• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,819
3,172
Да искористам прилика, две муви со ед.. т.е, две мобилари со еден пост. Искуство со Ледиком и Мобеликс од петокот.

Ледиком:

Се јавувам по телефон, прашувам дали има одреден модел, ми вика да, имаме. Замолив да го тргнат, дека за 15 минути сум таму да го земам. Стигнав таму, кажав дека се јавив и за кој телефон сум, ми го извадија телефонот од таа изложбената витрина на сред продавница што им е. Викам "Експонат?", ми викат "А, да, ама не е никогаш активиран, исто ко нов да си купил, затоа и цената е како за нов". Реков "Фала", се свртев и излегов. После проверив кај нив на Instagram, разликата во цена меѓу експонат и нов е 120-150 евра, во зависност од моделот.

Мобеликс:

Се јавувам во моментот ко излегов од Ледиком, за истиот телефон, рекоа дека имаат, исто замолив да го тргнат. 15 минути покасно, стигнувам во Мобеликс, телефонот спремен на пулт, со испечатена гаранција, во sealed кутија, само да го платам и да го земам. Гратис добив и стаклена фолија. Дур бев таму, прашав и за слушалки, рекоа дека понеделник (вчера) ќе добијат и ќе ми пратат по карго на нивен трошок. Во 6 попладне вчера ги побарав да им дадам податоци за карго, и ги подигнав слушалките денес во Охрид.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
486
1,644
И вие во темава споделувате негативни/позитивни искуства ко нив да ги заболело увото за телефоните :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: Не бе ова го нема ни во монти пајтон.

Според информациите, се работи за пратка од неколку стотици килограми синтетичка дрога која била спакувана во кутии од делови за мобилни телефони. Нарачката на деловите за мобилни телефони била направена од една позната скопска мобилара.

Неофицијално, со акцијата раководи американската агенција за спречување на трогвија со дрога – ДЕА. - Извор

Да не беше смешно ќе беше трагично...
 

Wateva!

Gaining Experience
7 март 2014
208
254
Реално не ни пробуваат да го скријат криминалот дечките. Секоја чест, си спечалија за 3-4 генерации, и да полежат некоја година јак к.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
449
1,043
Битола
Некој искуство со Мобиком Битола ?
Гледам на FB објави за ипхон 13 кои се по 7к денари поевтини за разлика од Сетек и Нептун.
Ме интересира шо гаранција даваат,дали таа гаранцијата е пишана во Word и наликва на тоалетна хартија или има некоја важност ?
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
64
74
Некој искуство со Мобиком Битола ?
Гледам на FB објави за ипхон 13 кои се по 7к денари поевтини за разлика од Сетек и Нептун.
Ме интересира шо гаранција даваат,дали таа гаранцијата е пишана во Word и наликва на тоалетна хартија или има некоја важност ?

Како што знам со активација односно прво вклучување на ајфонот добиваш една година интернационална гаранција која важи во епл стор, во мк ваљда ајстајл.

Без разлика дали имаш гаранција напишана на парагон блок или на лозов лист.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,659
2,191
Некој искуство со Мобиком Битола ?
Гледам на FB објави за ипхон 13 кои се по 7к денари поевтини за разлика од Сетек и Нептун.
Ме интересира шо гаранција даваат,дали таа гаранцијата е пишана во Word и наликва на тоалетна хартија или има некоја важност ?
Немам лично искуство, но сум слушал доста позитивни муабети.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,819
3,172
Некој искуство со Мобиком Битола ?
Гледам на FB објави за ипхон 13 кои се по 7к денари поевтини за разлика од Сетек и Нептун.
Ме интересира шо гаранција даваат,дали таа гаранцијата е пишана во Word и наликва на тоалетна хартија или има некоја важност ?
Ако добро памтам уредите ги земаат од Грција, цените им се прилично океј. Гаранцијата за Apple уреди во секој случај ти е во iStyle така да не би се замарал околу то.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
449
1,043
Битола
Ако добро памтам уредите ги земаат од Грција, цените им се прилично океј. Гаранцијата за Apple уреди во секој случај ти е во iStyle така да не би се замарал околу то.
Ги земаше од грција пред короништето но незнам сега од кај ги набавува.Тркнав до кајнего и беше затворен а часот 10:00АМ, стварно кога отвора човеков?
Преку стакло разгледав и ненајдов ништо изложено од страна на Apple,така да отаѓа Мобиком.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Ги земаше од грција пред короништето но незнам сега од кај ги набавува.Тркнав до кајнего и беше затворен а часот 10:00АМ, стварно кога отвора човеков?
Преку стакло разгледав и ненајдов ништо изложено од страна на Apple,така да отаѓа Мобиком.
Обично се отворени, лоша среќа не си ги начекал таму, ако треба еве има секаде мобилни телефони од нив, имам и јас ако сакаш во по да ти дадам контакт.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,503
3,892
Битола
Дечки, дали постои мобилара во МК што вклучува бесплатна замена на дисплеј во гаранцијата? Или тоа си го скриш секогаш си плаќаш од џеб е муабетот?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,659
2,191
Дечки, дали постои мобилара во МК што вклучува бесплатна замена на дисплеј во гаранцијата? Или тоа си го скриш секогаш си плаќаш од џеб е муабетот?

Ваква "гаранција" само со осигурување на телефонот имаш. Кај нас осигурување на телефон е научна фантастика.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,503
3,892
Битола
Ваква "гаранција" само со осигурување на телефонот имаш. Кај нас осигурување на телефон е научна фантастика.
Самсунг МК знам продаваат со таква понуда од бесплатна замена на дисплеј ако не грешам.
 

NiceNaumoski

Intern
16 октомври 2014
112
31
Можеби прашањево не е за овде... дали некој знае за колку време стигнува уред нарачан онлајн од А1 до домашна адреса?
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
117
112
Има ли некој искуство со Галамино? Гледам дека нудат добри цени, пр. A52s за 300 еур.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
117
112
Како да не нуделе. Или им е грешка, или намерно лажат. Го немаат на лагер за таа цена.

Па добро. Не мислев само на ова конкретно, туку како пример го пишав. Повеќе ми беше дали има некој искуство со нив? Дали се reliable?
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
254
193
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
техномаркет најблизу до 300е
 

Атачменти

  • a52.JPG
    a52.JPG
    46.9 KB · Прегледи: 79

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,113
Мислења
877,951
Членови
30,720
Најнов член
DVKL
На врв Дно