• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

МИТ исфрла новитети во енергетскиот систем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/MIT_isfrla_noviteti_vo_energetskiot_sistem/

Момците се фалат дека развиле ефтин и релативно едноставен начин да зачувуваат соларна енерија во батерии/акумулатори базирани на вода, а преку процес кој во основа е фотосинтеза.
Тврдат дека успеваат на собна температура со катоди изработени од ефтини материјали да ја поделат водата на кислород и хидроген.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
855,881
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно