• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.706
2.321
76% battery health, како нов? Јес да е 200 евра ама немам зборови. Не знам кој ќе се заебе со вакво нешто.

Зашто да се заебе? Тоа "како нов" јас го сфаќам дека телефонот е физички доста зачуван, не дека батеријата е 100%. Плус, 5 години стар телефон, колку % да е батеријата...

Најголем проблем со овој е што нема веќе апдејти. Батеријата може лесно да се промени.
 

claus

Gaining Experience
13 април 2020
71
111
Зашто да се заебе? Тоа "како нов" јас го сфаќам дека телефонот е физички доста зачуван, не дека батеријата е 100%. Плус, 5 години стар телефон, колку % да е батеријата...

Најголем проблем со овој е што нема веќе апдејти. Батеријата може лесно да се промени.
Иронично ми беше од аспект "како нов" а за да стигнеш до 76% треба да се користи некои 2-3 години сигурно. Реално телефонов е утепан од користење. Во врска со физичка зачуваност океј, многу е лесно да га зачуваш физички - ретко кој не носи маска и фолија денеска.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
838
1.444
Скопје
Иронично ми беше од аспект "како нов" а за да стигнеш до 76% треба да се користи некои 2-3 години сигурно. Реално телефонов е утепан од користење. Во врска со физичка зачуваност океј, многу е лесно да га зачуваш физички - ретко кој не носи маска и фолија денеска.

Не е ова автомобил, камион или летна гума Тигар, па да е „утепано од користење“.
Што ти значи уопште утепано од користење на телефон, не ми е јасно.

Телефон е.
Ако дисплејот, камерите, портот за полнење и физичките копчиња се ОК - батеријата се менува.
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
За што маркет се iPhone телефоните во Mobelix? Поточно 14 Pro Max.
Ме дупат од телеком 2 месеци скоро, ќе стигне, ќе стигне... да идам као човек да си купам од Mobelix?
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.911
4.668
Битола
За што маркет се iPhone телефоните во Mobelix? Поточно 14 Pro Max.
Ме дупат од телеком 2 месеци скоро, ќе стигне, ќе стигне... да идам као човек да си купам од Mobelix?
Зошто досега не си го направил тоа? Колку што знам сите тие Телеком, A1, и тако далје наплаќаат екстремно повисоки суми за телефоните. Мобеликс инаку (и сите други мобилари) мора да порачаат роба што ќе работи на мак. сим карти. Во спротивно, шо кур би купувале од нив?
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
Зошто досега не си го направил тоа? Колку што знам сите тие Телеком, A1, и тако далје наплаќаат екстремно повисоки суми за телефоните. Мобеликс инаку (и сите други мобилари) мора да порачаат роба што ќе работи на мак. сим карти. Во спротивно, шо кур би купувале од нив?
Имам фамилијарен буџет во Телеком од 27000 денари, што горенаведениот телефон го прави 8000 денари поевтин од Мобеликс, затоа сакав да иде преку Телеком. Ама изгледа најпаметна варијанта ќе ми биде да го земам од мобилара и со буџетот да земам баџет телефон за моиве дома.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.911
4.668
Битола
Имам фамилијарен буџет во Телеком од 27000 денари, што горенаведениот телефон го прави 8000 денари поевтин од Мобеликс, затоа сакав да иде преку Телеком. Ама изгледа најпаметна варијанта ќе ми биде да го земам од мобилара и со буџетот да земам баџет телефон за моиве дома.
Или некој друг уред ако продаваат, модеми, глупости, чуда, не сум проверил што понуда имаат.
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
289
431
Скопје
За што маркет се iPhone телефоните во Mobelix? Поточно 14 Pro Max.
Ме дупат од телеком 2 месеци скоро, ќе стигне, ќе стигне... да идам као човек да си купам од Mobelix?
Ајфони во Телеком наредни 3 месеци нема да има,така да не чекај безпотребно.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
638
434
Стрпи се до крајов на месецот,секако субвенцијата/новогодишната понуда ти важи до тогаш(27.000,00).Може ќе го донесат ајфонот ако не обнови си 30ти/31ви од Телеком и земи нешто за парите и правац во мобилара по ајфонот...а можеш и од Дени да си го порачаш...
Имам фамилијарен буџет во Телеком од 27000 денари, што горенаведениот телефон го прави 8000 денари поевтин од Мобеликс, затоа сакав да иде преку Телеком. Ама изгледа најпаметна варијанта ќе ми биде да го земам од мобилара и со буџетот да земам баџет телефон за моиве дома.

Испратено од M2101K7BNY преку IT.mk форум апликација
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
Стрпи се до крајов на месецот,секако субвенцијата/новогодишната понуда ти важи до тогаш(27.000,00).Може ќе го донесат ајфонот ако не обнови си 30ти/31ви од Телеком и земи нешто за парите и правац во мобилара по ајфонот...а можеш и од Дени да си го порачаш...

Испратено од M2101K7BNY преку IT.mk форум апликација
Договорот ми е склучен пред 2 месеци, пред тоа бев на А1 некој си 15тина години, мислам дека не би можел да обновам. А кој е Дени?
Ајфони во Телеком наредни 3 месеци нема да има,така да не чекај безпотребно.
И јас слушнав дека на квартали ѓи праќале ама не ми е верно.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
638
434
Чим си склучил договор мислам дека бонусот можеш да го искористиш во тие 2 год или те тераат да го искористиш до 31.01?
@deni.mitev
Има овде тема за продажба на ајфони
Договорот ми е склучен пред 2 месеци, пред тоа бев на А1 некој си 15тина години, мислам дека не би можел да обновам. А кој е Дени?

И јас слушнав дека на квартали ѓи праќале ама не ми е верно.

Испратено од M2101K7BNY преку IT.mk форум апликација
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
313
237
Дечки, девојкава сака да земе iphone 11 pro од мобеликс. Што се подразбира под поимот eкспонати?
Дали се преправани, со менувани делови, од типот на екрани, стакла или се е како што треба.
 
Последна промена:

krema

Epic
24 јуни 2009
13.698
13.349
youtu.be
Изразот „експонати“ го користат само за калемење на повисока продажна цена, истите се нашминкани и се веќе користени.
Лично не би зел експонат, сепак ова е мое мислење од што сум видел неколку телефони кои биле купени како експонати. :)
Кај јаболките евентуално да се провери дали е активиран и кога му е била прва продажба.
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
626
185
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
Дечки, девојкава сака да земе iphone 11 pro од мобеликс. Што се подразбира под поимот eкспонати?
Дали се преправани, со менувани делови, од типот на екрани, стакла или се е како што треба.
Другар мој купуваше iphone 11 "експонат" и човекот извади 3 купа од по 10 телефони во ластик врзани и рече бирајте сите се експонати :unsure:
:unsure:. Веке 1,5 година помина освен намалена батерија за некој процент нема проблеми со телефонот.
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
289
431
Скопје
Договорот ми е склучен пред 2 месеци, пред тоа бев на А1 некој си 15тина години, мислам дека не би можел да обновам. А кој е Дени?

И јас слушнав дека на квартали ѓи праќале ама не ми е верно.
Јас ти кажувам 1000% сигурно дека нема да има во наредни 3 месеци,и тие што ке се добијат,се веќе дадени :)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.149
4.988
Има некаде вака лаптопи да се продаваат како нови? Или барем како експонати?
Јас од кога зборувам дека Мекбуци треба да носат. И така се со интернационална гарнација. За 2/3 од цената на "овластени".
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.743
4.680
Скопје
За што маркет се iPhone телефоните во Mobelix? Поточно 14 Pro Max.
Ме дупат од телеком 2 месеци скоро, ќе стигне, ќе стигне... да идам као човек да си купам од Mobelix?
Јас кога земав беше во целофан спакуван, скроз нов со AT&T америчка картичка во него. Никаков проблем веќе две години. Мобеликс.
Мислењето е автоматски споено:

Дечки, девојкава сака да земе iphone 11 pro од мобеликс. Што се подразбира под поимот eкспонати?
Дали се преправани, со менувани делови, од типот на екрани, стакла или се е како што треба.
Најди половен некој од форумов или од некој што знаеш. По можност и да не е отворан или менувана батерија, смени си ја сам ако ептен не чини.
 

deni.mitev

On your way to fame
7 октомври 2014
896
803
Дел од моделите имаат картица внатре, знамисли му продаваш нов телефон и си оствара да си стacи сим има картица и 100 работи имаш во глава:cool:
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
430
525
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti OC
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE
Чек, factory sealed со картица внатре? Како тоа... :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
1674538854118.png
Треба да купиш од apple store за да биди без картица, овие провајдерите и тие продаваат со и без картица.
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
105
172
Другари, зедов 14 Pro Max од Мобеликс, USA Version ESIM варијанта, телефонот работи топ, се' е ок, apple limited warranty 1 year, но IMEI го дава како BLACKLISTED.
Совет/искуства?
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
645
674
Другари, зедов 14 Pro Max од Мобеликс, USA Version ESIM варијанта, телефонот работи топ, се' е ок, apple limited warranty 1 year, но IMEI го дава како BLACKLISTED.
Совет/искуства?
Краден да не е?
Зошто би бил блеклистед иначе?

Испратено од телефоно.
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
67
114
Брно, Чешка
Другари, зедов 14 Pro Max од Мобеликс, USA Version ESIM варијанта, телефонот работи топ, се' е ок, apple limited warranty 1 year, но IMEI го дава како BLACKLISTED.
Совет/искуства?
Можно е да е украден. Врати го во Мобеликс, нека ти го заменат. Знаејќи им го менталитетот на работа, ќе те убедуваат дека се е регуларно и нема да имаш проблеми (yeah right), ама ја би инсистирал. Не е евтин телефонот
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.212
Мислења
918.677
Членови
32.868
Огласи
1.030
Најнов член
LanaS
На врв Дно