• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мобилна енкрипција

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Еве еден интересен производ за сите оние кои се загрижени за својата приватност додека зборуваат на мобилен телефон.

trustchipod6.jpg


Имено, компанијата KoolSpan на пазарот претстави microSD TrustChip кој може да се вметне во голем број од денешните паметни телефони и овозможува 256 битна AES енкрипција на разговорите и податоците, секако доколку и другата страна, односно примателот на повикот го има вметнато истиот чип.

Исто така, овој чип за енкрипција нуди дополнителни можности како менаџирање на енкрипционите клучеви и платформа која е "отпорна" на напади.

Цената на microSD TrustChip изнесува 300 долари што веројатно и не е многу доколку се земе во предвид дека штетите од прислушувањето можат да бидат далеку поголеми.

encmobpg9.jpg


Извор: Кајгана
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Интересно во секој случај...значи можеме да си зборуваме додека двајцата го имаме чипот (за да зборуваме по енкрипциски канал)... awesomness :bravo:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
и демек не можат да те прислушкуват а ? :) а да речиме ете FBI или CIA или било кој го има овај чип(картичка) и има направа за прислушкување ? пак ке може да те прислушкува така ? :p ако е така , овие 300 долари ти се пропадната инвестиција :)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Абе не разбирате ова е за полесно да ве преслушкуваат, од кај сте сигурни дека таа "Енкриптирана линија" не ја преслушјуваат баш тие што го произвеле чипот.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Овој чип е за заштита од прислушкување од страна на операторот?
Ако мислите дека некој со радио приемник на 900 МХз и компјутер дека ке го пробие тој код што го има само во СИМ картичката и операторот, до сега не знам некој да упаднал
во ГСМ сигналот
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@Niki брат и јас не веруваф дека е возможно ,но го видоф ова и ....
btw ако некој знае некоја картичка апаратче шо можи на некој начин да не заштити од прислушлување нека кажи

сега ке стапи во сила законот за прислушкување така да нема да ни биди на одмет едно такво апаратче/картичка
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
@Niki брат и јас не веруваф дека е возможно ,но го видоф ова и ....
btw ако некој знае некоја картичка апаратче шо можи на некој начин да не заштити од прислушлување нека кажи

сега ке стапи во сила законот за прислушкување така да нема да ни биди на одмет едно такво апаратче/картичка

Ova videovo e vo QT format, preku sto mozam da go vidam?

Samo loso e sto ako ja stavam ovaa karticka ma mestoto na memoriskata nema da mozam da ja koristam memorijata sosite pesni, spotovi, sliki i programi.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Кој несака да бидне преслушкуван ќе си закаже состанок со другиот па ќе си разговараат очи во очи или незнам ама мислам дека сателитските телефони неможат да се преслушкуваат важно решение има за се:p
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Видеово не кажува ништо конкретно, не ме убеди!!!
Да покажеа малце практично ке беше подобро
 

l33tz

Intern
23 октомври 2007
15
0
Доволна заштита даваат операториве, освен ако не сте некој криминалец па сакате да се скриете од МВР...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
За (не)сигурноста на GSM стандардот можете да го погледнете предавањето од лани од CCC - http://events.ccc.de/congress/2009/Fahrplan/events/3654.en.html

Инаку веќе неколку години се знаат слабостите на GSM, но последниве две веќе се работи и на лесно достапни алатки.

Еден од поголемите проблеми: мобилниот апарат не те известува дали конекцијата со базната е осигурана, па така може да си закачен и на rogue базна станица која форсира незаштитена комуникација.

Кој го интересира темава може да го следи и блогот на Harald Welte
http://gnumonks.org/~laforge/weblog/
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно