роби изгледа споро му било 4G :LOL:
 

Diablo

Gaining Experience
5 ноември 2014
68
137
Луѓе ајде вака. Имам договор со операторот А1 од 2 години кој истекува за некој 1-2 месеци. Поточно на 8.2024
Тогаш кога го правев, незнаев дека подобро било да се направи договорот онлајн.
Јас отидов тогаш директно во салон и таму го направив.

Е сега читајќи по форумов, видов дека некои членови кои имале онлајн потпишано. и пред истекот на договорот, одбивале да продолжат договор, подоцна им се јавувале агенти и им нуделе поповолни договори ( во смисла поевтина сметка или некој бонус плус итн.)

Јас немам замерка за услугите, но плаќам повисока сума.
Целта ми е сега да си ја намалам сметката бидејќи од тогаш до денес прилично се сменети условите на пазарот и верувам дека можам да добијам и поповолна понуда од други даватели на услуги. Една од нив е миграција на лајка ( неограничени повици и интернет за 1200 ден годишно) што тогаш не постоеше.
Па да даде некој совет ако имал ваков случај.
Дали сеуште ви се јавуваат агенти и ви нудат подобри услови.
Јас бидејќи сум склучил договор во салон, не верувам дека некој ќе ме побара и да ми понуди поповолни услуги.
Ако има некој идеја или предлог за пакет 2 мобилни линии, интернет и тв нека предложи.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.258
Мислења
977.575
Членови
35.569
Најнов член
Jasmina_pepic
На врв Дно