1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мистериозено празнење на сметката

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од everest, 11 oктомври 2017.

 1. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Користам при пејд услуги на VIP.
  Само што ставив 100 ден. се беше во ред, добивам порака дека состојбата на смека ми е 119 ден.

  За после неколку минути без воопшто да остварам повик состојбата на сметка да дојде на 0.
  Помислив дека интернетот ми е вклучен, колку што се разбирам се е во ред, исклучен е мобилниот интернет. Освен оној преку WIFi.

  На крај им се јавив во контакт центарот од друг број затоа што и овие услуги ги наплаќаат, а мојот е на 0.

  Ми кажаа дека од мојот број е остварен повик во странство. Нешто некој да помогне како е можно ова, дали да менувам оператор и да го задржам бројот, или е можна некаква злоупотреба од некој, на начин за мене непознат.
   
 2. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Инсталирав аваст на тел. ништо не најде, не знам што друго да преземам.
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,847
  2,433
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Иди кај нив и барај си ги парите назад ако не ти ги дадат смени оператор.
   
  DaVoRkNe, everest и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 4. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Можам ли да го задржам бројот ако сменам оператор?
   
 5. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  da
   
  На everest му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  9,490
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи може и припејд број да се портира во друг оператор!?
   
 7. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  208
  210
  12 Август 2014
  Машко
  Може.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,490
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи и после портирање може да си остане во припејд.
   
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,198
  1,629
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Како промена на оператор ќе му го реши проблемот? Го терате човекот низ 100 процедури за проблем што уште не се знае од каде му потекнува.

  Прво пиши каков мобилен користиш, каков совтвер и од каде купен?

  Точно, како што ти пишаа оди кај оепраторот и барај објаснување или некоја детална сметка и прати им поплака, ако не ти ја остварат и не ти ги вратат парите секако можеш да смениш оператор па и на Lyca да се префрлиш ... едно добро во сето ова е што бројот сигурно ќе го блокираат од страна на операторот како фродстер па ќе спасиш и други :).
   
  BEST, artweb, everest и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,718
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Детална сметка! Ако не ти даваат, одма приговор на лице место, во одговорот ќе наведат на кој број се потрошени
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кои 100 процедури, за 10 минути се завршува комплет.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 12. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Moto G Play, купен е во Австралија, на Андроид 6.0.1

  Ќе им барам детална сметка и ќе пишам што сум направил.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013
  Мислам дека некој bloatware (апликациите од самиот телефон) праќа пораки или повици без твое знаење. Избриши све што може да се избрише и што мислиш дека немаш потреба од таа апликација.

  Исто така провери кои аплилации имаат пермисија да отстваруваат повици. Ако не се снајдеш, пиши тука и ќе ти објасниме како.

  Испратено од SM-G928F преку IT.mk форум апликација
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 14. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,050
  3,000
  2 Септември 2012
  Машко
  Кои 100 денари да си ги бараш, па патот до таму ќе те чини дополнителни 100.
  Наместо за пат стави си уште едно 100 че со надеж дека се ќе биде во ред.
  Ако и тие ти ги снема тогаш работата станува сериозна, па по ред ќе почнеш.
  Знам дека се работи за принцип, ама гледај што помалку да се малтретираш ако е возможно. :)
   
  Последна промена: 12 oктомври 2017
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,847
  2,433
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Јао за 100 денари ли е темава дај бе не заебавај. :eek:
   
  На BEST и igor_igor им се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,718
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не е за 100. За сите пари од сметка. Да ставел 1.000 ќе отишле 1.000
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,847
  2,433
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Па нека иде кај операторот и нека побара детална сметка што се замара на форумов?
   
  На kirev и BEST им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Commie
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,113
Вчитување...

Сподели

Вчитување...