• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MKD фонтови под Ubuntu?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Kako da koristam makedonski fontovi pod Ubuntu?Od kaj da gi najdam nacin na instalacija,ist li e za site distribucii na Linux kako na primer i pod Fedora?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Kako da koristam makedonski fontovi pod Ubuntu?Od kaj da gi najdam nacin na instalacija,ist li e za site distribucii na Linux kako na primer i pod Fedora?
Фонтови бараш или МАКЕОДНСКА поддршка ???:)

Ако е за МАКЕДОНСКА поддршка има тема за ова ...
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4724&highlight=Ubuntu

И за инсталиранје тука имаш...
http://freedomyug.wordpress.com/2007/12/21/how-to-install-fonts-on-ubuntu-linux/

А и вака можеш ако сакаш...

ке идеш во Виндоус и ке ги копираш сите МК фонтови од Fonts papkata и ке ги префрлис на некое USB . После тие фонтови што си ги префрлил на USB ке ги префрлиш во некоја папка ама во ЛИНУКСОТ ...
пример: /usr/local/fonts/ttf

следен чекор: cd /usr/local/fonts/ttf
ttmkfdir > fonts.scale
mkfontdir

и последен чекор: chkfontpath -a /usr/local/fonts/ttf

:chudenje:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За фонтови, во Nautilus во адрес барот пишеш fonts: и копи/пасте во таа локација
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,761
1,261
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ЗОШТО оф леле ЗОШТО македонски фонтови ....


до кога веќе :(

<very sad>
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
vaka jas sum pocetnik u ova linuxot, pa daj neka mi objasni nekoj ubavo kako da stavam makedonskio font...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,761
1,261
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,761
1,261
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,567
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно