MK Wallet и MK Verifier - нови апликации на Министерство за здравство

ITmkdroid

Робот (content unit)
12 ноември 2021
22
68
www.IT.mk
Двете апликации се MK Wallet (да, и ние сметаме дека името на прва потсеќа како официјална апликација на Македонија за чување криптовалути) и MK Verifier и на iOS и на Android продавниците за апликации се објавени од страна на профил на Министерството за здравство.

MK Wallet е мобилна апликација која е наменета за сите граѓани и се користи како локација на која дигиталниот сертификат може да се зачува на телефонот. Користењето е едноставно, иако може да биде и подобро.

MK Verifier е наменет за помала група на корисници, на оние кои треба да ги „легитимираат“ луѓето и да потврдат дали податоците се точни. Апликацијата е уште поедноставна за користење и единствено се користи како скенер за QR-кодовите.

Линкови до двете апликации се достапни на страницата вакцинација, или може да ги преземете од следните линкови

MK Wallet
MK Verifier
Повеќе @ MK Wallet: Како да ја користите новата апликација на Министерство за здравство ⋆ IT.mk

  • Дали ги користите апликациите? Ако да, какво е вашето искусво?
  • Дали сметате дека веќе има премногу ковид-пасош апликации?
  • Како ви изгледа дизајнот и UX-от на апликациите? Што може да се подобри?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
MK Wallet, како што се чита од ривјуата на Play Store, за многумина не работи, односно почетниот екран каде што треба да се прифатат условите за користење е преголем и не може да се намали или скролува. Решението е да се намали Font Size системски во Андроид, да се помине тој екран со две штиклирања, па потоа може и повторно да се зголеми фонтот и пак нормално да се користи апликацијата.

Веќе има нова верзија каде што овој баг е исправен, се чека да се одобри од Google.

Извор: мојата преписка со vakcinacija.mk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ги инсталирав двете, so far so good, ми делуваат ок, иако она верифајерот прво ми даде инвалид, на втор и трет скен ми рече дека сум ок дечко, можам да идам во кафана. Интересен е фичрот за проверка на валидноста во различни земји (не е дека ова го измислија они, али е кул да се има).
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
531
delicon.mk
Кој QR код треба да се скенира? Кај мене на iOS не поминува скенот. Треба QR кодот од EU сертификатот.

И дали може да се импортира сертификатот во Apple Wallet? Не може да се импортира во Apple Wallet.

0702DF3E-5E5E-45EE-B021-AD2EEEF84305.jpeg
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Сеуште не разбирам зошто е потребна апликација за чување на сертификатот? PDF-от е сосем доволен, зошто би инсталирал дополнителна апликација?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Сеуште не разбирам зошто е потребна апликација за чување на сертификатот? PDF-от е сосем доволен, зошто би инсталирал дополнителна апликација?

Освен да е полесно за луѓето кои не се вични да го најдат PDF на телефон (или не го принтале сертификатот) и јас не гледам некоја посебна причина.

А верификаторот е интересен. Цел народ има испринтано лажни сертификати.

Е сега колку ќе бидат вични проверувачите на сите локации во МК е друга работа. Мислам дека нова финта ќе биде „заборавив документ за идентификација“. Освен ако името на лажниот сертификат не е од спротивен пол па да создаде сомнеж.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
647
600
Сеуште не разбирам зошто е потребна апликација за чување на сертификатот? PDF-от е сосем доволен, зошто би инсталирал дополнителна апликација?

баш треба да го реши тој проблем, со пдф/принт нема фајде, затоа секој има мобилен, и истиот сертификат не може да се внесе на 2 места истовремено.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сеуште не разбирам зошто е потребна апликација за чување на сертификатот? PDF-от е сосем доволен, зошто би инсталирал дополнителна апликација?

Најбоља работа, незнам дали ја видовте. И јас би си отштампал.

kovid-propusnica-majica-830x0-1-819x1024.jpg
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Не гледам никаква потреба да се инсталира апликација. ПДФ-то симнато на телефон, сум поминал низ 5-6 граници до сега никаков проблем. Поготово не па за да влезам у ресторан/бар.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
QR-от може и тату да си го напрајш, трајно решение. :D

Хмммм... Хитлер и Sponge Bob со валидни ЕУ сертификати за COVID, повлечен македонски јавен клуч за EU DCC ⋆ IT.mk

Едит: @gokica & @M.Pix ту ама сте негативни (и дај боже да останете такви, барем на ПЦР тестови), апликацијава е да ти го поедностави пристапот, мајка ми на пример е труба за да отвори ПДФ фајл на телефон (и на сите останати место, али нема везе). Плус, во апликацијава имаш и проверка за патување, можеби има и пуш нотификации доколку се деси (случи) нешто како на линков погоре итн итн итн. Ја па бев пресреќен кога можев сертификатот да си го ставам во некоја аппликација за полесно да го покажувам да немора да зумирам на пдф за да некој види нешто и слично, плус, не еден аеродром во една европска земја јас со апликацијата поминав поедноставно кај "чуварот" на портите од ЕУ одколку оние со хартии и пдф-и. Е сега ова е стварно субјективно, ама најверојатно имаат повеќе доверба кога ќе видат апликација некоја позната отколку пдф/папир. Шознам, дајте малку љубов за трудот.
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Па да, во право си тука, во тој случај полутрајно тату. :D

Јас тебе не те навредив, така да не треба ни ти мене. Како тоа во право сум тука? секаде сум во право, не само тука :D :D :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,035
11,485
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас тебе не те навредив, така да не треба ни ти мене. Како тоа во право сум тука? секаде сум во право, не само тука :D :D :D
Ако си бил у право во Nakatomi и Washington Dulles International Airport не значи дека си увек у право :ROFLMAO:
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
670
565
Bitola
Кој QR код треба да се скенира? Кај мене на iOS не поминува скенот. Треба QR кодот од EU сертификатот.

И дали може да се импортира сертификатот во Apple Wallet? Не може да се импортира во Apple Wallet.

Погледнете го атачментот 106567
Оф топик друже како ги имаш додадено картичките во Wallet?
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
531
delicon.mk
Оф топик друже како ги имаш додадено картичките во Wallet?
EU сертификатот може да се додаде во Wallet преку CovidPass. Треба да се посети сајтот преку Safari и да се следат инструкциите.
Другите картички, како iStyle, мислам дека ми ја испратија на мејл при купување кај нив, па од таму се додава во Wallet.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,035
11,485
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога ќе смислат македонски имиња за македонскиве апликации ќе размислам дали да ги инсталирам. Вакви глупости никому не му требаат.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Што ги кошташе да го направеа читачот да чита и македонски сертификати?
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
53
26
А добро, без овие глупости не можеш да седнеш никаде ,, пошо до сега никаде не ми побарале сертификат"
Обично го имам симнато, во ПДФ формат, го чувам радиреда во телефон.
П.с не се важи така или?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,506
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно