Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

MK домени со 2 карактери

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.446
1.538
127.0.0.1
petrov.mk
Колку ме држи сеќавање мк доменот може да се регистрира од сите физички и правни лица, НО дали тие треба да се на територија на МК или може од било каде?

Имам една идеа за која ми беше потребен краток домен што лесно ќе се помни, но изгледа „чајна“ е насекаде достапна.

Искуцав еден скрејпер за што ќе ми извади whois податоци за сите достапни комбинации со 2 карактери, и испаѓа дека 419 домени се со адреса надвор од МК.

Дали имаме основ да потпишеме петиција до Марнет да ги скинат овие домени раат да видиме.

Слободни домени ми извади 99 со што доаѓаме до математиката:

Можни домени со 2 карактери: 676
Слободни: 99
Адреса надвор од МК: 419
Адреса во МК: 158

2023-08-26 17_56_20-.png 2023-08-26 17_58_24-localhost _ localhost _ marnet _ domains _ phpMyAdmin 5.2.0 — Mozilla Fire...png


Во продолжение базата од скрејперот може некој ќе си поигра со подетална статистика.
 

Атачменти

  • marnet.sql.zip
    114,6 KB · Прегледи: 11

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.446
1.538
127.0.0.1
petrov.mk

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.197
1.324
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Си имаат право да ги регистрираат. Немаме право да се буниме. Тураат огромни пари за домени во марнет посекако.
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
276
297
Можни домени со 2 карактери: 676
Постои голема разлика помеѓу два карактери и две букви. Во случајов си ги проверил само домените со две букви, кога ќе ги додадеш и десетте броеви, бројот на комбинации е многу поголем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.544
Членови
34.081
Огласи
1.974
Најнов член
ilijana.kungulovska
На врв Дно