• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MMO, Review на 3 игри

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Читав пред некој ден за SecondLife, па и дури се регистрирав. Али заклучив дека нема што многу да се прави без да "донираш" неколку долачиња. Па затоа решив да пронајдам идеално слична игра на SecondLife која е бесплатна. Еве што најдов:

1.Kaneva
2.vSide
3.There

Следи кратка рецензија за секоја од 3те игри.

1. Kaneva

Добри:
Канева има интересен и лесен за уптравување клиент. Големината на играта не ја знам, бидејќи ти симнуваш downloader а после од си ја врши работата.
Графичката околина е супер, а и има доста детали. Може да се оди на повеќе места низ 3Д светот, а и сите играчи се доста љубезни и ти помагаат кога ти треба нешто.
При самиот старт на играта, одиш низ мапа што претставува еден вид турториал со текст и видео. Од таму ги заработуваш твоире први пари (Rewards, Credits се купуваат), околу 350. После добиваш свој стан кој ги има основните работи (кревет, ТВ, кауч...). На ТВ-то можеш да ставаш клипови од YouTube, а на ѕидовите можеш да закачуваш твои слики. Секој намештај може да се мрда, ротира, поместува горе доле, може и да му се смени текстура.
Можеш да одиш низ “молови“ и да купуваш облека за тебе, подароци за пријатели, намештај за собата....
Има и перфектна синхронизација со твојот онлајн профил, кој личи на Hi5 :). Од таму можеш да upload-ираш видеа и слики кој после ќе ги користиш во 3Д светот.

Лоши:
Поместувањето на намештајот може да биде напорно, бидејќи многу споро се мрда.
Некогаш музиката не свири во позадина, али си имаме сите Music Player.

Оценка: 9

-------------------------------

2. vSide

Добри:
вСајд е игра која за кратко време ќе ја научите. Лесно се управува низ светот, а контролите се достапни со 1-2 клика.
И овде како и кај Канева, имаш свој стан, кој е прилично по празен од Канева.
Играта е наменета за журки. Има многу клубови каде што има журки. Во позадина свират песни од познати артисти.
Човекот со кој што играш е до максимум прилагодлив, а не мора да се купува облека, одма може да се користи.

Лоши:
Личноста со која што игаш личи на лик од цртан филм, а одењето е нереално.
Уредувањето на станот е катасртофално тешко.
Играчите не се баш нешто многу дружељубиви.

Оценка: 6

-------------------------------------

3. ThereДобро:
:chudenje:

Лошо:
Чекав ли чекав да се лоадираат текстурите, али јок бре брате.
Немаш стан.
Одењето е многу споро.

Оценка: :chudenje:

-----------------------------
Заклучок
There искочи од финале, па затоа останаа vSide & Kaneva.

Иако беа делумно блиски, победникот е Kaneva.Кои се вашите мислења. Сте играле ли некоја од игриве?
Јас си останувам со Kaneva, па ако некој сака да се регистрира, нека каже, ќе се најдеме во 3Д :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
WOW.. Пред се од мене имаш едно големо браво за трудот и за описното објаснување :bravo:

Доста време барам некоја ваква релаксирачка слободна игра..
Според објаснувањето првата ми изгледа нај добра.. Така да.. Ќе гледам што е можно побрзо за се приклучам во 3д светот.. :))

Edit:
Големината на играта не ја знам, бидејќи ти симнуваш downloader а после од си ја врши работата.
Околу 4,3 Mb "тежи" downloader-ot, а 4,07 Mb зафаќа на диск.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Околу 4,3 Mb "тежи" downloader-ot, а 4,07 Mb зафаќа на диск.
Прво Фала, чекам и други да видат.

А на хард диск тежи ~530МБ. Менливо е бидејќи како што менуваш локации, така се симнуваат, и веќе немораш да ги симнуваш.

Ај ако се ставиш, пиши ми, кај мене у станот ќе гледаме А1 вести (имам и сител и канал 5 :p)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Значи, Почнав да ја играм, во моментов сеуште се учам да правам пари, некој си поени, кредит, ги шетам местата разгледувам, купувам, реновирам, едно друго бла бла..
Лично мислам дека ова е супер релаксирачка игра.. Така да, кој е по слободен може да ни се приклучи во 3Д светот :))

btw. Цело сабајле, а и во моментов, веројатно нешто не е во ред со серверот..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
btw. Цело сабајле, а и во моментов, веројатно нешто не е во ред со серверот..
Е за тоа незнам, јас сум приклучен и не ми прави никакви проблеми. Да не ти е нешто до конекцијата или "фирењалл" :D

+ Кој ник си, јас сум GorjanJovanovski
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хмммз.. Ќе го разгледам ова покасно..
Ако ми е уклучен firewall, известува со порака дека нешто не е во ред со конекцијата или со firewall. Firewall-от ми е исклучен а конекцијата ми е во ред..
Немам идеа зошто неможам да се конектирам.. Ама како што кажав ќе го средам тоа покасно..

btw. истиов ник - fuUuUzZzZy
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,408
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно